Komentarz po sesji 27.04.2015

Wczorajsza sesja miała „swoją historię”, już dawno nie pamiętam takiego „mocnego i wyraźnego” poniedziałku. Indeks WIG20 od samego rana zyskiwał na wartości aby na zamknięciu osiągnąć wzrost 1.2% i to po wyraźnie spadkowym fixingu. Poziom zakończenia dnia to 2549 czyli 2 pkt. poniżej zamknięcia z września 2014. 

[fumpBegin]

wig20

Wyraźna biała świeca z dość widocznym górnym cieniem, który spenetrował szczyt w cenach zamknięcia z 2014 (do maksimum zabrakło 1 pkt.). Zatem mamy „prawidłową” reakcję na poziom oporu a teraz w przypadku kontynuacji wzrostu powinniśmy oczekiwać na jego wyraźne wybicie. Pytanie – czy to się uda? Samo wybicie jest jak najbardziej prawdopodobne ale czy byki będą miały tyle „pary” aby po takim ewentualnym wybiciu kontynuować wzrost? Co do tego można mieć wątpliwości patrząc na układ falowy z którego wynikałoby, że obecny impuls rozpoczęty przy poziomie 2301 najprawdopodobniej dobiega końca będąc w trakcie tworzenia fali 5-tej. Wydaje się, że nawet w przypadku założenia, iż od stycznia mamy do czynienia z większym impulsem wzrostowym co przekładałoby się na obecne tworzenie fali 3 , powinniśmy teraz spodziewać się korekty w fali 4. Jakie wnioski z tego można wyciągnąć? Raczej nie jest to dobry czas i miejsce do otwierania kolejnych L czy zakupów akcji jednak z drugiej strony „dłuższe L” nie mają podstaw do ucieczki tak samo jak „S” nie mają podstaw do otwierania się, no chyba że jakieś spekulacyjne na krótki okres czasu.
Ta sytuacja może w nagły sposób zmienić się. Taki wniosek wyciągam na podstawie dwóch indeksów, które na stałe goszczą w naszej „weekendowej”. S&P w dniu wczorajszym wyszedł na nowe szczyty jednak dzień zamknął wyraźną czarną świecą i jak dla mnie taka świeca z cieniem na nowych maksimach historycznych to zapowiedź co najmniej korekty. DAX zaś zainteresował mnie czym innym. Mianowicie z dostępnych mi wykresów intra publikowanych wraz z obrotem dopatrzyłem się tego, iż ostatnia godzina notowań tamtejszego indeksu, która była wzrostowa i doszła do szczytu dnia utworzonego nieco wcześniej charakteryzowała się ogromnym obrotem. Na tej wzrostowej białej świecy mieliśmy obrót który był ponad dwukrotnie większy od największych w okresie od grudnia 2014 a od tych „normalnych godzinowych” był wielokrotnie większy.
Te dwie kwestie, choć nie dotyczą naszego rynku bezpośrednio, dają wiele do myślenia i moim zdaniem dodatkowo potwierdzają, że z kupnem akcji czy braniem L na naszej giełdzie lepiej jest się wstrzymać.
No dobrze trochę mnie dzisiaj pognało w inną stronę a tu jeszcze mamy do omówienia wykres intra kontraktów.

fw20intra

Na powyższym wykresie dokonałem oznaczeń fal. Pragnę zwrócić uwagę na to, iż mamy tu dwa oznaczenia „czerwonej 3 i czerwonej 4). Zrobiłem tak ponieważ nie mam zdecydowanego zdania na temat dobrego wariantu. Jednak można z tego wyciągnąć odpowiedni wniosek (nie brania teraz L) o którym wspominałem już wyżej.
Patrząc na geometrię układu falowego można domniemywać, iż fala 5 powinna zakończyć się mimo wszystko nieco wyżej (ok. 10 pkt) bo tam wypada 61.8% fali 1 . Myślę jednak, że najistotniejszym będzie teraz to jakie poziomy zostaną ewentualnie wybite w przypadku ruchu przeciwnego do obecnego trendu.
Przebicie pierwszego od góry różowego prostokąta- strefy wsparcia cenowego , znacząco zwiększy prawdopodobieństwo tego że szczyt fali 5 już za nami jednak pamiętajmy, że w ostatniej fali impulsu możemy mieć coś na wzór klina kończącego a ubiegając ewentualne zarzuty nieścisłości, powiem że ewolucja AT która nie ominęła chyba i fal spowodowała, że na wykresach klinów kończących często dochodzi do tego , że 3 w klinie jest wyraźną 5-ką.
Wybicie kolejnej strefy oznaczonej różowym prostokątem to zbliżenie prawdopodobieństwa tego, iż 5 się skończyła do niemal „pewności”.
Na sam koniec dodam, że byki mają strasznie duży komfort (w dłuższej perspektywie) bo wszystkie ewentualne spadki które nie zejdą poniżej 2350 będą najprawdopodobniej tylko korektą po której można będzie oczekiwać powrotu do wzrostu wpisującego się w scenariusz z dużym impulsem wzrostowym zapoczątkowanym w styczniu.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Komentarz po sesji 27.04.2015

 1. Czytałem dzisiaj ciekawą lekturę . Komentarze z 15 grudnia 2014 podczas przedostatniej fali spadków. Łatwo można się cofnąć naciskając w panelu bloga starsze komentarze. Warto poczytać jakie były nastroje podczas końcówki trendu spadkowego przed jego zmianą.

  1. Właśnie. Warto robić takie powroty. Ja też wówczas widziałem inny wariant, ale .. 11 dni później, tj 26 stycznia już potrafiłem skutecznie zareagować na zmianę sytuacji, czego nie potrafią inni zrobić.
   Warto też wrócić do momentu od kiedy ta piątka opisywana przez Darka już trwa, bo to chyba czwarty tydzień już – poszukaj Seweryn, bo dobry w tym jesteś 🙂 Ciekawe ile jeszcze a „piątka” potrwa” bo to jeszcze nie jest jej koniec… Seweryn – liczę na ciebie – odszukuj archiwa!

 2. Czesc 🙂 Mam do Ciebie pytanie, od jak dawna zajmujesz się pisaniem? Czy jest to Twoj pierwszy blog, czy były jakieś wczesniejsze? 🙂 Interesuje mnie to dlatego, ze posiadasz naprawdę ogromny talent do pisania, no i zastanawiam się, czy się gdzies, hmm, „szkoliles”, ze tak się wyraze, czy po prostu zaczales pisac i tyle :p

  1. Dla Twojej informacji to jest mój pierwszy i ostatni blog. Jednak zdaję sobie sprawę, że na 99.9% Twoje pytanie było tylko po to aby zamieścić tu link do swojej strony. Widzisz w statystykach te grubo ponad 1500 osób, które każdego dnia odwiedzają mojego bloga i postanowiłeś tu się zareklamować. Takie jest moje zdanie. Jeśli jest inaczej to odpisz ale już bez adresu swojej strony. Tak na marginesie już zrobiłem Ci reklamę, bo każdy kto przeczyta ten komentarz mimo woli spojrzy na Twoją stronę.

   1. Gdzie takie statystyki widać? To chyba tylko właściciel widzi jeśli ma odpowiednie oprogramowanie doinstalowane na wordpressie.

  1. To stara prawda, żadne objawienie Seweryn, blisko ekstremów pojawiają się większe emocje i większa ilość komentarzy na blogach, większość nastawiona na kontynuację ruchu. Sam póki co również jestem nastawiony na kontynuację po cofce do okolic 2505-2510 na WIG20. Z tymże mam pewne wątpliwości związane z końcem miesiąca, z nadchodzącym długim weekendem, z pełnią i z MAJ-em. Póki co eLki dzisiaj pozamykane i pobrane eS, na chwilę obecną z planem korekty około 40pkt, ale to się może szybko zmienić.

 3. Darek jak to jest z tymi harmonicznymi XABCD?
  W gartleyu od A do C powinno wystąpić zniesienie 0.382 lub 0.886 czy przedział od 0.382 do 0.886? Analogicznie zniesienie B-D 1.13 lub 1.618 czy przedział od 1.13 do 1.168?
  Bo jeśli wersja z przedziałami to na szerokim WIG mamy niemal ideał na dzień dzisiejszy.
  http://bankfotek.pl/view/1888304

 4. Panie Darku jest Pan niesamowity brak czasu na analize ale komentarze do komentarzy jest czas, chyba Pan nie może wytrzymac aby nie spojrzeć na wpisy….oczywiście to tylko żart ale trzeba przyznać że śledzi Pan wpisy na bieżąco

  1. Staram się aby nie czekały zbyt długo. Wpisy daje radę jeszcze ogarnąć telefonem którym posługuję się jak mnie nie ma na miejscu , komentarza już nie. 🙂

   1. wydaje mi się, że przejście 2650 bez głębszej korekty jest niemożliwe, aleee właśnie większości się tak wydaje, także różnie może być

    1. Nie wiem czy na pewno ale wiem, że dzisiaj powinna rozpocząć się fala wzrostowa na S&P, która najprawdopodobniej będzie 5-tą w klinie kończącym. Wątpię bardzo aby miała to być fala wychodząca na znacznie (czytaj kilkadziesiąt lub więcej pkt.) wyższe poziomy nowego szczytu. Chociaż oczywiście różnie to może być.

    2. KJ możesz pokazać na wykresie WIG 20 kiedy było 8 miesięcznych białych świec pod rząd ?

     z góry dzięki ,

     mamy 4 miesięczne białe pod rząd więc według ciebie kolejne 4 czyli 8 białych miesięcznych pod rząd ?

     a na DAXie jak padnie 11 500 to będzie ładny RGR po 50 % rajdzie ,

     1. nieźle na tego daxa reagujemy – -2%, a u nas -0,2%, sp500 też ładnie wybił szczyt, podoba mi się ta siła naszego rynku nareszcie, po tylu latach frustracji

   1. Goldman Sachs technicznie o S&P500
    STANDARD

    Analitycy Banku traktują obecny spadek jako retest pokonanego wcześniej górnego ograniczenia trójkąta. By wybicie pozostało aktualne, konieczne jest utrzymanie się ceny powyżej 2108. Zamknięcie poniżej 2112.80 może być odczytane jako formacja dnia odwrotu przy historycznych szczytach.

 5. Teoretycznie jest mega okazja na S bo FW20 jest mocno zgrzany. Ale nasza siła względem DM poraża i coraz mniej jestem przekonany, że jakaś głębsza korekta nas czeka. Raczej pobujamy się teraz bokiem z lekką tendencją spadkową. Lepiej poczekać cierpliwie na L moim zdaniem.

 6. Panie Darku, co się dzieje na tym PZU? W ciągu kilku dni dwie informacje, jedna zwala kurs aż do wsparcia na 465, druga zbija wzrosty wczoraj, czy ta spółka już traci moc i się zwali czy nadal obowiązuje kanał, o którym pisał Pan w wekendowej? Dwie brzydkie czarne świece, piątkowa i po poniedziałkowej dzisiejsza, która całkiem przykryła wczorajszą to bardzo brzydko wygląda… Przy korekcie rynku nawet do 2450 pkt. to spółka może się obsunąć nawet na 400 zł. Pan ma lepsze spojrzenie jako profesjonalista, można prosić o kilka zdań na temat tej spółki?

  1. Tak jak mówiłem w weekendowej, był super duży obrót na tej ostrej wyprzedaży w piątek i odbicie , to zaś moim zdaniem każe oczekiwać na test minimów z piątku. Co będzie dalej to zależy czy przy takim ewentualnym teście utrzyma się 460.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *