Komentarz po sesji 18.03.2015

Po dzisiejszej sesji “wszyscy mogą być szczęśliwi”. Indeks Wig20 zyskał na wartości kolejne 0.6% i zamknął się na poziomie 2344 jednak nie o to dzisiaj mi chodzi. Pisząc, że wszyscy “mogą być szczęśliwi” po tej sesji nie mam na myśli jej wyniku (tu tylko jedna strona może się cieszyć) ale ….

[fumpBegin]

…. to co na podstawie wykresu możemy prognozować i za czym to przemawiają konkretne argumenty. Jeśli chodzi o wykres dzienny to wygląda on następująco:

wig20

Dzisiejsza biała świeca w dalszym ciągu wpisuje się dobrze w układ korekty pędzącej o której pisałem wczoraj. Dzisiejsze zamknięcie wypadło na dolnej granicy strefy cenowej oporu wynikającej z powyższego wykresu.
Zatem niedźwiedzie mają odpowiednie rejony do scenariusza z korektą pędzącą i teraz pozostaje zaczekać na konkretny sygnał. Jednak ta sama sesja sprawiła że i byki mają podstawy do tego aby upatrywać dalszego kierunku zgodnego z ruchem z ostatnich trzech sesji. Jak widać na wykresie, dzisiejsza świeca wyraźnie naruszyła przyspieszoną linię trendu a patrząc na wykres intra możemy założyć że taki wzrost tworzony jest przez strukturę impulsu (faktem jednak jest że główna linia trendu dalej jest niepokonanym oporem) . Problem w rozstrzygnięciu to fakt, że zarówno przy rozpoczęciu nowego “trendu wzrostowego” jest impuls ale i w kwestii korekty pędzącej też jest impuls. To może coś pomoże tu wykres intra kontraktów?

fw20intra

Specjalnie pozostawiłem oznaczenia falowe z dnia wczorajszego ponieważ “wzrokowo” nawet taki wariant jest możliwy. Mam tu na myśli głównie ostatni ruch wzrostowy, który może być korektą abc gdzie c byłoby impulsem składającym się z 5 fal i obecnie właśnie robimy ta ostatnią. W takim wypadku bardzo istotnym poziomem  są okolice 2355 tam mamy bowiem 88.6 % zniesienia spadku od 2363 co z ewentualnym “a” daje nam układ harmoniczny XABCD. W tych samych okolicach mamy również 112.8 długości tej fali wzrostowej, którą biorę pod uwagę jako “a” dużej korekty pędzącej. Ten poziom a właściwie ta strefa pokrywa się również z poziomami z początku lutego a to stwarza również możliwość utworzenia formacji nad/pod czy też korony (jak kto woli).
Wybicie tej strefy każe zmienić mi podejście do rynku na przeważający scenariusz wzrostowy w nieco dłuższym okresie. Tu drobna uwaga gdyby ktoś zechciał zarzucić mi, że zbyt późno zmieniam zapatrywanie na rynek. Mianowicie odwracanie “V” jest bardzo dużą rzadkością a najczęściej po pierwszej fali wzrostowej mamy głębszą korektę. Dlatego uważam, że rynek to nie jednorazowy pociąg i jeśli ma dojść do zmiany kierunku to mi wystarczy jak się załapię na tzw. falę 3 czy też “c” bo jakby nie było sam szczyt jest znacznie znacznie wyżej. Wiem, że po tym komentarzu będą chętni aby mi zarzucić, że nic nie wskazuje konkretnie ale no cóż, takie jest życie i giełda, że nie w każdym momencie wszystko jest wiadome. Jednak nawet dla tych osób mam jasną odpowiedź. Jeśli w okolicach 2355 pojawi się jakiś sygnał z mojej “palety sygnałów” to na pewno zagram S. W dalszym ciągu dla mnie większe prawdopodobieństwo jest na “tłuste S”. O L będę myślał dopiero gdy spadek który wcześniej czy później nastąpi da mi do tego powody. Zdaję sobie sprawę, że dla bardzo krótkoterminowych graczy i typowych spekulantów to zbyt późno ale zawsze powtarzałem że na kontraktach nie gram z dnia na dzień.

[fumpEnd]

25 Replies to “Komentarz po sesji 18.03.2015

 1. No powiem że jestem zdziwiony, iż nikt nie pisze jaka to jutro będzie u nas kolba w górę. Czyżby brakowało wiary?

  1. wszyscy ZAROBIENI dzisiaj po 19 na dolarze , surowcach i S&P to co będą sobie dupe zawracać takim gównianym rynkiem jak GPW , odkąd są platformy po co grać na GPW żeby zgadywać jaką luką po sesji w USA grubas nas otworzy , a tak można sobie przed 19 usiąść i w 3 godziny zarobić majątek,

   zresztą u nas kończą 5 tą falę i powinna być korekta , potem dopiero góra

 2. oczywiście, że będą wzrosty a yellen dodała energii. Dax czapa za dużo szalał a jankesi idą na 2200 sp 500.

  1. Rozumiem, podwyżka stóp procentowych to paliwo dla wzrostu cen akcji, tak samo jak podwyżka stóp procentowych jest elementem osłabiającym dana walutę. No raczej wszystko jest na odwrót a rynek robi po prostu to co ma zrobić aby wypełnić założenia.

    1. Wyrzucenie z komunikatu pewnych słów oznacza że podwyżka będzie miała miejsce wcześniej czyli może w czerwcu. I o to chodziło. A wiele lat to będziemy mieli dorzynanie watahy na tamtejszym rynku.

     1. diabeł tkwi w szczegółach

      Fed podał też, że dokonując oceny, będzie brał pod uwagę “szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym “.

      uważam, że stopy procentowe w USA pozostaną na obecnych poziomach co najmniej do 2017 roku, a kto wie czy w 2016 lub nawet w 2015 nie wystartuje QE4

 3. co tu pisać o wzrostach kiedy gospodarz kreuje spadki..najpierw harami niskiej ceny ..wczoraj biała świeca z wyraźnym knotem od góry dziś biała świeca która sie wpasowuje w korekte pędzącą…toż pisanie o wzrostach to napykanie sobie biedy..jak dla mnie nic nie jest oczywiste oprócz tego że po ruchu 5 fal w dół powinno być jakieć większe ABC …rys da łem wczoraj i nadal jest aktualny …a poza tym dwa dni do wygasu więc mozna sobie darować analize rynku ….tu liczy sie interes grubego i jak widać trzyma rynek za mordę i ma wszystkich dookoła głęboko w d…..

  1. Gospodarz nie kreuje spadków tylko obiektywnie stara się ocenić to co pokazuje wykres. Gospodarz również wskazuje co może zmienić takie podejście do rynku – “Wybicie tej strefy każe zmienić mi podejście do rynku na przeważający scenariusz wzrostowy w nieco dłuższym okresie.” Z jednym natomiast muszę się zgodzić i wspominałem o tym również, że mamy wygasanie serii marcowej i różne takie dziwne zachowania mogą mieć miejsce.

 4. To już jest szopka nie giełda… Z całym szacunkiem i uznaniem dla pracy gospodarza tego blogu. Obroty są od dluższego czasu takie, że zaskórniakami można regulować kursy… Nadzór nad tą regulacją nie istnieje, bo gdyby interweniował, to ta śmieszna już giełda przestałaby istnieć. A tak… jak Darek napisał… wszyscy są zadowoleni… chłopaki bo mają pracę, gruby bo zarabia i Ci co zgadują ruchy grubego… z naciskiem na słowo zgadują 🙂 Pozdrawiam wszystkich

 5. pisałęm że jest taka analiza że w poniedziałek przed wygasaniem jak się kupi kontrakt na WIG 20 to tylko raz była strata w ghistorii ,

  mamy 5 fal w górę , teraz korekta abc i kolejne 5 fal w górę jak korekta abc pewnie pod dywidendy , a w USA mega boczniak , ale tam jest ten klin w 5 tej fali i do tego obligacje wczoraj u nich 7% wzrost rentowności , jak podwyżki stóp to akcje są passe a hossa na obligacjach

  1. Ja tam nie czekam i otwieram tymczasowo już teraz. Oczywiście jutro będzie wyżej ale na razie korekta tak jak zauważył Qba.

   1. wiesz przed wiedźmami wszystko może być , taki kanał na WIG 20 na 2430 i 61,8 % korekty spadku , ja S nie otwieram po tym co GRUBAS robi , dzięuję to już wolę otworzyć S na S&P tam przynajmniej mam dostęp 24 h na dobę

 6. na stary przelicznik zrobili 200 pkt w 4 sesje na GPW , to nie jest już giełda tylko jakaś USTAWKA jednego gracza , obrót 380 mln na WIG 20 a wzrost jakby ze 2 mld włożyli

 7. No Qba chyba gruby się ujawnił. Cały czas sprzedawał nam tłuste S, a sam brał L . Chyba go rozpracowaliśmy : )

  1. ja mam trochę inną teorię , według mnie Grubas ma i L i S , taki stelaż , zobacz jak on się zrolował , wątpię żeby w 2 sesje Kowalski po 1 kontrakcie się z nim zrolował , widać było jak duże pozycje są rolowane a że jest boczniak 3 lata to nabierze L po 2250 , S po 2450 i potem cały czas kosi nas w boczniaku ,

   Borawski Jacek kiedys pisał że wystarczy w poniedziałek przed wygasaniem kupić i tylko raz w historii była strata

   w USA jak 5 razy ostatnio wygasali na szczycie to potem były spadki ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *