Komentarz po sesji 20.07.2015

Niestety, pierwsza sesja nowego tygodnia, znacząco pogorszyła sytuację byków. Indeks WIG20 bez większych przeszkód stracił dzisiaj -1.77% co spowodowało, iż zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2245. Przy tak znaczącym spadku nie było chętnych do kupowania i wielkość obrotu w żaden sposób nie powala na kolana. Z drugiej jednak strony ….

[fumpBegin]

…. tak niski obrót świadczy również o niewielkiej podaży co w całości niestety pozwala mieć sprzeczne „wizje” kolejnych sesji.

wig20

Układ ostatnich trzech świec i chyba jednak również rozkład obrotów jakie im towarzyszyły daje przewagę stwierdzeniu, że po niewielkim wzroście powstała Gwiazda Wieczorna (nie lubię jednak rzucać nazw formacji po tak niewielkich ruchach). To zaś zapowiadałoby kolejny atak na nowe minima i w konsekwencji dalszą kontynuację ponad dwu miesięcznego trendu spadkowego. Trzeba również zaznaczyć, że tak duży spadek na naszej giełdzie nie był odbiciem tego co działo się na innych parkietach. Innymi słowy tylko My mamy tak „mocna giełdę”, że można byłoby pisać na ten temat książki.
Oczywiście dopóki nie wybijemy ostatniego dołka można mieć nadzieję na wzrosty tylko czy jest to wystarczający powód do grania L? Moim zdaniem nie. Jeśli już ktoś ma takie zakusy to tylko na koniec sesji mógł próbować zagrać pokerowo. Dlaczego? Już wyjaśniam posługując się przy tym wykresem intra kontraktów.

fw20intra

Zapewne wielu czytelników już się domyśla o co mi chodzi. Tak mam na myśli kwestię równości fal spadkowych jakie pojawiły się na przestrzeni ostatnich 4 sesji. Ta z dnia dzisiejszego wyrysowała już 5-kę, która mogłaby się utrzymać. Jednak aby z tego miał powstać ruch wzrostowy nie będący tylko korektą tego dzisiejszego spadku (oczywiście zapoczątkowanego w piątek) to raczej na „zachodzie” musiałoby dojść do dalszego wystrzału cen a tam coraz gorzej z tym ( w końcu nie było tam jeszcze żadnej nawet najmniejszej korekty wzrostów).
Innymi słowy bardzo trudno jest założyć, że na tym wykresie mamy do czynienia z korekta pędzącą (chociaż i takie oznaczenie fal zamieściłem) i myślę, że najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest wstrzymanie się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Trzeba po prostu zaczekać na jakieś zdecydowane wskazanie kierunku. Tu oczywiście wskazanie jest na S ale i w tym wypadku musimy pamiętać, że z większej perspektywy zrobiliśmy duży ruch w dół właściwie też bez jakiś większych korekt.
I jeszcze jedna kwestia, która przemawia na korzyść niedźwiedzi. Tak naprawdę to ostatni ruch wzrostowy od dołka nie zdołał wybić największej korekty (zielone prostokąty) co daje poważne podstawy do stwierdzenia, że poprzedni „prostokąt” jak i ten ostatni tworzą razem większą korektę w trendzie spadkowym zwłaszcza, że ruch między tymi „prostokątami” zdaje się być wyraźną 3-ką jaką zawsze jest fala B w korekcie ABC.
Wiem, że osoby, które liczą na „mocniejsze wskazówki” w moich analizach są dzisiaj zawiedzione bo brakuje jakiegokolwiek zdecydowania w komentarzu. Niestety z mojego pkt. widzenia tak właśnie jest i dlatego nie polecam dokonywania transakcji.
Gdybym jednak miał wskazać przewagę jakiegoś scenariusza to wskazałbym ten, że jutro możliwa jest jakaś korekta ostatniej fali spadkowej a po niej ruch w kierunku ostatnich minimów z wykresu dziennego. Wariant z korektą pędzącą 1:1 w ruchu wzrostowym jest dla mnie znacznie mniej prawdopodobny.

dax

Sytuacja na DAX nie uległa zmianie. W dalszym ciągu indeks próbuje pokonać opór w postaci 61.8% zniesienia całego spadku z 12390. Biała świeca z wyraźnym górnym cieniem pokazuje jednak, że nie jest to sprawa prosta i podaż na tym poziomie dociska. W przypadku udanej akcji podaży i zmiany kierunku na tym indeksie, pierwsza ważniejsza strefa wsparcia to 11300- 11350. W przypadku jej pokonania można będzie spodziewać się zejścia do strefy 11050- 11150. A co jeśli uda się atak na wspominane wcześniej 61.8% zniesienia? Tu zwycięstwo byków może okazać się krótkotrwałe, może ale oczywiście nie musi i trend może być kontynuowany. Dlaczego jedna jest zagrożenie dla ewentualnego zwycięstwa byków na obecnej strefie? Bo trochę wyżej czyli w okolicach 11900 mamy równie a nawet bardziej ważna strefę oporu a dodatkowo wykres intra zdaje się wskazywać na poważną możliwość wykańczania obecnego impulsu wzrostowego.
Tak na marginesie, od dnia dzisiejszego wykres intra będę przedstawiał dla kontraktów na DAX a nie dla samego indeksu.

daxfutureintra

Moim zdaniem jest mocno prawdopodobne, iż obecnie znajdujemy się w tzw. klinie kończącym a dokładniej w 4 fali tego TUK. Jeśli jest ot dobre spojrzenie to powinniśmy doczekać się ruchu w górę na ok. 11920 gdzie mamy silną strefę zniesień zewnętrznych stanowiących docelowy poziom dla całej fali 5 czyli dla TUK. W dniu dzisiejszym, zanim odbyłby się ruch o którym napisałem w poprzednim zdaniu moglibyśmy jeszcze mieć delikatny spadek którego końca można byłoby się spodziewać na poziomach ok. 11710, 11680 czy nawet 11660. Każdy z tych poziomów byłby możliwy do wykończenia korekty w fali 4. Jeśli jednak kontrakty najpierw zdołają wyjść nad poziom 11810 to można będzie założyć realizację pełnego ruchu w kierunku 11920.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Komentarz po sesji 20.07.2015

 1. Ja czekam na 2180-2210, wówczas zajmę pozycję, o której już pisałem i wtedy cala układanka mi wyjdzie, oczywii ście wcale tak być nie musi, ale ten wariant jest mi już od jakiegoś czasu najbardziej prawdopodobny.

  1. co prawda artykuł jest sprzed paru dni, ale widać, że ten dopóki się nie wyjaśni ile banki będą musiały ponieść strat, to dotąd będzie ciężko z wigiem20

    1. @lok: jak to wnuk wieszcza rzekł: ch… d… i kamieni kupa, niestety ale taka jest prawda o tym niby państwie, które istnieje tylko teoretycznie, zaorać to wszystko od odry na wschód i wybudowć od nowa.. może wtedy cokolwiek będzie normalnie

     1. Korzystając z wakacji bawilem w Pyrlandii. Śmignołem tam sobie autostradą na tempomacie, po drodze jedząc i wydalajac jak cywilizowany czlowiek. Na miejscu smignolem na meczyk Lecha z Pogonią (miszczowie ☺). Pomoczylem tylek w Tarnowie Podgornym w akwaparku – polecam bo fajny. Obejrzalem sobie zawody hippiczne w Boboszewie (nazwy nie jestem pewien, ale imprezę w stylu ziemianskim bardzo polecam bo podobno cykliczna).
      KIEDY W POLSCE BYŁO LEPIEJ JA SIĘ PYTAM?

     2. hehe, dobre 🙂
      to pomyśl teraz jak by było gdyby (tfu…) państwo nie zabierało Ci 80% tego co wypracowałeś

    2. a co powiedzieć o zapowiedziach 3,9% podatku od aktywów? przecież to poważne nie jest, a co powiedzieć, jesli taki ktoś z takimi pomysłami ma ponad 20% w wyborach?

    3. może dla takich dla których, wprowadzanie i wydalanie jest sensem życia, lepiej było np. za Gierka bo wtedy na kredyt nie tylko budowano ale również konsumowano. Jazda najdroższymi autostradami w Europie zbudowanymi w taki sposób, że za chwilę będą remontowane (statystycznie Mozambik), przy okazji liczne bankructwa polskich wykonawców, to rzeczywiście powody do zachwytu. Co do inwestycji w pięknej stolicy pięknego kraju, polecam :
     http://prawy.pl/gospodarka/6994-dobry-kolega-h-gronkiewicz-waltz-bral-lapowki-za-warszawskie-metro
     Co do Alstomu i sprzedaży Pendolino do 21 krajów z czego w 20 toczą się sprawy o korupcję, zgadnij, który to ten 21 (ciekawe kiedy ruszy śledztwo?) ? Długi będą spłacały Twoje dzieci i wnuki jeśli je masz, ale jeśli sensem jest tylko wprowadzanie i wydalanie to o czym gadać….?

 2. Mniej mnie boli ile mi zabierają jak to w jaki sposób zabierają, a jeszcze bardziej na co wydają. Wracając do Poznania, jadę ci ja przez chyba Jezyce i co widzę. Piekne kamienice zasiedlone przez stada komunały produkujace za zasiłki kolejne stada komunały. Na torze wyscigowym mozna obejrzeć wyścigi za darmo, ale okolicznosci trybun itd to jakaś tragedia. Założę się że lape na torze trzyma jakiś wieczny prezes. Budowa na rondzie chyba Kaponiera wyglada jak sławetny wiadukt na Wołoskiej budowany przez zimnego Lecha. Tramwaje jakieś ogory z darow. Postarajcie się pyry bo póki co to bhrawo Hanka.

 3. Na razie jest jakaś reakcja popytu z poziomu 113% poprzedniego upika z 2245-2310 połączonego ze zniesieniem 68,5%/78,6% całego odbicia z 2211.
  Bez zdecydowanego przekopania 2265 to może być tylko chwilowe.
  EEM.US dziś na plus a my mamy docisk (oby to była sprężyna)

 4. Witam.
  Dariusz podobnie analizowałem kilka dni temu polskie indeksy i faktycznie, tak jak pisałeś, ostatnie dwie sesje trochę zmieniły obraz mojego spojrzenia.
  Mimo wszystko sądzę, że jest szansa na realizację tego scenariusza zgodnie z planem gdyż elliott robi takie numery w pierwszych fazach po odwróceniu trendu (zwłaszcza w ostatnich miesiącach).
  Oczywiście kształtu korekty jaki powstał nie można zlekceważyć i spodziewać się należy jeszcze małego ruchu w dół po czym właściwy ruch wzrostowy.

  Pod linkiem mój obraz indeksów polskich:
  http://galeriazyskow.pl/analiza-srednioterminowa-wig20-wig-ukraina-i-wig-spozywczy-oraz-wig-deweloper-16-07-2015r/

  PS. Widzę, że masz w swojej ofercie brokera easyforex. Dobry broker i sam już na niego „przesiadłem” się. Zobaczymy jak będzie dalej bo na tę chwilę jest dobrze.
  Najważniejsze jest bezpieczeństwo kapitału i szybkość w jego wypłaceniu, nie jak w przypadku poprzedniego brokera (nie będę pisał nazwy żeby nie mieć problemów, choć kilka doświadczeń mam i również prawo do wyrażania swojej opinii.)

  Pozdrawiam
  Jacek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *