Komentarz po sesji 26.02.2015

Dzisiejsza sesja choć nie wniosła jakiś super nowych „rozwiązań” do sytuacji technicznej, wymaga z mojej strony komentarza za sprawą tego jak wygląda w szczególności wykres intra kontraktów. Muszę też stwierdzić, iż w dalszym ciągu mamy ponad połowę byków co dalej przekłada się na niektóre wpisy ze strony stałych poczciwych byków.

[fumpBegin]

Udało się! Nie podałem w wstępie wartości indeksu i wyniku procentowego sesji. Tego chyba jeszcze nie było. No to teraz już najwyższa pora. Indeks WIG20 zyskał dzisiaj 0.27% i zakończył dzień na poziomie 2361. Już sama wartość indeksu wskazuje, że w ujęciu dziennym dalej znajdujemy się w klinie choć dzisiaj byki musiały zadziałać aby go nie wybić dołem.

wig20

Jak widzimy dolny cień dzisiejszej białej świecy odbił się dokładnie od dolnego ograniczenia klina. Reakcja była dość widoczna jednak nie wystarczyła na pokonanie połowy wczorajszego czarnego korpusu. Oczywiście to co nie udało się dzisiaj bykom może jak najbardziej udać się jutro. Problem jednak leży zupełnie gdzie indziej. Mianowicie chodzi o poziom w okolicach 2370- 2380. Obecnie w tej strefie mamy górne ograniczenie klina, linie trendu spadkowego, silną strefę oporu i wybite już dolne ograniczenie kanału. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w ostatnich dniach mamy niemal same wzrosty w USA a w szczególności na DAX to brak uporania się z tą strefą pokazuje, że jej wybicie graniczy niemal z cudem. To jest chyba w tej chwili najważniejszy wniosek płynący z tego wykresu.
Tak jak wspomniałem na wstępie, dzisiaj to wykres intra „zmusił mnie” do napisania komentarza. Dlatego też przechodzę właśnie do tego wykresu.

fw20intra

Na początek zwrócę uwagę na fakt do jakiego poziomu doszliśmy w dniu wczorajszym. Był to poziom który wyznaczyłem trzy dni temu i dokładnie to zostało zrealizowane. Nie chodzi mi w tym miejscu o moją „zdolność” ale tylko i wyłącznie o pokazanie co dobrze wyznaczone strefy W/O oraz geometria mogą dać traderowi. Dzisiaj możemy dorzucić kolejny układ który ma szansę się zrealizować. Mianowicie spadek od wczorajszego szczytu został zniesiony w drugiej części sesji w 61.8%. Świeca jaka powstała w ostatniej godzinie notowań ciągłych oraz jej poprzedniczka, swoimi długimi górnymi cieniami, wyraźnie pokazuje, że poziom ten jest silnie respektowany. Jeśli dzisiaj nie będzie jakiś zajeb… wzrostów na DAX czy S&P to można się spodziewać, że z obecnych okolic znowu będziemy schodzić niżej. Niby cały czas konsolidacja na dziennym ale w ujęciu intra widać wyraźnie tendencję spadkową.
No dobrze ale ktoś może powiedzieć, że 61.8 dzisiaj zatrzymało jednak jutro może już nie zatrzymać. I byłaby to słuszna uwaga, dlatego scenariusz rezerwowy. Jeśli kontrakty zdołają wyjść wyżej to wówczas spodziewałbym się ceny na poziomie ok. 2370 czyli na 88.6% zniesienia spadku od wczoraj. Tam mielibyśmy do czynienia z harmoniczną XABCD. Tam też również wyznaczona jest strefa wynikająca nie tylko z geometrii ale i z poziomów cenowych.
Jakby nie patrzeć bez silnego ruchu w górę za granicami naszego kraju i kontynuacji takiego wybicia, raczej nie mamy co myśleć o L a tylko szukać okazji na S.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27 Replies to “Komentarz po sesji 26.02.2015

 1. „Reakcja była dość widoczna jednak nie wystarczyła na pokonanie połowy wczorajszego czarnego korpusu.”
  ARE YOU SURE MR. D.?

 2. WIG20 25 Lut 2015 Open: 2366.87 Close: 2354.65; Połowa korpusu to 2360.76
  Dzisiejsze Close: 2361.01

  Ty natomiast piszesz „Reakcja była dość widoczna jednak nie wystarczyła na pokonanie połowy wczorajszego czarnego korpusu.” po czym oskarżasz mnie o ból głowy lub coś bardziej poważnego. Głowa mnie nie boli więc chyba coś mi się popierd… i nie potrafię liczyć.

  1. rubik Toja zawiść powoduje że nie potrafisz być obiektywny. Nienawiść do tych którzy nie widzą szans na wzrosty jest u Ciebie tak wielka, że można się bać. Trzeba rozróżniać wybicie od naruszenia, jeśli tego nie potrafisz to musisz albo zostawić giełdę i zająć się naprawą swojego systemu nerwowego albo nauczyć się tego co jest faktycznym sygnałem technicznym. Najważniejsze jednak jest to abyś nabrał dystansu i przestał się tak głupkowato zachowywać i pisać takie głupoty.

   1. Jaka zawiść? Jaka nienawiść? O czym Ty mówisz? Odniosłem się do nieprawdziwego stwierdzenia i tylko do niego, nie lubie jak nagina się rzeczywistość a mówienie, że popyt nie pokonał połowy korpusu jest niczym innym jak naginaniem faktów. Zarówno kasowy jak i fw zamknęły się 0.25pkt i 0.5pkt odpowiednio powyżej korpusów z dnia wczorajszego, jest to minimalne ale jakby nie było nad połową a nie pod. Podkreślam jeszcze raz, że odnoszę się tylko do nieprawdziwego stwierdzenia które napisałeś, delikatne naruszenie nie jest dla mnie żadnym sygnałem, nie mówię o żadnej formacji, nikomu nic nie zarzucam, do nikogo nie mam pretensji i szczerze mówiąc zaczyna mnie powoli irytować, że niemal każdy mój komentarz jest przez Ciebie w taki sposób odbierany. Zatem ten obecny jest ostatnim. Sayonara.

  2. Przede wszystkim jesteś osobą która nic nie potrafi napisać z wyjątkiem zarzutów. Musisz chłopcze nauczyć się pokory bo jesteś na tyle młodzieniaszkiem że nikt z powagą nie miałby zamiaru z Toba dyskutować. Twoje wywody nakazują każdemu aby uciekał od osoby która non stop pisze same bzdury.

    1. mi wychodziło że 1,618 ichniejszej bessy było gdzieś w okolicach 11 150? No ale juz 2 proc nad jesteśmy i co teraz kanał który wychodzi gdzieś 11 700?

 3. Rubik,

  Piszesz o indexie a Darek na godzinowym pokazywał kontrakty i pewnie z tąd ta rozbieżność.
  Zgodnie ze stosowaną metodologią wczoraj otworzyłem S, mam jednak wrażenie po dzisiejszej sesji, że po raz już trzeci w lutym może mi je wybić i dokonać mocniejszej korekty w przyszłym tygodniu. Zobaczymy jutro, trzymam się planu i czekam. Po pięknym styczniu nadszedł ciężki luty, ale i takie kiszenie kiedyś się skończy.

  Pozdrawiam
  Maciej

 4. Jutro będę szukał okazji do S na waszym grajdole. O zajętej pozycji powiadomie oczywiście wieczorem , gdyż postanowiłem ograniczyć grę do min. podczas pracy , którą na tyle lubię i szanuje , że nie chcę pomiejszać jej wynikó w dla niepewnego zysku.

 5. Widać ciekawe dywergencje. Szeroki WIG od siedmiu sesji podbija nowe szczyty , podczas gdy WIG20 nie poprawia szczytów.

  1. Ilu ludzi musi być zarobionych na S na DAX fut:) Chyba cała Rzesza:):):)
   Szok – ale docisk zrobili odwracają jak nic i wywalają L i odwracają się nad 11300 na S – przecież na krótko chociaż ale S też musi dać zarobić nawet tam bez jaj.

   1. od połowy grudnia 23% w górę na DAX Fut a od połowy października 35% – dobrze liczę?
    Niezłe Draghi tam biorą, co nie:)?

  2. Dax a nie zabezpieczam stopem. Depo przy czarnym scenariuszu wytrzyma 4,7% wzrost indexu ,potem to już wiadomo . Jak już wspomniałem pieniądze ,które kiszę na giełdzie od dobrych kilku lat nie są mi do niczego potrzebne i dlatego mam duży komfort psychiczny , który i tym razem przyczyni się do pozytywnego wyniku . S -ka wzięta na fw20 zabezpieczona stopem na 2420.

 6. U nas ATR siadł do 23 pkt na D1 (to są dołki) ruszymy do 40-50 pkt zmienności z początkiem marca jak nic będzie kołysało zapewne.

 7. fajnie że już koniec tygodnia i wkrótce analiza tygodniowa może co niektórym osobom sie klapki odetkają co do piatku wiadomo strojenie okienek żadnych roztrzygnięć nie można sie było spodziewać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *