Komentarz po sesji 25.03.2015

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG20, który nie wytrzymał w dobrej kondycji „pod naporem” spadającego DAX. Strata wyniosła -0.7% i z tego powodu zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2395. Pojawił się pierwszy …..

[fumpBegin]

…. symptom mogący źle wpłynąć na dalsze losy indeksu.

wig20

Mam tu na myśli układ świec, ostatnich 4 świec. Bez wątpienia można przyrównać go do formacji gwiazdy wieczornej, która utworzona na oporze może przyczynić się do zmiany kierunku z jakim mamy do czynienia od ponad tygodnia. Oczywiście w dalszym ciągu, moim zdaniem, kluczowym poziomem dla takiego stwierdzenia jest 2350. Jest to poziom geometryczny i cenowy a także „falowy”, którego wybicie nakazywałoby postrzegać sytuację jako powrót do spadków po wykonaniu korekty abc znoszącej 50% pierwszego impulsu spadkowego rozpoczętego w wrześniu 2014. Dopóki to nie ma miejsca dopóty możemy liczyć jeszcze na kontynuację wzrostu.

fw20intra

Choć oznaczony na wykresie intra układ falowy ma prawo być tym rzeczywistym to jednak nie możemy zapominać o styczniu kiedy to przez długi okres czasu budowaliśmy klina, tak samo może być również i teraz i to zależy właśnie między innymi od wspomnianego poziomu 2350. A co jutro? Tu kluczowym jest chyba 2370. Jego wybicie to prawdopodobne realizowanie zasięgu wynikającego z małej RGR jaka powstała na wykresie intra. Zasięg to ok. 20 pkt. czyli akurat tyle ile zostanie do najważniejszego poziomu. Ewentualne utrzymanie się nad 2370 (choć w świetle zachodnich giełd chyba będzie trudno) to możliwość rozwijania jakiegoś klina kończącego czyli ruch w rejony ostatnich szczytów z ich naruszeniem.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Komentarz po sesji 25.03.2015

 1. Może zacznę pierwszy…po wczorajszych komentarzach a było ich tylko 4 i jakoś mam dziwne wrażenie że nie chodziło tu o sytuacje na rynku..stała się rzecz dziwna albo „set” wyzwolił irytacje albo gospodarz odsłonił twarz i intencje prowadzenia tego b loga…jesli zamiarem gospodarza jest testowanie opinii tzw. leszczy i na podstawie tego przyjmować strategię gry to ja ze swej strony powiem tylko ..passssssssss….

  1. Przeczytaj dobrze ten komentarz który wczoraj napisałem. Kogo on się dotyczył i z jakich powodów został napisany. Następnie zamknij oczy zrelaksuj się i zrozum. Gdybym miał się zajmować jakimś testowaniem to nie miałbym chyba kiedy zarabiać. No ale cóż zawsze znajdą się tacy którzy wszystko odwrócą o 180 stopni. Widać kolego Ty też do nich należysz ale jeśli Ci się nie podoba to co robię to nikt Cię nie zmusza do czytania a tym bardziej do pisania komentarzy. Twój wybór.

 2. poczekajmy na opinie reszty…jestem tu od niedawna i mam wiele zastrzeżeń co do prognoz i przestwawianych opinii..wogóle nie podoba mi sie to że nie jest brane pod uwagę termin naprawde krótki bo jak sadze to wiekszość gra raczej na bliski czas niż średnio termionowy …jęsli chodzi o mnie to wiem jedno nie ma litości na rynku słabi przegrywają i znikąd pomocy nawet czytanie blogów takich jak ten.. mogę podać adresy innych stron gdzie twz.leszcze sie udzielają ale to nie ma sensu bo większość z nich my znamy .. dziwi mnie tylko jedno stopień zajadłości z twojej strony dla kogoś kto nic merytorycznego nie wnosi ..weż pod uwagę fakt że czat w tym momencie zdechł..

  1. Widać, że jesteś tu od niedawna bo gdyby było inaczej to wiedziałbyś o tym jak wygląda tu z komentarzami. Kiedy coś się faktycznie dzieje to ich nie brakuje a w takich dniach jak wczoraj czy dzisiaj powiedzmy szczerze niemal żadnych zmian na rynku więc ludzie się nie udzielają.

 3. Witam.
  Czytam blog od dawna, komentarzy nie piszę (to mój pierwszy). Nie mogę zgodzić się z czytelnikiem long44. Jak dla mnie wpisy są ok. Chociażby wczoraj sygnalizacja o formacji XABCD (DAX), gospodarz miał na myśli Gartleya i dzisiaj minimalny zakres dla Gartleya został osiągnięty. Naprawdę nie rozumiem Waszych docinek.
  Pozdrawiam.

 4. w weekend Darek widział tylko wzrosty , napisałem że jestem ciekaw jak typowy niedźwiedź jest w obozie BYKÓ jak będzie rosło , po 3 sesjach już widzi spadki , takie to są własnie prognozy średnioterminowe czytaj wrózenie z fusów ,

  na S&P jak wyjdą z klina dołem to dopiero się zacznie a testują właśnie dolne ramię

  1. Qba przesłuchaj weekendową, przeczytaj co Ci dwa dni temu odpisałem i nie pisz takich bzdur. To co piszesz o tym co ja „widziałem” to raczej Twoja wyobraźnia. W weekendowej mówiłem wyraźnie, że otwarta została droga do nawet 2520 pod warunkiem że rynek nie został podniesiony za sprawą czystej spekulacji na kontraktach (na co wskazywać mogło całkowicie inne zachowanie pozostałych indeksów) i braku powrotu pod 2370 – na indeksie. Na drugą część tego nietrafionego komentarza nie będę odpisywał bo wystarczy czytać komentarze po sesji i wszystko jest jasne a cała obecna sytuacja jest tylko i wyłącznie konsekwencją tego jak zachował się rynek w poniedziałek.

   1. Darek pamiętam co pisałeś , w tym momencie nie zajmuję S , mnie to wystarczyło

    nie mam do ciebie żadnych pretensji bo 99% blogerów w tym również ty NIGDY NIE PODADA NAJPROSTSZEJ RZECZY , ale własnie najtrudniejszej

    po ile kupić albo sprzedać i gdzie STOP loss przed faktem , reszta rzeczy jest nieistotna , mi zajęło to 10 lat żeby zrozumieć że te całe teksty wszystkich to jest wciskanie kitu , pokaż mi blogowicza któy poda przed faktem po ile zając pozycje i bliski logiczny stop po ile

    bez urazy , ale tak wygląda blogosfera

    a tak na marginesie pokazywałem kilka sesji temu cały wykres MWIGu , wszystko pokazałem czerwonymi kolorami i że luki do zamknięcia są , u nas zawsze luki są zamykane i bez tego żadnych dużych wzrostó nie będzie jak zostawiaja tyle LUK

    1. I jak pokazałeś to co Ci odpisałem? Co do tego co nie podają piszący bloga to nie rozumiem Twojego zdziwienia? Chciałbyś aby ktoś dawał Ci na tacy gotowca i nie brał w zamian nic? Tak się nie dzieje. Poza tym każdy ma swój charakter i inne podejście do tego stresowego biznesu. Dawanie komuś takich danych mija się z celem bo 99% i tak tego by nie wykorzystało. No chyba że chodzi o to aby piszący bloga zdobył sobie zaufanie i poważanie przez trafne określenie transakcji tylko że nawet i w takim wypadku znajdą się tacy, którzy coś wymyślą aby odwrócić kota ogonem – wiem coś na ten temat. I jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia przez którą najczęściej dochodzi do nieporozumień ot chociażby przypomniane przez Ciebie moje słowa „w tym momencie nie zajmuję S”. Mianowicie chodzi o to, że jak zapewne wiesz można grać na kilkanaście pkt czytaj kilka godzin, można grać na kilka dni a może jeszcze dłużej. W każdym z tych przypadków, w tym samym momencie mogą wystąpić własnie takie kwestie czyli nie biorę teraz S (bo gram na dłuższy interwał i ruch) biorę teraz S bo gram na krótki ruch. Ja staram się pisać w komentarzach tak aby każdy miał podpowiedzi w różnych przedziałach czasowo – punktowych. Jak mnie pamięć nie zawodzi to dla krótkich ruchów wskazywałem w poniedziałek i wczoraj również kierunek na krótki czas a to że mnie to nie interesuje w transakcjach na kontraktach to inna sprawa i chyba mam do tego prawo?!

 5. a ja coś przypomnę

  rynek pisze:
  Marzec 17, 2015 o 4:19 pm
  na blogach w usa wielu widzi 5 do 2150-70 zakładam, że sie wysypią po rozliczeniu przed 2100. Nie ma tak idealnie łapanych dołków i elek jakie sobie tam kolesie prognozują.

  warto było trzymać S wysoko u jankesa. Zobaczymy czy zjadą w dół do połowy kwietnia na 18xx to nie żarty. Potem podbitka szybka do maja na 2050-80. PAtrzcie uważnie a hossa panowie.

  1. przecież podałem że 6 razy po wygasaniu w USA na szczycie były spadki , to mnie tutaj Gutek czy inny fiutek wyśmiewał ,

   1. tak co do usa te regula dziala i tam gram. Niestety olewam W20 z racji niedostosowywania się do wujków z zachodu.

   2. Luki muszą być zakryte…. po wygasaniu zawsze spadki…
    Qba, śmieszny masz system. Jak od 10 lat nie odkryłeś nic ciekawszego to mogę Ci sprzedać mój systemik. Tylko podejrzewam, że Cię nie stać będzie.
    Panie Darku, czytam regularnie Pana komentarze bo są naprawdę ciekawe i przede wszystkim merytoryczne. Moje systemy są bardziej zaawansowane.
    Niech się Pan nie przejmuje komentarzami, a najlepiej gdyby nie było tu możliwości umieszczania komentarzy. Wartość Pana bloga na pewno by zyskała.
    Pozdrawiam

    1. chłopczyku powinieneś mi podziękowac , wyobraź sobie że to nie ja odkryłem a technicy z mojego biura maklerskiego , sam to bym nic nie odkrył , a ty gadaj zdrów ,

     podam ci jak krowie na rowie , tylko raz w historii GPW nie zmaknięta była LUKA , ale ty sam do tego nie dojdziesz , ucz się od mądrzejszych i nie rozśmieszaj nas swoim systemem bo spadnę z krzesła

     właściwie chyba przestanę podawać takie rzeczy bo do niektórych i tak nie dotrze co i jak ,

 6. Panowie czekaliście na korektę aby wejść w L to macie korektę i narzekacie, że już będzie spadać. Trzeba trzymać się swoich założeń . Jest wybicie powrót i na powrocie można zajmować L . Jeśli nie wykorzystujemy takich sytuacji to po co w ogóle zawracać sobie głowę analizą techniczną. Ja na tej korekcie będę zajmował pozycję L bo mam ku temu powody . Jest większe prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostów po wybiciu niż powrotu do spadków. Nic się złego nie dzieje . Tak to wygląda na lokalnych dołkach , jest czerwono i strach . Dobrze zastopowana pozycja L jest bezpieczna i nie ma się tu czego bać.

  1. I bardzo dobre podejście. Jeśli nie wybiją 2350 i będzie jakiś sygnał systemowy to oczywiście L można brać. L o takim samym charakterze jak S dwa dni temu jednak z możliwością wyciągnięcia czegoś więcej. S mogło być czysto spekulacyjnie a ewentualne L teraz może być i na nieco więcej tego przecież nie wiemy.

  2. SEWERYN MWIG 40 znó pokazał że wybicie było fałszywe na najsilniejszym rynku , a że WIG 20 goni za nim w swojej słabości to na koncu też to pokaże , widać było że to wybicie na wygasanie serii to LIPA

 7. Wiem, że wiedza kosztuje, ale czy Espert mógłby mi podpowiedzieć, czy warto teraz zainwestować w mieszkanie na wynajem, czy lepszym rozwiązaniem będzie giełda? Chodzi o inwestycję na 20-30 lat.

  1. Nie wiem czy chodzi o inwestycje czy o reklamę swojego bloga. Jeśli faktycznie o inwestycje to zależy to od tego jakie masz przygotowanie teoretyczne. Bez tego w nic nie można inwestować a jedynie zanieść do banku.

 8. Nie ma teraz w Polsce gorszej inwestycji niż mieszkanie. Demografia jest nieubłagana, do tego wzrost udziału własnego do 20% w 2017 roku i jak w takich warunkach mają rosnąć ceny mieszkań? Może w Warszawie to jeszcze jakieś marne 5% na wynajmie się wyciśnie, ale czy to jest warte ogromnego zachodu jaki jest z wynajmem to niech każdy sobie sam odpowie.

 9. Popatrzcie na obroty, USD/PLN, 10 latki, siłę GPW względem spadków na zachodzie a potem się zastanówcie czy tu będą duże spadki.

  1. Dołek średnioterminowy oznacza dołek przed kolejną fala wzrostową, która według mnie powinna być silniejsza od poprzedniej.

    1. To wynika z Eliotta . Darek masz tam bodaj na kontraktach oznaczone 1 lub a , 2 lub b ,więc teraz jesteśmy w fali 3 lub c . Zarówno fala 3 jak i c składają się z pięciu podfal . Zakładam, że zrobiliśmy dopiero falę 1 z pięciu należących do fali 3 lub c. To oznacza że po zakończeniu korekty w obu wariantach czeka nas fala 3 . Co ciekawe dotyczy to wariantu byczego jak i niedźwiedziego. Fale trzecie należą do silnych . W tym wypadku siła może wynikać z tego, że do gry wejdą zarówno byki jak i niedźwiedzie . Dochodzi tutaj jeszcze realizacja zakresu jaki wynika z ostatniego wybicia i zapewne zrealizuje to fala trzecia .

     1. Tak się domyślałem ale czy zastanawiałeś się nad faktem, że fale 2 są najczęściej korektami znoszącymi od 61.8 do 100%? Tu byłoby zejście zaledwie do 38.2. Niestety w tej technice często zdarzają się przykłady gdzie fala 1,2,3 łączy się na danym interwale w całość (jeden ruch) i dopiero zejście na niższy interwał pozwala dostrzec, że tak właśnie jest. Nie mam pewności jak jest tu ale moim podstawowym wariantem jest to że teraz jeśli w górę to w ramach fali 5 (klina)czyli coś na wzór tego jak było w styczniu. Patrząc na intra 1H nie można też odrzucić, zwłaszcza po ostatniej godzinie dzisiejszych notowań, że w dół mamy teraz 5 i w górę może pójść czasami tylko korekta a cały większy impuls wzrostowy zakończył się w poniedziałek. Poczekajmy na koniec sesji zobaczymy.

     2. Darek przypomnij sobie co pisałeś ostatnio . Korekta nie powinna być zbyt wielka. Ja też tak uważam i dlatego założyłem korektę miedzy 0,382, a 50% do 0,618. Poniżej to już może być trudno. Na razie obowiązuje korekta do 0,382 taka według mnie byłaby najbardziej odpowiednia, no ale zobaczymy.

     3. Tak pisałem bo to jest według mnie najważniejszy warunek aby móc myśleć o wzrostach w ramach impulsu. Tylko chcę powiedzieć że patrząc na sytuację przez pryzmat intra mam taką obiekcję. Tak jak też napisałem Ci prędzej „najczęściej” korekta w 2 jest głęboka ale nie zawsze więc tak też może być.

 10. Ja bym jeszcze zerknął na obroty.151 mln na 1,5 godz przed zamknieciem.Nie wiem na ile poważnie traktować dzisiejszą sesje (niezależnie od ruchu)

 11. sorki,akurat mialem otwarty money.pl a tam wisi 151 mln.mają błąd ,rzeczywiście jest 600 mln.czyli normalnie jak w warzywniaku.pozdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *