Komentarz po sesji 22.07.2015

Wczorajsza sesja już w pierwszej godzinie notowań pokazała, że „siła naszych byków” względem zachodu w dniu poprzednim była tylko zabiegiem mylącym inwestorów. Indeks WIG20 zdominowany przez niedźwiedzie stracił wczoraj aż -2.84% i kończąc dzień na 2186 pokazał nam, że trend spadkowy trwa w najlepsze.

wig20

Ogromna, największa spadkowa świeca w całym trendzie spadkowym pokazuje wyraźnie, że inwestorom puszczają nerwy i zaczynają wpadać w panikę. Taki obraz może (ale nie musi) wskazywać na kończący się trend spadkowy. Wczorajszym notowaniom towarzyszył skokowo większy obrót co w połączeniu z tak długim czarnym korpusem zapowiada dość szybko wejście w co najmniej fazę jakieś konsolidacji czy nawet korekty wzrostowej (w niektórych przypadkach nawet koniec trendu i jego zmianę choć nie wiadomo czy akurat w tym). Jest wielce prawdopodobne, że znajdujemy się mimo wszystko w fazie fali 5 całego impulsu spadkowego tworzącej TUK a to jak wiemy potrafi mocno namieszać.
Na wykresie powyżej oznaczyłem wariant w którym znajdowalibyśmy się w fali 3 w 5 co oznaczałoby, iż po ewentualnej korekcie w górę mogącej ruszyć z poziomu ok. 2170- 2175 (tam mamy 127.2 zniesienia zewnętrznego ostatniej korekty wzrostowej) mielibyśmy jeszcze jedno zejście na nowe minima. Jedno co jest niepodważalne to fakt, że dopiero po wyjściu nad poziom 2300 można byłoby myśleć o zmianie nastroju w tym interwale czasowym. Do tej pory wszelkie zagrania na L w innym niż spekulacyjnym (czytaj bardzo krótkim terminie) charakterze są elementem o jakim nie powinniśmy w ogóle myśleć.
Drugi wariant tworzącego się TUK przedstawiam na wykresie intra kontraktów.

fw20intra

Tu naniosłem łącznie oba warianty czyli ten który opisałem przed chwila jak i taki w którym obecnie znajdowalibyśmy się w fali 5 w 5 a cały ten impuls w fali 5 przybierałby postać trójkąta rozszerzającego się. Do jego dolnej granicy zostało sporo miejsca bo obecnie wypada ona na poziomie ok. 2120 jednak należy pamiętać, że w tego rodzaju trójkątach najczęściej ostatnia fala nie dochodzi do ograniczenia co również wskazuje możliwość jego zakończenia i wyjścia górą.
Jak pokazuje wykres strefa 2170 – 2180 jest w tej chwili najistotniejsza ponieważ tam zbiegają się trzy kwestie. Wspominane zniesienie 127.2%, dolne ograniczenie kanału w jakim odbywa się cały trend spadkowy oraz poziom istotnych dołków na kontraktach jakie miały miejsce 16 i 19 stycznia. Jeśli ta strefa zostanie złamana to kolejnej spodziewałbym się na poziomie w okolicach 2150 gdzie wypada 161.8% zniesienia zewnętrznego a dalej wspomniane dolne ograniczenie trójkąta rozszerzającego się.
W przypadku ruchu wzrostowego  czyli realizacji dużej czarnej świecy na skokowym obrocie i strefy 127.2 , wszystko co miałoby miejsce do poziomu ok. 2310 to w zasadzie tylko i wyłącznie korekta mogąca być wspominaną falą 4 w 5. Po drodze do tego poziomu jest jeszcze ważny opór na 2240- 2250 którego złamanie mogłoby dać podstawy do jakiś spekulacyjnych L.

dax

Jeśli chodzi o indeks DAX to wczorajsza sesja zdaje się znacząco przechyliła szalę na korzyść większej korekty całego ostatniego impulsu wzrostowego. Otwarcie luką i domknięcie jej cieniem spowodowało, iż powinniśmy uznać, że rynek wybił wsparcie oznaczone na wykresie i będzie podążał dalej na południe. O kolejnych strefach wsparć pisałem już nie jednokrotnie więc nie będę się teraz powtarzał.

daxfutureintra

Patrząc zaś na wykres intra kontraktów na DAX możemy wyraźnie dostrzec budowanie impulsu spadkowego i przebywanie obecnie w fali 4 która to „została zamknięta” w dwie strefy ograniczające ją od góry i od dołu. Zwróciłbym uwagę na poziom ok. 11580 gdzie występuje równość fal „a” i „c” tej prawdopodobnej korekty w fali 4. Ewentualne wybicie strefy oporu będzie sygnałem do możliwej zmiany oznaczeń falowych a sam taki ruch powinien wyraźnie zareagować w okolicy 11640 gdzie przebiega skuteczna linia wewnętrzna.
Realizacja zakładanego scenariusza czyli mimo wszystko zatrzymanie korekty najdalej w okolicach równości fal i wejście w falę 5 impulsu nie musiałoby doprowadzić do znaczącego wybicia strefy wsparcia. „Nie musiało” nie oznacza że jednak tak się nie stanie. Tu po prostu kieruję się zasadą długości fali 1 i 5 w impulsie.
Oczywiście po utworzeniu impulsu, zmiana kierunku będzie raczej tylko i wyłącznie korektą tego impulsu i powinniśmy się spodziewać, że po jej zakończeniu czeka nas jeszcze co najmniej jeden impuls spadkowy tworzący z tym obecnym korektę abc impulsu wzrostowego z układu dziennego.

20 Replies to “Komentarz po sesji 22.07.2015

 1. dobrze Darku pisałeś wczoraj,przebicie wczorajszego dołka dało impuls w otchłań,teraz 2180 w grze a potem 2150 chyba

 2. W Sarajewie 0-2 to teraz w Poznaniu 2-0 poprosimy 🙂
  A co do sesji.. vol ponad 900mln, niby ktoś to wyzbierał ale świeczka wyłamała istotne wsparcie, a na miesięcznym trzeci kruk powoli przymierza się do lądowania…

  1. I to ostatnie jest najgorsze bo samo wyłamanie jeszcze nie pachnie tragedią. Moim zdaniem właśnie możemy mieć wykańczanie takiego trochę dziwnego TUK w fali 5 spadkowej. Oczywiście to jest wizja i o niej dokładniej napiszę jutro rano ale jeśli chodzi o konkret to dzisiaj padł na początku sesji kolejny sygnał na S i tyle.

 3. i jeszcze jedno-szczerze powiem ,że dziwi mnie to ,że niektórzy piszą ,że akumulacja,że uśrednianie,a przecież jaki jest trend każdy widzi,nawet lokalnej większej górki od dwóch miesięcy na fw20 nie pobiliśmy,a co niektórzy w zaparte pod prąd,ile to trzeba mieć kasy?

 4. Darek nie puszczał moich wpisów , jego sprawa a pisałem mu ze będą spadki jak on znów widział wzrosty , ale powiem WAM jedno bo jestem na wakacjach i nie obserwuję notowań

  jak wyjeżdżałem tydzień temu LOP był rekordowy chyba koło 72000 szt , tak było tylko przed bessą 2008 roku , dopóki ten LOP nie zacznie mocno spadać nie grajcie absolutnie żadnych L , akcje są zabezpieczone kontraktami i ktoś będzie cały czas sypał dopóki LOP rekordowy , Daruś jak chce niech puści , ja tam dalej na urlopie i mnie nic nie rusza , z ciekawości po sesji zaglądam jak walczą BYKI , szykuje się niezły krach po DRUKOWANEJ HOSSIE , Jacek Borawski chyba 1900 prognozuje , trzymajta się

  1. Znowu pieprzysz głupoty a najgorsze że kłamiesz. No ale nic n ie będę się z Tobą naparzał bo nie ma to sensu. Jedno mnie zastanawia dlaczego taki niby szpec jak Borawski widzi tylko 1900?

 5. Dzisiaj warto przerzucić się na FPKN! Może on nawet szarpnąć W20 przy porządnym spadku. Wyniki, owszem niczego sobie na tle poprzednich, ale do konsensusu- dramat! Czerwień widzę, a Wy? Powodzenia!

 6. Ważą się losy na FW20 (na WIG20 mamy Gwiazdę Poranną) wszystko na 127.2% zniesienia ostatniej korekty wzrostowej. Teraz trzeba wybić poziom największej korekty w ostatnim impulsie spadkowym. Wszystko to ciekawie wygląda dla daytraderów.
  http://www.bankfotek.pl/view/1916568

   1. Niedźwiedzie widzą abc z tukiem , byki widza mały orgr zależy co komu pasuje. Poza tym zasięg tego tuka jest znikomy . Po takim momentum spadku jaki był w środę odreagowanie może być większe.

    1. ale tu raczej nie chodzi o zasięg samego TUK-a ale o kanał jakim się poruszamy od pewnego czasu, niech wyłamią OB, górne ograniczenie kanału i ostatni wyraźny szczyt to będzie można patrzeć w górę… ale to dopiero nad 2310, niech chociaż zrobią wyższy dołek najpierw…

  1. Tu miałbym poważne wątpliwości. W USA na wyraźnej strefie wsparcia połączonej z 38.2 wzrostu powstała zaje… gwiazda poranna z środkową świecą jako super pin bar. Zatem powiedziałbym ze po niemal geometrycznym abc możemy mieć teraz mocny odpał w górę.

    1. Rozkład obrotów na tej formacji jest idealny więc zakładam że jutro przejdą ten opór ale oczywiście się okaże.

     1. heh dopiero teraz patrze, że na kasowym tej gwiazdki nie ma.. rynek im się zamknął po wymalowaniu pinbara… i jak tu grać? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *