Komentarz po sesji 23.02.2015

Pierwsza sesja nowego tygodnia zgodnie z przypuszczeniami, przyniosła nam wzrost indeksu WIG20 o 0.71%. Po piątkowych zamknięciach na S&P i DAX można było się spodziewać i to z dużym prawdopodobieństwem wyższego otwarcia na naszym rynku. Zamknięcie dnia jakie wypadło na poziomie 2365 było składową właśnie wyższego otwarcia i …..

[fumpBegin]

… podniesienia na fixingu. Tak właśnie wyglądała nasza sesja po dobrych zamknięciach w piątek indeksów zagranicznych. Siła byków jest „powalająca”, mogą obalić zapałkę ale z patyczkiem do uszu są już problemy o belkach i drzewach nawet nie wspomnę.
Warto wziąć pod uwagę, że choć indeks wzrósł o przyzwoite o.7% to jednak niemal połowa z tego była efektem fixingu. Wygląda to tak jakby „ktoś” chciał po prostu wypełnić „technikę”.

wig20

Dzisiejsza świeca w kolorze białym nie wniosła niemal zupełnie nic nowego do trwającej już od jakiegoś czasu sytuacji technicznej. Jedyny zauważalny konkret to wejście ponad linię trendu (choć i tu ciężko mówić o wcześniejszym konkretnym wybiciu linii). Myślę, że w takim wypadku nie ma się co rozwodzić ani przez chwilę, po co zabierać Tobie czas. Przejdę zatem do wykresu intra.

fw20intra

W tej troszkę dłuższej perspektywie na wykresie intra również nie doszło do jakiś zauważalnych zmian. Jedynie możemy skupić się na ostatnich kilkunastu świecach i spróbować wysnuć wnioski na jutrzejszy dzień a może nawet tylko na jutrzejsze kilka pierwszych godzin sesji?.
Otwarcie notowań wyższe o 14 pkt. doprowadziło do powstania luki cenowej, której jeszcze dzisiaj nie udało się zamknąć. Maks. z godziny otwarcia wypadł na 61.8% zniesienia spadku i ten poziom okazał się już nie do przejścia. Największa korekta jaka miała miejsce w dniu dzisiejszym zdołała spenetrować maksima świec ułożone na 2355 i po niej doszło do kolejnego ruchu wzrostowego również zakończonego w okolicach 61.8% zniesienia spadku a zarazem na oporze cenowym w postaci wąskiej konsolidacji z 16.02 (żółty prostokąt obrazujący strefę przez pomyłkę nie jest „pociągnięty” od tej konsolidacji). Mamy zatem sytuację (fixing był tu mimo wszystko poniżej poziomu) w której można brać już pod uwagę koniec korekty wzrostowej (scenariusz z korektą wzrostową jest podstawowy co potwierdzać zdaje się reakcja na wyniki indeksów „obcych” z piątku) ale oczywiście nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Patrząc na wykres intra w perspektywie kilku ostatnich sesji musimy być przygotowania na realizację jakiegoś wariantu harmonicznej XABCD (oznaczone trójkątami). To są dla mnie podstawowe założenia. Możliwość wzrostów o znacznie większym wymiarze, są na obecną chwile, zdecydowaną mniejszością z powodów, o których mówiłem w weekendowej.
Na wykresie zamieściłem małą legendą w której opisuję kolory prostokątów i ich znaczenie a równocześnie zobowiązuje się do tego, że te oznaczenia wejdą na stałe na wykresach.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

23 Replies to “Komentarz po sesji 23.02.2015

  1. Nie wiem czy jesteś młodym graczem, ale to już nie pierwszy taki marzec. Nigdy nie walcz z trendem . To, że jest tam opór to tylko iluzja . Nie ma żadnego oporu dopóki rynek nie zmieni kierunku. Dla wielu opór stał się już wsparciem. Od pięciu lat obrót maleje a rynek mimo to wybija coraz to nowe szczyty.

   http://www.bankfotek.pl/view/1861740

   1. Tylko widzisz, zawsze się rozchodzi o to… jaki w ogóle jest trend?:)
    Bo według tej analizy po skończeniu wzrostowej „piątki” od 2000 roku mamy korektę prawie 68 letniego trendu. Więc, wzrostowa fala D jest korekcyjną falą. A to, że wybiło opór (górne ograniczenie w trójkącie) o 3% to na prawdę nie wielkie przebicie biorąc pod uwagę skalę wzrostu rzędu 180%. Po drugie spójrz sobie na trójkąt z lat 1966-1974 np. tutaj: http://valueinvestingbasics.com/wp-content/uploads/2013/04/DJIA-1960-1980.png

    Otóż opór na poziomie 1000 pkt. na DJIA który został osiągnięty w 1966 i 1968 został fałszywie wybity w roku 1973, by chwilę później zacząć gwałtowną korektę rzędu prawie 45%. Dzięki za radę, ale jednak mam swój rozum:)

    1. No tak tylko, że Ty zakładasz rozszerzenie korekty podczas gdy już samo ABC może być wystarczającą korektą po której następuje kolejna fala impulsu . Tak więc D to może być kolejny impuls i wtedy E będzie nieaktualne. Poza tym nie wiemy czy od 2000 roku mamy korektę 68 letniego trendu. Może to być korekta czegoś mniejszego, wtedy abc może być już wystarczające. Trzeba założyć nie tylko wariant niedźwiedzi ale i byczy. W byczym wariancie będzie kontynuowany wzrost. Jeśli nastąpi zmiana kierunku ,to na pewno się o tym dowiemy. Na razie nie ma zmiany kierunku więc obowiązuje byczy wariant i gra na spadki w tym momencie jest bezzasadna.

 1. Patrząc na PKN z jednej strony wyniki(na podstawie wyników to 30 nie jest wart), z drugiej znów prawie +3% to na tym grajdole logiki już dawno nie ma. Dlatego moim zdaniem jeżeli uda się w ciagu sesji 5-10 pkt na fw to po prostu trza to brać, no chyba, że się jest tak dobrym na fw jak Rubik.

  1. Wart jest tyle ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić, a jak widać płacą. Widocznie dyskontuje coś co o czym będzie mowa na szczycie wzrostu.

 2. Chłopcy z City dalej twardo twierdzą ,że gbppln na 5,80 ma dojechać i basta .
  Przypomnę , że brałem S po 5,65 Jeśli ma być tak jak chłopcy chcą to na zysk przyjdzie mi poczekać , ale napewno na tej pozycjii ostatecznie zarobię.
  Idąc dalej tropem chłopców to raczej będą kupowali polski badziew jak już osiągną swój target tak więc jazda w dół na fw jak najbardziej w grze .
  Na dax widzę możliwość puknięcia nawet 11,550 przed ostrym zjazdem . Ponieważ poziom ten nie da się osiągnąć z marszu to zalecałbym korektę pendzącą i to mogłoby sprowokować zejście u nas do 2150.
  Jeśli tam nie uda się wskoczyć w L to w najgorszym wypadku zostaną mi pieniądze:)

   1. Nie bierzesz pod uwagę faktu że FW na wykresie kontynuacyjnym jest zazwyczaj co 3 m-ce wytrącany zmiana bazy jaka istnieje między indeksem a serią „wchodzącą do gry”. Moim zdaniem w dłuższym terminie, a chyba tu śmiało możemy o tym mówić, trzeba raczej patrzeć na wykres indeksu a ten jest nieubłagalny
    http://www.bankfotek.pl/view/1861829

   1. Nie straszno, ja też nie wiem co to takie , a mimo to mam najwięcej prawidłowych wskazań na tym blogu.
    Spójrz na chłopców z polskich TFI . Co drugi po polonistyce,tylko co z tych fakultetów mają ich klijenci .
    Ja może już nigdy nie dorównam im w piśmie , ale prawie biegle posługuje się polskim w mowie i już samo to jest ogromnym sukcesem.

 3. 38,2% z 667-2111 to 1559 na ten czas – kiedyś będzie sprawdzam pytanie kiedy nie wydaje się takie odległe (to 26% spadku) a więc dylemat bessa to już czy nie bessa:).
  U nas 2000 będzie wtedy trzeszczeć. Pewnie nie od razu ale w jakiejś ABC lub 5-3-5.
  Na razie HFT zaprogramowane są na w górę serca.

  1. przy 2200-2300 na sp 500 będziecie pisać to samo czy to bessa już i S stawiać 🙂 nic się nie uczycie w hossie kompletnie nic !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *