Komentarz po sesji 27.05.2015

Dzisiejsza sesja pokazała dobitnie, że obecnie osiągnięte poziomy indeksu WIG20 są mocno bronione. Notowania, podczas których indeks wzrósł o 0.49%, przy znacząco zwiększonej aktywności wyrażonej skokowo większym obrotem spowodowały, że …

[fumpBegin]

… na wykresie dziennym powstała biała świeca z wyraźnym dolnym cieniem.

wig20

Efektem dwóch ostatnich dni jest obrona zniesienia 38.2  i wewnętrznej linii trendu. niestety do pełni szczęścia brakuje nam dobrej formacji odwracającej trend. Myślę, że wnioski jakie można wyciągnąć po dzisiejszej sesji to:
– możliwość zmiany kierunku co najmniej na jakąś korektę wzrostową ale i również na powrót do trendu wzrostowego jaki towarzyszy nam od stycznia
– ostrożność jaką należy zachować przy przyjęciu takiego scenariusza jako główny z powodu braku formacji
– nastawienie się, że jednak dzisiejsze minimum może być jeszcze testowane z powodu skokowego wzrostu obrotu na „białej świecy”.
Ten ostatni wniosek zdaje się jakby potwierdzać układ ukształtowany na wykresie intra kontraktów ale i również intra indeksu.

fw20intra

Myślę, że wykres wszystko tłumaczy ale na wszelki wypadek podpowiem, iż spadek między wczorajszym dołkiem a dzisiejszym odbył się ruchem złożonym z 3 fal (czyli typowe „b” w korekcie abc) a wzrosty po wczorajszym i dzisiejszym dołku są na obecną chwilę niemal idealnie równe.
Jednym zdaniem, jest za wcześnie aby wchodzić w L no chyba że jakieś hazardowe ryzyko. Na koniec tej części komentarza (bo indeks DAX jutro rano) wspomnę jednak że zarówno na wykresie dziennym WIG jak i wykresie dziennym mWIG40 powstały formacje odwracające trend położone na silnych wsparciach a to zaś jest mocnym wsparciem świadczącym na korzyść osiągnięcia minimów korekty przez indeks WIG20 (oczywiście tak jak pisałem jeszcze z możliwością testu tak jak i same formacje na wspomnianych indeksach muszą zostać potwierdzone).

dax

Na dziennym DAX otrzymaliśmy biała świecę która doszła niemal idealnie do oporu w postaci dolnej linii konsolidacji składającej się z trzech małych świec. Niestety zatrzymanie w takim miejscu nie daje nam jeszcze odpowiedzi czy to koniec korekty i rozpoczęliśmy już nową falę w drodze na szczyty. W dalszym ciągu scenariusz z dnia poprzedniego.

daxintra

Na wykresie intra widać jeszcze dokładniej dojście do oporu i zatrzymanie. Jednak tu mamy układ przypominający nam część impulsu składającego się z fali 1,2 i 3 a zatem jeśli po „lekkim cofnięciu będziemy mieli kolejny atak na opór to po pierwsze będzie pozytywny impuls a po drugie szansa na dalsze wzrosty. Główny scenariusz to odbicie od linii szyi ORGR i wzrosty, które najdalej jutro powinny wybić ostatnie szczyty.

[fumpEnd]

12 Replies to “Komentarz po sesji 27.05.2015

 1. marcin to miejsce na Wigu to tak jakbyś znalazł perełkę, nie zmarnuj tego. Dwie nachodzące się linie kanału to jedne z najsilniejszych miejsc . To dlatego baza spadła z -20 do -10pkt.

  1. Spokojnie:) rynek się może jeszcze trochę pobujać nim ruszy do góry, ale wydaje się, że te 55,5k już nie powinno być znacząco naruszone. Rynek zwykle wykonuje 2 ruchy powrotne do bardzo istotnych oporów/wsparć. Jeden test intra lub dzień, dwa po i potem ten właściwy test – taki, który już widać na wykresach o dłuższym interwale i taki test obecnie przechodzimy na WIG, do przebitego oporu, jakim było ograniczenie półtorarocznej konsolidacji. Co do bazy – tutaj trzeba pamiętać, że wpływ miała dywidenda KGHM też, a dzisiaj nawet kontrakty wzrosły słabiej niż indeks, stąd niewykluczone, że jeszcze test nie dobiegł końca. Korekta się należała, szczególnie przed atakiem na kluczowe opory, z punktu widzenia WIG20. Wybory to tylko pretekst, bo przecież nikt rozsądny nie wierzy w zapowiedzi Dudy (chłop obiecywał gruszki na wierzbie wszystkim od związkowców, przez rolników po kredyciarzy frankowych pod publiczkę, bo mamy demokrację – a jak jest demokracja to musi być głupio:)), a już szczególnie te o przewalutowaniu kredytów frankowych po kursie z dnia zawarcia, bo to rozłożyłoby banki i zapłaciliby za to najbiedniejsi (częściowo poprzez wzrost kosztów usług bankowych, a częściowo poprzez zrzutkę na ratowanie z podatków te banki, które na skutek przewalutowania by miały problem z płynnością i by były zagrożone bankructwem). Co innego, że w Polsce nie ma za bardzo na kogo głosować… ale to już temat na osobną dyskusję.

   1. @marcin: odnośnie Twojego wykresu WIG z poprzedniego posta, to zgodnie z zasadą rysowania kanału robi się chyba tak, że kanał rosnący konstruuje się rysując kreskę po dołkach i kopiuje się ją na szczyty a nie odwrotnie, wówczas nieco inaczej to wygląda
    http://bankfotek.pl/view/1897823

 2. Rynek może oczywiście testować kilkakrotnie wsparcie a nawet je przebić.
  Na dziś mam plan L w okolicach 2430 ze stopem poniżej dołka . Jeśli mnie wykresy nie mylą to czeka nas ruch w rejon 2480, a więc zysk do ryzyka 5:1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *