Komentarz po sesji 26.03.2015

Dzisiejsza sesja, która rozpoczęła się mocniejszym przytupem niedźwiedzi, powodującym powstanie luki cenowej, zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o -0.79%. W efekcie takiego zachowania rynku zamknięcie, które wypadło na poziomie 2376 wpisuje się w nasze dotychczasowe analizy. W efekcie “czerwonej sesji” mamy układ, który …..

[fumpBegin]

…. w dalszym ciągu nie przekreśla szansy byków a w sytuacji kiedy cały ubiegły tydzień przebiegał pod ich dyktando, stwarza okazję do ruchu w górę. Pytanie czy w świetle tego co widać na wykresie dziennym taka okazja zostanie wykorzystana?

wig20

Wczoraj wspominałem o układzie 4 ostatnich świec, których układ z powodzeniem można traktować jako gwiazdę wieczorną. Dzisiaj z powodu otwarciu i przebiegu sesji mamy potwierdzenie tego układu i to z luką cenową. Większość omawianych w “weekendowych” spółek z WIG20 również dało dzisiaj nieciekawe dla byków symptomy. Po stronie popytu stoi “trend z poprzedniego tygodnia” i zatrzymanie dzisiejszego spadku na silnym, wskazywanym wcześniej wsparciu. Niestety to drugie jest czymś naturalnym nawet wówczas kiedy rynek ma spadać. Po prostu silne wsparcie najczęściej wywołuje reakcję. Ważne jest jaka ta reakcja jest. O tym powinniśmy przekonać się jutro.
Jeśli uda się zamknąć lukę to dalej będziemy mieli możliwość ustanowienia nowych szczytów, jeśli jednak dzisiejsze wsparcie “padnie” to będzie to najprawdopodobniej wskazanie, iż zaczęła się kolejna silniejsza wyprzedaż a poprzedni tydzień był tylko sztucznym kierowaniem kontraktami w świetle wygasania serii marcowej. Jakby nie patrzeć na wykres dzienny to od września ubiegłego roku mamy trend spadkowy a w który idealnie wpisuje się ruch od stycznia jako korekta tego trendu.
Spójrzmy teraz na wykres intra kontraktów terminowych.

fw20intra

Dzisiejszy spadek doszedł idealnie do geometrycznej strefy podpartej poziomami szczytu ze stycznia. Na wykresie widać wyraźne odbicie od tego poziomu a ostatnia świeca ma charakter wzrostowy i jest niepublikowaną formacją odwracającą trendy. Wykres dość wyraźnie pokazuje również strukturę falową spadku i dzięki temu mamy chyba pewne ułatwienia. Jeśli dzisiejsze minima pokrywające się z wsparciem mają faktycznie rozpocząć kolejny ruch wzrostowy to w pierwszym “rzucie” powinniśmy pokonać 2363. Jest to geometria najczęściej występująca jako koniec fali 4 a równocześnie, jak przedstawia to powyższy wykres jest to poziom na którym schodzą się ograniczenia kanałów. Wybicie tego poziomu zwiększy prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostu a wyjście ponad poziom 2370 definitywnie przekreśli możliwość powstania impulsu spadkowego.
Z racji tego co działo się w poprzednim tygodniu, poziom dzisiejszego minimum był poziomem, który zapewne kusił na L (jeśli tylko nasze systemy dały nam sygnał).
Z tymi pozycjami jest tak, że wszystko zależy w jakich czaso- okresach gramy. I dla tych którzy traktują wzrost z ubiegłego tygodnia całkowicie poważnie i widzą dalsze możliwości jego kontynuacji to dzisiaj był dobry moment na L. Ci jednak którzy nieco szerzej patrzą na wykresy i swoje inwestycje (szerzej czasowo) raczej L nie szukają a Ci którzy grają całkiem krótko zamykali dzisiaj S i otwierali L.
Dlaczego o tym piszę? Aby uzmysłowić niektórym czytelnikom, że ja staram się przedstawić sytuację i wskazać “co jak tak co jak tak”. Czasami wtrącę coś o konkretnych pozycjach ale to w przedziale czasowym kilku dobrych czy kilkunastu sesji.
Staram się tez przedstawić sytuację w świetle najbliższych godzin ale to na zasadach takich jak chociażby wczoraj. Tu nie da się dokładnie podać co i jak.

[fumpEnd]

27 Replies to “Komentarz po sesji 26.03.2015

 1. Zgadzam się z tymi wnioskami. Odnosząc się do końcówki – istotnie we wskazaniach trendu, czy szacunków “jak będzie” warto dodawać horyzont czasowy. Wiadomo przecież, że w przyszłości będziemy zarówno wyżej, jak i niżej, ważne, co nastąpi wcześniej, a właściwie liczy się tylko dzień jutrzejszy (przynajmniej dla osób grających intra, zakładam, że to jest modelowy czytelnik Twoich analiz, skoro są one codzienne).

  Mój system nie dał jeszcze sygnału, ale spodziewam się go jeśli jutro rano utrzymamy 2358-60.

  1. Dzięki Mariuszu za ten komentarz bo dzięki niemu dotarło do mnie to co powinno być naturalne a nie było. Mam tu na myśli fakt, że komentarz jest po każdej sesji a zatem najwięcej czytelników jest takich którzy chcą się dowiedzieć jak widzę dzień jutrzejszy. Niby tak banalnie proste ale przez mój horyzont czasowy trochę chyba zaniedbane. Uwaga! Uwaga! Uwaga! Informacja dla niezbyt normalnego “Jareczka” czy też inna ksywka, w każdym bądź razie tego samego oszołoma do którego napisałem komentarz chyba dwa dni temu, tego który non stop pisze bzdury i bardzo często drwi z mojego niby zaawansowanego wieku (ja mam tylko trochę ponad 40). Nie pisz młodzieniaszku ponownie swoich bzdur na temat wieku itp. tylko dlatego ze dzisiaj stwierdziłem to co stwierdziłem. Powiem więcej Twój IP jest już rozszyfrowany dość dokładnie więc jak będziesz chciał to wkrótce będę Ci mógł wysłać osobiste życzenia i to nie mailowo a za pośrednictwem pewnych urzędów.

 2. Darek mój technik z biura jest na razie na objeździe po POKach , jak wróci wkleję jego analizę tygodniową jaką robi , zobaczysz róznice jak będziesz chciał i inni , nie piszę tego żeby komuś dokuczyć ale sam się cały czas uczę od innych – może coś skorzystasz i inni albo i nie jak cię do niczego nie przekona , najgorsi są tacy co uważają że już wszystko wiedzą ,

  jeżeli przyjąc że mówimy o HOSSIE w średnim terminie to wiadomo jak wysoko WIG 20 musi pójśc żeby to wybić , więc na razie mówienie o jakimś dłuższym terminie w 3 letnim boczniaku na 200 pkt nie ma sensu , tak uważam ,

  na koniec marca będą jeszcze trzymać ale potem moim zdaniem 2290 luka na WIG 20 do zamknięcia , zobaczcie jak słabo zachowuje się już MWIG 40 najmocniejszy ostatnio indeks , WIG też po wybiciu od razu leci w dół ,

  1. Nie wiem tylko co to ma do moich komentarzy z ostatnich dni? Twoi technicy mogą być cacy tylko czy cacy zarabiają czy cacy piep… i piszą? Wiesz dlaczego to napisałem? Szanuje wszystkie osobiste komentarze ale jak czytam że ktoś tam , gdzieś tam mówi albo pisze to mam to w najgłębszym powoażaniu.

 3. Darku… Nie gniewaj sie, ale musze to napisać… Masz skłonności do wdawania sie na tym forum w karczemne awantury… Zupełnie niepotrzebnie. Szkoda Twojego czasu i wysiłku. Krzykaczy, pieniaczy i świrów w necie nie brakuje, szczególnie gdy mozna zachować anonimowość. Tego nie zmienisz. Nawet nie próbuj. Zlekceważ, zignoruj, olej ciepłym moczem z góry i rob swoje. Ja sie nie zawsze z Tobą zgadzam, ale zawsze Ciebie czytam. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich co tak mają

  1. W pełni popieram. A zablokowanie durnego komentarza przyniesie większy efekt, niż polemika. Dla blogera blog jest jak dom, niepożądanych nie musi wpuszczać, ani nawet dyskutowac przez domofon. Nie mówiąc już o robieniu awantury na ulicy.

 4. DAX porusza się póki co w delikatnie nachylonym kanale spadkowym, co wpisuje się w formacje flagi i tutaj z S trzeba uważać, bo 60 mld EUR miesięcznie robi swoje i tylko to jest istotne, dane nie mają znaczenia, ani wysokie ceny. W USA trochę słabiej to wygląda, ale przy silnym dolarze i perspektywie zacieśniania polityki monetarnej coraz trudniej będzie o spokojną i niezmąconą mocnymi korektami hossę. Nasz rynek zmierza donikąd – cały czas kanał boczny i naprawdę coraz trudniej uwierzyć, że cokolwiek (skoro nawet historycznie bardzo niskie stopy % nie dają jakichś super efektów) będzie w stanie nas wybić a’la BUX np., który dał wstępnie bardzo mocny sygnał kupna (do pełni szczęscia przydałoby się wybicie, nie tylko horyzontu, ale i linii trendu spadkowego). Ale pocieszające jest to, że wyjście z tej męczącej konsolidacji będzie mocne, bez względu na to, w którą stronę, bo im dłuższy boczniak, tym mocniejszy ruch.

 5. jak każdy z nas jesteśmy jedynie piszącymi ..właścicielem i gospodarzem jest Darek i jego są analizy i prognozy,, mozemy sie z nimi nie zgadzać ale nasze uwagi powinne byc w formie grzecznościowej, zarówno z naszej strony jak i gospodarza..ja już wcześniej zwracałem uwagę że większość operuje w bardzo krótkim terminie włącznie ze mną..dlatego nie zgadzałem się z analizami Darka ,,trochę trudno mi zrozumieć że dopiero teraz dotarło do gospodarza że większość szuka podpowiedzi co będzie w dniu nastepnym( analizy pisane są przez Darka już dość długo ) ,bo nie zawsze nam starcza wiedzy czy też doświadczenia w grze ,, niestety ale takie info nie są darmowe bo niby dlaczego miałyby być za frii,, następnego dnia to musimy nauczyć się reagować na bieżąco a analizy mogą być pomocne albo przeszkodą w podejmowaniu decyzji,, niestety ale Darek będzie zawsze brany pod lupę z naszej strony i analizowany każdy jego wpis ,,jeśli oczekujemy że uda nam się wygrać z rynkiem razem z Darkiem to niestety ale mamy inne horyzonty czasowe …może za ogólnikowo ale moje TF niekoniecznie jest takie same jak gospodarza.. niech nam sie nie wydaje że stosując AT jesteśmy bezpieczni to tylko pozory a żeby wygrać trzeba posiadąc swoją strategię i wiedzieć kiedy odpuścic jak się pomylimy…proste niby zasady ale czasami sprawiaja więcej kłopotu niż zysku..życzę udanych zagrań i pozdrawiam

 6. nie zapominajcie że u nas jeszcze przed nami niedokończona afera z frankowcami i podobno 3 banki mogą mieć zarzady komisaryczne , oraz w tle afera z poliso lokatami , umoczone podobno 5 milionów osób na kwotę 50 miliardów zł.,ponoć nie starczy funduszu bankowego , ,a bez banków nie będzie hossy. i to może być czarny łabędż

  polecam http://filozofia.3bird.net/download/filozofia/pozytywizm/filozofia-nassim-taleb-czarne-labedzie.pdf

  Posty: 496
  Dołączenie: 6 Lip 2006, 2006 21:37
  Prywatna wiadomośćE-mail

  1. ciekawe gdzie wypłynęły pieniądze z polisolokat. Zasada STARA jak świat – skarpeta przechowuje wszystko głupie konto na 3%-4% też no ale POmatolstwo w kraju wierzy dalej w białe kołnierze i ich obiecanki przy akceptacji państwa. Bank nie jest instytucją charytatywną i nie da zarobić innym jak sobie. Niech brną w inne nowe ich produkty to na pewno zarobią jak na wykresach im pokazują w biurach 🙂 frajerstwo było jest i będzie to niech ich leczą.

 7. ja z innej beczki jeżeli ktoś chce kupic jakies akcje proponuje akcje arctic atc dziś jest na to pora i stop los na 3,38 ,a jak ktoś się boi to proponuje obserwacje pogadamy na wiosne za rok .proszę sprawdzić na wykresie miesięcznym lub tygodniowym czy to nie jest miejsce do zagrania ? tylko problem z nie za duzą plynnoscia pozdrawiam

  1. Problem jest również z tym, że niby na jakiej podstawie dokonać tej transakcji? Rozumiem, że na Stooq patrzysz na cały okres jej działalności i widzisz, że na wykresie logarytmicznym powtarzam logarytmicznym, doszli do linii trendu która wcześniej została wybita. Jeśli nawet jest to jakiś plus za taką opcją to na pewno nie ma żadnych przesłanek sygnalnych ba powiedziałbym więcej, znacznie poniżej wartości Twojego SL znajduje się 61.8% zniesienia i w tym samym miejscu jest linia trendu wzrostowego. To już pokazuje, że wejście w te akcje teraz jest ryzykiem a Twój SL nic tu nie da. Moim zdaniem trzeba czekać na jakiś sygnał kupna. Nie wspomnę, że w dłuższej perspektywie odbili się od linii kanału (bardziej klina) a do dolnego ograniczenia też jest sporo miejsca. Naprawdę nie wiem na jakiej podstawie można byłoby zrealizować to co zaproponowałeś.
   http://www.bankfotek.pl/view/1875913

 8. zgadza się ze kupno oparłem na linii trendu ktory został wybity zgadza się ze duże ryzyko ale kto nie ryzykuje ten szampana nie pije ,każdy ma jakies racje ,ale nawet jak mnie wybije to i tak strace mniej jak 5 % .
  zawsze kupuje akcje za 10 tys zl i to jest 10 procent mojego kapitału i stop 5 % taka mam zasade wiec jest bardzo duza możliwość ze strace ok 500 zl .mój organizm przelknie to ,mogę więcej powiedzieć ze już jestem na to przygotowany ,ale tez jest szansa na większy zarobek .trzymanie na koncie na lokacie mija się z celem ,wiec lapki swedza ot i cala tajemnica

  1. Problem nie tkwi w tym czy ogólnie decyzja jest dobra tylko w tym że z punktu widzenia wykresu nie ma żadnego uzasadnienia do podjęcia ostatecznej decyzji kupna. Ustawianie SL na jakąś stałą wartość, która w danym przypadku nie jest w żaden sposób uzasadniona technicznie jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy.

 9. zgadzam się w 100% z toba ze glupi stop nie usprawiedliwia go,ale postawiłem go poniżej wczorajszego minimum ,koniec tematu szkoda bic piany ponieważ się z toba zgadzam ,ale nieraz jedno trafienie i tak niweluje pare małych bledow.
  nieraz bezczynność powoduje ze cos człowiek zagra.

 10. grając na naszej giełdzie niestety czasami jest tak jak z pracą w kraju i z płacą za te pracę…narobi sie człek a gówno zarobi….pozostaje praca na zachodzie a od strony giełdy dax cac usa…taki żarcik mi wpadł do głowy bo patrząc na nasze fw to odechciewa się gry sczególnie dla tej o najkrótszym horyzoncie czasowym..L wczoraj łapane dziś sprzedane i co dalej ..kojarzy mi sie to z meczacymi falami 4 a jesli tak to powinniśmy dalej spaść wybijając dołek wczorajszy lub przynajmniej do tego samego poziomu

 11. z ostatniej chwili jeśli miałby sie kurs utrzymać tak jak to teraz widać to mamy 2 lukę wzrostową(1pkt ale jest) i jedną spadkową z wczorajszego dnia…i zamiast oczekiwanej fali 5 możemy zostać złapani na S i hajda do góry, tak ku przestrodze, dlatego więc bp w S można zawsze wejść jak zacznie sie ruch

 12. naga prawda o kiepskiej GPW…

  Gdy kluczowe indeksy giełdowe świata biją rekordy lub są na najwyższych poziomach od lat, warszawska giełda wypada kiepsko nawet na tle innych parkietów naszego regionu. WIG20 zyskał od początku 2015 r. 2,9 proc. To wyraźnie kontrastuje choćby z osiągniętą w tym samym czasie 20-proc. zwyżką budapeszteńskiego indeksu BUX. Węgierska giełda to co prawda rynek niewielki i mało płynny, ale nie jest jedynym regionalnym parkietem, który w tym roku zostawia w tyle GPW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *