Komentarz po sesji 25.05.2015

Wczorajszy dzień „powyborczy” przyniósł nam spadek indeksu WIG20 i to dość znaczący spadek wynoszący -1.73%. Motor napędowy tego spadku czyli banki spowodowały, iż zamknięcie wypadło na poziomie 2473 wybijając po drodze istotne wsparcie, które stanowiła …..

[fumpBegin]

linia szyi podwójnego szczytu.

wig20

Sytuacja zrobiła się nie miła dla byków ponieważ równocześnie weszliśmy ponownie pod linię trendu od końca 2013 r. Jeśli to wybicie, które mimo wszystko nie zostało poparte wzrostem obrotu miałoby zrealizować zasięg formacji to powinniśmy doczekać zejścia indeksu do poziomu co najmniej 2430. Dlatego tak ważnym teraz będzie to czy bykom uda się zanegować wybicie linii szyi i wyjść ponownie nad poziom 2500.
Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że wczorajszy dzień mógł być emocjonalnym wynikiem niedzielnych wyborów a całemu spadkowi pomagał dzień wolny na najważniejszych parkietach światowych. Dlatego też podchodziłbym z dużą rezerwą do tego co pokazuje nam wykres na obecną chwilę i choć biorę pod uwagę możliwość realizowania podwójnego szczytu to już sama zmiana kierunku na większą ilość dni jest jeszcze dla mnie nie taka jasna. Jakby nie było obecny spadek idealnie może wpisywać się w układ korekty prostej w fali 4 impulsu od stycznia 2015.
Dzisiaj warto przyjrzeć się dokładniej zachowaniu indeksu na poziomie ok. 2460 a więc poziomie bardzo bliskim wczorajszym minimom a to za sprawą geometrii i poziomów cenowych. W tym miejscu mamy zniesienie 38.2% ewentualnej fali 3 (co jak dobrze wiemy jest jednym z najczęściej występujących poziomów zakończenia fali 4) oraz wyraźny poziom wsparcia cenowego oznaczony zielonym prostokątem.

fw20intra

Sytuacja bardzo podobnie wygląda również na wykresie intra kontraktów a wczorajsze minima idealnie zbiegły się z wydłużeniem obecnej korekty do tej z początku marca o 1.128 co w dalszym ciągu pozwala na zachowanie scenariusza tzw. równości korekt. Jak pokazuje powyższy wykres, tuż pod wczorajszym minimum mamy również 38.2 zniesienia, które niemal nachodzi na 161.8 zniesienia zewnętrznego oznaczonej kolorem czerwonym fali „2 lub b”. Dodatkowo wypada tam również linia równoległa do tej poprowadzonej po szczytach ostatnich spadków. Mamy zatem powody aby ten poziom wyraźnie wziąć na obserwacje w trakcie dzisiejszych notowań. Wybicie 2430 to najprawdopodobniej realizacja podwójnego szczytu i dalszy spadek do poziomu ok. 2400 który to poziom znajduje się tuż pod znaczącą strefą wsparcia geometrycznego.
Jeśli jednak prędzej nastąpiłoby zanegowanie wybicia linii szyi DT to wówczas z dużym prawdopodobieństwem wracamy do wzrostów w ramach fali 5 po zakończeniu korekcyjnej 4-ki.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz po sesji 25.05.2015

  1. Można powiedzieć, że spadło bo złotówka dostała w pysk z powodu zwycięstwa Dudy… Jednak wykres pokazywał już wcześniej, że okolice 38.2% fibo fali 3/C powinny być odwiedzone. Tym bardziej, że w tym miejscu również 112.8% FE mierzone falą 2/B. Dodatkowo zasięg małego podwójnego szczytu – zielone prostokąty. No i oczywiście widoczny widelec. Take profit z eSek był dziś jak najbardziej wskazany. Być może pójdzie stąd fala 5 a być może C zakończyło korektę a teraz zaczynamy liczenie w dół – może na to wskazywać większa formacja podwójnego szczytu – niebieskie prostokąty. Jeśli minimalny zasięg zostanie zrealizowany to znajdziemy się pod kreską i dla byków zrobi się problem.
    https://charts.mql5.com/7/930/fw20-t1-h4-dom-maklerski-banku.png

  2. No i mówiłem, że rynek chce korekty, a już szczególnie jak na blogu coraz więcej było głośno o L:) ale spokojnie jeszcze jest miejsca odrobinę tak na 1-2% korekty i właśnie po skali korekty będzie coś można powiedzieć o sile rynku.

    1. Aj tam mówiłeś…- ja też mówiłem i się nie chwalę. Pisałem o tym w tamtym tygodniu, wypowiedz swoją uargumentowałem, zobacz kiedy pisałem i policz ile wpadło. ale nie w tym rzecz. Jest zdrowy już trend spadkowy na dziennym i np. ja z tym sobie jadę. Wywalanie akcji już było więc tu obroty nie są potrzebne. teraz trzeba czekać , bo kto zarobiony to pilnuje zysków.

      1. konsolidowali (dystybuowali) praktycznie cały miesiąc, spadki teoretycznie nie powinny zakończyć się po 1 dniu, ale z drugiej strony mogą gdzieś tu kończyć falę 4

  3. Jesteśmy na Wig20 w rejonach 2450 i to mogą być dobre poziomy do grania L . Można poczekać aż ukształtuje się jakaś baza ale w pierwszym etapie możliwa też jest V-ka, albo mały orgr , który wcale nie musi mieć małego zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *