Komentarz po sesji 21.05.2015

Dzisiejsza sesja dała nam wzrost indeksu WIG20 o 0.15% co spowodowało zamknięcie dnia na poziomie 2525. Niestety taka zmiana nie przyniosła nam żadnych ciekawych i „jasnych rozwiązań”, ale zapewne pozwoliła na …..

[fumpBegin]

…. określenie pewnych koncepcji, których realizacji może pomóc nam w zarabianiu podczas inwestycji np. w kontrakty terminowe.

wig20

Na wykresie dziennym powstała biała świeca z oznaczającym się dolnym cieniem. Niestety ta świeca podpowiada nam tylko tyle że popyt walczy ale brakuje zdecydowania. W dalszym ciągu bujamy się w konsolidacji która tworzy jakby trójkąt. Pytanie czy ten trójkąt zostanie utrzymany przy ewentualnym ruchu w dół i czy wybicie z niego będzie aby na pewno górą? W odpowiedzi na takie pytanie może pomóc nam wykres intra kontraktów.

fw20intra

Jak widzimy dzisiejszy ruch wzrostowy doprowadził jak na obecną chwile, do powstania układu 3 fal. Dojście do linii trendu zaowocowało wyraźnym odbiciem choć trochę zniwelowanym przez fixing. W takich ruchach bocznych trudno jest dokładnie przewidzieć moment wybicia i dlatego postanowiłem zdublować oznaczenie czerwonymi, „dużymi” literami. Myślę że to oznaczenie jest dla każdego jasne. Jeśli nie uda się wyjść nad linię trendu to najprawdopodobniej niedźwiedzie przycisną w celu zweryfikowania słuszności wsparcia które zatrzymało wczorajszy spadek.
Moim zdaniem po ewentualnej nieudanej obronie tego wsparcia możemy spaść nawet do poziomu ok. 2440.
Gdyby jednak dzisiejszy wzrost był kontynuowany (co wydaje mi się niestety mniej prawdopodobne) to wybicie linii trendu powinno zaowocować testem górnego ograniczenia kanału cenowego.

daxintra

Podczas wczorajszej sesji na DAX mieliśmy do czynienia z kontynuacją konsolidacji po silnym wzroście z środy. Patrząc na wykres intra tego indeksu możemy obecnie „ująć” tę konsolidację w objęcia trójkąta, którego ograniczenia, teoretycznie stanowią linie sygnalne w przypadku przebicia.
Jeśli DAX wybije górne ograniczenie przy którym zatrzymał się wczoraj to dalszy wzrost powinien zmierzać w kierunku oznaczonego poziomu realizacji wcześniejszych formacji. Pytanie czy to bardziej prawdopodobne wybicie nastąpi już zaraz na początku sesji? Tego oczywiście nie wiemy ale wydaje mi się, że w ramach tego trójkąta możemy mieć jeszcze jeden ruch w kierunku jego dolnego ograniczenia a dopiero następnie ruch wybijający.
Oczywiście należy mieć alternatywę na wypadek gdyby jednak ta formacja kontynuacji nie zadziałała prawidłowo i DAX wyszedł by dołem z trójkąta. Wówczas pierwszym nie zmieniającym kompletnie sytuacji wsparciem jest poziom linii równoległej do górnego ograniczenia trójkąta czyli na dzisiaj ok. 11740. Następnie w przypadku dalszego schodzenia w dół ważnym poziomem do zatrzymania zdaje się być strefa wsparcia cenowego w okolicy 11700. Muszę jednak powiedzieć, że gdyby tak „daleko” indeks miał zejść to osobiście spodziewałbym się przebicia bądź chwilowego naruszenia tej strefy w celu testu poziomu ok. 11630 gdzie mamy silną strefę wsparcia geometrycznego, wybitą linię szyi ORGR i linię trendu wzrostowego.

dax

Jeśli chodzi o sytuację dzienną to tu raczej nie ma o czym pisać bo widać na pierwszy rzut oka, że nie uległa ona zmianie od dwóch dni.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakandyMarcinSeweryngibon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gibon
Gość
gibon

jeśli odbili od wsparcia 2470 wczoraj,to dlaczego zaraz mają tam wracać ? wsparcie to wsparcie a popyt wyrażają długie cienie na świecach

Seweryn
Gość
Seweryn

Mamy kolejną bardziej rozbudowaną trójkę. Cienie są i nic poza tym . Musieliby wybić chociaż ostatni szczyt wtedy byłaby szansa na kolejną falę a tak póki co to plan A, czyli korekta.

Marcin
Gość
Marcin

Darku, a czy po niedzielnych wyborach sytuacja na naszym rynku nie ulegnie zmianie w zależności od wyboru kandydata? Z tego co wróbelki ćwierkają w eterze inwestorzy delikatnie rzecz ujmując nie są zbyt przychylnie nastawieni na obietnice, które będą kosztowały dziesiątki mld zł??? Trend boczny ma się dobrze już od jakiegos czasu i mam wrażenie że po tej niedzieli na naszym grajdołku nastąpi mocniejszy ruch pytanie czy w dół czy w górę?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Jakaś reakcja w ramach szumu może mieć miejsce.

andy
Gość
andy
andy
Gość
andy