Komentarz po sesji 26.01.2015

Wczorajsza sesja, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosła nam spadek indeksu WIG20. Efektem wyborów w Grecji (może nastawienia do jej wyników) WIG20 stracił -0.53%. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2307 i tym samym możemy mówić o powstaniu 

[fumpBegin]

.. układu 3 świec, który w efekcie końcowym jest zbieżny z formacją Gwiazdy Wieczornej a w połączeniu, świece tworzą Pin Bara.

wig20

Jest to właściwie jedyny minus, jak na tą porę, dla byków, które są zorientowane na „hossę” wywołana dodrukiem pustych Euro. Wczorajsza sesja wcale nie musi się okazać początkiem powrotu do spadków dopóki poziom wczorajszego minimum nie zostanie wybity w cenach zamknięcia. W tym miejscu przypomnę, że na tym samym poziomie znajduje się luka cenowa utworzona na fali optymizmu płynącego z oczekiwania na decyzję „drukarską”. W dalszym ciągu jest możliwość pociągnięcia zwyżki chociażby do poziomów oznaczonych na wykresie jako zakres 1:1 i omówionych w „weekendowej„.
Patrząc jednak na wykres intra, wydawać się może, iż bardziej prawdopodobnym jest wykonanie ruchu w dół choć być może po nieco wyższym początku dzisiejszego dnia.

fw20intra

 Luka cenowa na otwarciu wczorajszych notowań stanowi obecnie opór, który wyznacza również linia trendu spadkowego jak i ewentualne górne ograniczenie małego kanału powstałego w drugiej części wczorajszego dnia. Te wszystkie elementy zbiegają się w dość wąskiej strefie na przestrzeni 5-8 pkt w rejonach 2325. Górne ograniczenie wspomnianego kanału byłoby dobrym poziomem na początek dzisiejszej sesji. Jeśli jednak reakcja na wzrosty rynków zagranicznych będzie tak samo słabiutka jak wczoraj to z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać wybicia dołem i ataku na wcześniejszą lukę stanowiącą obecnie strefę wsparcia. Patrząc jednak na geometrię ostatniego wzrostu, poziomy cenowe jak i zasięg ewentualnego wybicia z kanału, należałoby oczekiwać zejścia co najmniej do poziomów ok. 2285 (zielona strefa wsparcia na wykresie). I muszę przyznać, że jest to dla mnie bazowy scenariusz. Wydłużenie tego ewentualnego spadku byłoby równoznaczne z wybiciem linii trendu i dawałoby mocne podstawy aby oczekiwać testów ostatnich minimów.
Gdyby jednak wystąpiła silna wola walki ze strony popytu, która nie dopuściłaby do wybicia małego kanału to wówczas mielibyśmy duży potencjał na realizowanie kolejnej fali wzrostowej mogącej być falą 5- tą w ewentualnym impulsie wzrostowym od dołka na 2230.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Komentarz po sesji 26.01.2015

 1. Witam wszystkich szczerze mówiąc już, któryś raz z rzędu udało mi się przewidzieć spadki i wzrosty indeksów chyba na poważnie zacznę grac na giełdzie skoro mam takie przeczucie. Tylko powiedzcie mio, gdzie najlepiej zacząć przygodę z giełdą może istnieje jakaś intuicyjna platforma, która pomaga w wyborze najlepszej możliwej transakcji.

  1. Nie porównuj gry na sucho do gry realnej. W grze realnej dochodzi aspekt psychologiczny, a to ma 90% wpływ na to czy zarobisz czy stracisz.

 2. Największy ignorant wśród anali:
  Tomasz Gessner – Dom Maklerski BDM
  27 Stycznia 2015 9:30
  ,,ten wyskok nie okaże się pułapką, ale byki docelowo zdołają ugrać na nim coś więcej.”

 3. ale dane z usa sprzedaż domów 3 razy większa jak ostatnio. Dają tanie elki na sp 500. Dobrałem do daxa i naszego bananka.

  Kj nie strasz nic takiego się nie stanie jak 5 zł za franka. Raz ci się udało przewidzieć 4 zł i wystarczy kolego 🙂 frank idzie na 3,8 !

  1. olek37 nie wiem skąd bierzesz te dane ale na pewno nie z „normalnych” stron. Różnica to 50 tys. na „plus” a nie 430 tys co byłoby podwojeniem. I jeszcze jedno, skoro chcesz tu mamić ludzi tymi „dobrymi” danymi to zauważ jakie były dzisiaj dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku i dobra bez środków transport. ? Naprawdę nieudolna próba przekonania innych z Twojej strony.

 4. Panowie spokojnie póki zachód trzyma i druk jest z ecb to hossa trwa tylko muszą się przepakować do końca w długie.

 5. na S&p na tygodniach dalej jest klin wybity dołem , sprawdzili go i w dół , moim zdaniem umacnianie dolara i USA będzie jechać w dół po wynikach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *