Komentarz po sesji 17.03.2015

Podczas dzisiejszej sesji „byki ponownie ruszyły do akcji” i w efekcie indeks WIG20 zyskał na wartości 0.84%. Ta siła naszego rynku względem innych giełd spowodowała, iż zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2330 co przełożyło się na …..[fumpBegin]

… powstanie białej świecy na wykresie dziennym z dość wyraźnym górnym cieniem.

wig20

Z jednej strony można byłoby się cieszyć z tego wzrostu i mieć nadzieję na kolejne takie sesje gdyby nie pewne fakty. Mianowicie po pierwsze górny cień pokazuje, że poziom ostatniego lokalnego szczytu jest ważnym oporem. Po drugie, ruch od szczytu oznaczonego na wykresie jako „2 lub b” do ostatniego dołka jest 3-ką a to daje przewagę scenariuszowi w którym zarówno „2 lub b” , następny spadek i obecny wzrost tworzą tzw. korektę pędzącą co przy realizacji takiego scenariusza może być przykre w skutkach dla byków. Po trzecie dzisiaj doszliśmy idealnie do linii będącej równoległą do linii szyi ewentualnej formacji RGR. Oczywiście nawet w tradycyjnym podejściu do AT nic ten wzrost nie oznacza wielkiego bo w dalszym ciągu mamy układ niższych dołków i szczytów.
Faktem jednak jest, że przy spadającym mocno DAX nasz rynek szedł wyraźnie w górę. Zatem trzeba brać pod uwagę możliwość jutrzejszego wzrostu na DAX i wówczas okaże się na ile ta dzisiejsza siła była prawdziwa.

fw20intra

Kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów to niestety sprawa się trochę „gmatwa”. Tutaj możemy dostrzec wyraźną 5-kę w dół co kłóci się z tym co napisałem powyżej na temat indeksu. Zatem należy brać pod uwagę dwa równoległe scenariusze. Pierwszy – w kanale mamy całe abc wyższego rzędu  i wówczas należałoby oczekiwać, że dzisiejszy wzrost będzie jeszcze kontynuowany może po jakieś korekcie tak aby powstał impuls wzrostowy. Drugi wariant to taki w którym mamy już zapoczątkowany większy impuls spadkowy a w nim fala 3 będzie wydłużona i w niej mamy pod falę 1 i 2 która zniosła idealnie 61.8% i utworzyła na wyraźnym oporze pin bara.
Zdaje sobie sprawę z tego, że to co pisałem na temat indeksu kłóci się z tym co o kontraktach ale jakby nie spojrzeć to mamy 2:1 na korzyść niedźwiedzi w nieco dłuższym przedziale czasowym jeśli chodzi o scenariusze.
Osobiście w dzisiejszym wzroście upatruję „głupawkę” spowodowaną zamykaniem pozycji na wygasającej serii i w tym nieco dłuższym zakresie czasowym czyli kilku następnych dni bliżej mi do zrobienia kolejnego niższego dołka niż do wariantu w którym rozpoczął się jakiś mocniejszy ruch wzrostowy.

[fumpEnd]

23 Replies to “Komentarz po sesji 17.03.2015

 1. Upatruj czego chcesz, to juz druga sesja w marcu gdzie jestesmy liderem na rynkach. 6 marca (bodajże) sie posmialiśmy z tego razem, gdy uznałem to za pierwszą jaskółkę że takich sesji moze byc w tym roku sporo. Teraz pewnie tez sie posmiejemy, ale za 3cim też sie pośmiejemy?

  1. kj nie żartuj , przecież nasz WIG 20 to bida z nędzą , DAX 45% w pół roku , od stycznia 25% a my na minusie

   Darek jest taka analiza że jak kupisz kontrakt w poniedziałek przed wygasaniem to zarobisz , na razie się sprawdza ,

   jutro FED i wszystko stanie się jasne , obroty u nas żenujące ,

   1. O ile dobrze widze już trzecia sesja gdzie brylujemy na świecie (co prawda sie jeszcze nei skończyła i ja nie twierde że od zaraz i codziennie, ale dałem prognoze na cały rok, co dla kazdego wydawało sie nie realne, a szczególnie dla gospodarza, który od 3 lat twierdzi że „jak na zachodzie przyjdzie korekta to co dopiero u nas”)

    1. Tylko o czym mówisz o wzroście jaki mamy od trzech sesji w tygodniu kiedy wygasają kontrakty? Wzroście który na obecną chwilę nic nie zmienił w układzie dziennym a co dopiero tygodniowym? Bo nie bardzo rozumiem.

     1. Ależ dobrze, spokojnie. Ja tez czekam na spadek mam swój cel, mając na uwadze punkt ewakuacyjny. Ale jak rośniemy 0,6% przy spadkach dax -1,2 us futures -0,4 itp i to sie trzeci raz powtarza, to nieważne że nie pędzimy w góre jeszcze, ale wystarczająco żeby wykazać że mamy odpowiednią siłę żeby nie spadać np -2% w tym momencie jak dziś. A jak zachód pospada to twierdze że nasze spadki wcale nie będą „co dopiero” mega. O ile będą zobaczymy jak to rozegrają już niedługo bedzie wiadomo.

 2. czy ktoś z was zastanowił sie nad jednym faktem dlaczego my leszcze tak chetnie czytamy opracowania innych …szukamy tam wsparcia dla naszej niekompetencji i braku decyzji co zrobić jak rynek pójdzie nie tam gdzie mamy pozycje wiele razy rynek pozwalał nam wyjśc z takiej sytuacji obbronna reką ale przychodzi ten moment że niestety ale to nie wypala..SL stosowanie to dla nas fikcja bo wiemy że rynek zawraca do naszych pozycji…a najgorsze co może nas spotkać to przeczytanie bloga w którym gospodarz tak stanowczo twierdzi że ma poważne obawy co do ruchu do góry..patrz komentarz w dniu wczorajszym..i nie jest to z mojej strony przytyk dla gospodarza ale jedynie pragnę zwrócić uwagę ze my wszyscy czasami mamy racje ale w przeważającej większości sie mylimy…a jedyna naszą zasługą jest to że nie potrafimy sie z tym pogodzić i ciągle będziemy szukać wskazówek …..

  1. Jest taka możliwość, wspominałem o niej w weekendowej jednak na obecną chwilę jest to dla mnie wariant mniej prawdopodobny.

   1. warianty narysowałem dwa i na wzrost i na spadek w przypadku spadku możemy fajnie wyznaczyć równość fal i wyjdzie też nam fajna formacja harmoniczna …o jakim wariancie mowa ze strony gospodarza tym na wzrosty czy raczej tym na spadek do poziomów około 2250.. prosze jaśniej bo nie kumam intencji

    1. Z publikowanych komentarzy po sesji wynika dość jasno, że podstawowym wariantem jest tworzenie impulsu spadkowego ale zaznaczyłem że tak na prawdę nie można wykluczyć tego że za nami już korekta spadkowa abc i może się utworzyć kolejny ruch w górę tworząc większą korektę wzrostową. Dokładniej już nie będę tu opisywał bo nie chcę się powtarzać.

 3. W tej chwili mamy 0,75 na plusie . Według mnie korekta dobiega końca i powinniśmy zakończyć sesję na minusie.

 4. 2351 to korekta 1:1,12 ( poprzednia korekta miała 52 pkt, obecna 58) więc teraz od 2292 możwy faktycznie koniec korekty, zobaczymy.

  1. Tak, teraz jest bardzo ważny rejon, zmiana kierunku na spadkowy byłaby najprawdopodobniej potwierdzeniem scenariusza o jakim pisałem wczoraj przy wykresie dziennym indeksu. Zobaczymy jak się stanie bo jeśli tak by miało być to przed nami może być ciekawy ruch na „samym początku” serii czerwcowej.

   1. a gdyby od szczytu 2374 zjazd na 2292 rozpisać jako 5-3-5 ( W ), teraz skończone ? (X) i potem jeszcze (Y) ?

 5. na razie GRUBAS roluję serię , on chyba faktycznie ma większosć pozycji na rynku bo nierealne jest żeby ktoś w 1 sesję zrolował 30 000 kontraktów bo niby z kim to roluje z każdym Kowalski 1 kontrakt ,

  1. U mnie zmiana planów. Jest szansa, że jutro indeks będzie chodził 2358 i wtedy trzeba by pomyśleć o S

   1. W piątek przy zielonym zachodzie mogą zamykać wysoko. Możliwe zmniejszenie bazy na M-kach o kolejne 10pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *