Komentarz po sesji 31.03.2015

Wczorajsza sesja zakończyła się symboliczną zmiana wartości indeksu WIG20, która “wyniosła” -0.02%. Zamknięcie dnia na poziomie 2396 spowodowało, iż w układzie dziennym nie zaszły żadne zmiany sytuacji technicznej a mała biała szpulka wskazuje na brak zdecydowania, który może wynikać z zbliżających się się dwóch dni “bez giełdy”. Przejdźmy zatem od razu do wykresu intra bo tylko z niego możemy wyciągnąć jakieś nowe wnioski.

[fumpBegin]

fw20intra

Na samym początku zanim przejdę do konkretów analizy chciałbym prosić Was drodzy czytelnicy o opinie czy takie wykresy jak ten powyżej są “do przyjęcia”. Jak zapewne się domyślacie chodzi mi czytelność wykresu na którym tym razem naniosłem nie tylko strefy ale i zniesienia z których te strefy m.in wynikają.
Zgodnie z analizą dnia poprzedniego, w dniu wczorajszym doszło do wybicia małej formacji flagi jednak cena nie zdołała pokonać zniesienia 61.8% spadku jaki miał miejsce w ubiegłym tygodniu i na podwójnym szczycie powstałą wyraźna formacja zasłony ciemnej chmury, która była okazją do zajęcia pozycji S. W dalszej części sesji osiągnęliśmy minimum na 2355 po czym dwie ostatnie godziny były ruchem powrotnym do wybitej wcześniej linii trendu korekty i linii trendu całego wzrostu od 13.03, które niemal że pokrywają się. Sam fixing spowodował, iż zamknięcie dnia wypadło nad wspomnianymi liniami jednak do fixingu w ostatnim dniu kwartału podchodzę z pewnym dystansem i nie biorę go zbyt poważnie do samej analizy. Oczywiście może okazać się, że ten fixing był negacją wybicia linii trendu jednak osobiście daje większe prawdopodobieństwo, iż rynek pokazał chęć do spadku i w dniu dzisiejszym ten spadek będzie najprawdopodobniej kontynuowany.Na wykresie naniosłem, tak jak już wspominałem na wstępie, zniesienia i strefy i na ich podstawie oraz na podstawie oznaczeń falowych mogę odnieść się do powstającego “scenariusza” spadkowego. Jeśli oznaczenia są zbliżone do rzeczywistości to rozpoczęta fala 3 lub c (oznaczenie kolorem czerwonym) powinna dojść co najmniej do 2335 gdzie znajduje się poziom wyznaczający równość fal 1 i 3 i gdzie również wypada “czarne” zniesienie 161.8% fali “i”. Analizując ruchy naszego rynku i statystyki z tym związane, bardziej prawdopodobnym wydaje się spadek do poziomu ok. 2315- 2320 gdzie mamy strefę powstałą z połączenia 61.8% zniesienia całego wzrostu od 13.03 oraz wydłużenie fali 1 lub a do 161.8%. Między wymienionymi strefami jest jeszcze fioletowa strefa o nieco mniejszym znaczeniu jednak nakładająca się z poziomem początku luki cenowej z dnia 19.03.
Zatem jeśli nie dojdzie do zanegowania rozwijającego się scenariusza spadkowego po przez wybicie podwójnego szczytu czyli innymi słowy wyjścia nad 2375 , to należy spodziewać się dalszego powstawania impulsu spadkowego w fali 3 lub c (kolor czerwony) z poziomem docelowym najprawdopodobniej wypadającym w strefie 2310 – 2320. Po drodze może dojść do mniejszych korekt czy prób zmiany kierunku na wyższych strefach w okolicach 2335 następnie 2325. Pamiętajmy jeszcze o tym, że już jutro bierzemy rozbrat z notowaniami na dwa dni i element świątecznego weekendu może być dodatkowym paliwem dla niedźwiedzi.

[fumpEnd]

29 Replies to “Komentarz po sesji 31.03.2015

  1. Nic jest jasne. Wczoraj była juz piata sesja gdzie bylismy najsilniejsi w Europie. Jesli nadal stany nas nie pociagną w dół to jestesmy blizej wystrzału w góre, chociaz nadal oba warianty sa w grze jeszcze

   1. to podaj ile spółek wczoraj spadało a ile rosło skoro widzisz taką siłę

    Darek wykresy są nieczytelne w tej formie , mam jeszcze jedną propozycję może zaczniesz analizować S&P i DAX zamiast WIG 20 bo szkoda na ten indeks czasu , tutaj trwa mega bezruch i szkoda czasu

     1. Qba no ty i twoi technicy idźcie na inne rynki o tym bezruchu przypomne ci za pare miesięcy 🙂
      Darek przez lata pisał o sprężynie, której nigdy nie było. Teraz nie pisze, a właśnie teraz jest ta sprężyna która puści. Nie widzicie 30pkt bazy? Coś sie kroi. Dni…

     2. kj może sprawia Ci przyjemność pisanie tu jako nadworny czarodziej ale to co piszesz nic nie wnosi z wyjątkiem chaosu w głowach czytelników. Mam więc prośbę albo pisz konkretnie albo podaruj sobie. No chyba, że kompletnie nic nie wiesz i piszesz tylko po to aby pisać ale o to Cię nie posądzam.

     3. mnie wychodzi 2750 do lipca i pod to gram na fut i tak się powinno grać jasno i na temat. W zasadzie KJ sam nie wie co będzie czy góra czy dół prognozuje jak typowy analityk i nie zajmuje pozycji. Wróżki w dwie strony albo góra albo dół są wszędzie. Ja wybrałem właśnie górę.

 1. Rozsądna decyzja gospodarza odnośnie przejścia na analizę wykresu kontraktów – po co analizować WG20 jak prawdziwą wartość i tak odzwierciedla kontrakt. Wg moich wyliczeń na czerwcowej serii wypłata dywidend w maju i czerwcu odbierze indeksowi 34 pkt (do końca nie wiadomo bo KNF zalecił niektórym bankom nie wypłacanie dywidendy) – kontrakty to wyceniają najpełniej i lepiej analizować wg mnie WIG niż obrzynany WG20. Poza tym zmienność rzędu kilku procent ostatnio odstręcza od zakupu akcji jak dla mnie – można ewentualnie pozostać przy WIG5 lub te spółki o dużej becie analizować.

 2. Muszę się podzielić moimi spostrzeżeniami . W miarę kształtowania się ruchu zmuszony byłem skorygować założenia . W poniedziałek założyłem, że wzrost może być jedynie korektą spadków, brak potwierdzenia wzrostów we wtorek skłonił mnie to do wyjścia z pozycji długich . Wygląda na to, że czeka nas ostry zjazd i dziś trzeba będzie otwierać S.

  1. ja tam widzę spore L gruby brał przy 2300 i nie odda nisko. Dużo byka świadczy o sile trendu a nie zagraniach kontry.

     1. w dodatku te statystyki SII są tak miarodajne jak i inne rzeczy w kraju zatem nie brałbym tego na poważnie bo czy wszystko i wszyscy piszą i mówią prawdę ? nigdy tak nie było i nie jest.

  1. a ja widziałem wykres gdzie pociągnięto równoległą dolną i zamiast trójkąta to korekta abc do 1750 i dopiero w górę , ale nie wróze tylko czekam , aż wybiją podstawe twojego trójkąta

   a zobacz wykres S&P , tam jaki masz trójkat na tygodniach w 5 tej fali

   1. nikt nic nie mówi a ten wykres to oczywiście żart prima-aprilisowy 😛
    kto coś tam ogarnia TFE wie, że fala 2 nie może być trójkatem 😉

 3. nasze banki bez dywidend są dla zagranicy za drogie , kazdy to wie , zobaczcie że ten wzrost jest robiony cały czas na słabnącym pln do dolara i funta , a to oni tutaj głównie grają

 4. trend trzyma w górę mimo mocnych korekt ale to normalne. Nikt nie chce aby drugi miał jego akcje i kontrakty 🙂 czekamy do czerwca na profity L o jakich piszę odkąd je mam od grudnia/stycznia 🙂 relax ! trend is your friend so buy it !

 5. Nie wiesz czemu nie spada? Proste to jest – patrz w kalendarz: piątek payrollsy (czy kiedyś przed tymi danymi spadało? – nawet w bessie rynek woli na tym jakąś korektę wzrostową walnąć – Kiedy ruch i otwarcie kart: po świętach najpewniej: 8 IV jeszcze start sezonu wyników w USA a więc konkretny pretekst pod realizację zysków.
  Czy spadki będą duże: bezpiecznie zakładać, że jednak nie czyli ruch na SP500 jakieś 5% w dół na DAX może być razy dwa spokojnie czyli 10% – u nas pewnie coś pomiędzy nimi jak się rozpędzą oczywiście i lukami dorobią ideologię.
  DAX ma za sobą pół roku wzrostu rzędu 45% – korekta rzędu 10-15 % z tzw palcem w d… U nas raczej wtedy nie wzrośniemy. Rolowanie poszło w całości praktycznie nad 2330 a tak na dobre mogli poodwracać pozycje spokojnie ze średnią ponad 2360.
  Trochę pachnie jeszcze czesaniem stopów i niewykluczone że 24xx zobaczymy jeszcze na fucie.

 6. dobrze że w piątek działają platformy to pod najważniejsze dane będzie można zagrać , a kto siedzi na BAnanie to dopiero zareaguje we wtorek po świętach

  1. ale indeksy nie grają w piątek, tylko waluty z tego co sie orientuję, no chyba, że futy w usa bo tam mało kiedy jest wolne

   1. no przecież ja nie mówię o FW20 tylko o ESF mini i DAxie , kto by grał na bananie na 10 pkt non stop do zarzygania

 7. wygląda jakby azjaci podebrali dzisiaj dołki na indeksach akcyjnych podczas swojej sesji kiedy u nas była noc. Teraz tylko dowieźć je w górę i zakończyć piątki w maju jak to wskazuje cykliczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *