Komentarz po sesji 23.01.2015

Wczorajsza sesja była kontynuacją poprzedniej w zakresie wzrostów wywołanych decyzjami ECB. Indeks WIG20 bez większych problemów wzrósł o 1.38% i zakończył dzień na poziomie 2319. Utrzymanie takiego zachowania rynku przez okres najbliższych kilku sesji mogłoby doprowadzić do zmiany głównego kierunku jaki obowiązuje od września 2014 r. Pytanie jak zachowa się rynek w tej perspektywie czasowej i co bykom uda się przełamać.

[fumpBegin]

wig20

Solidna biała świeca z delikatnym górnym cieniem pokonała opór w postaci połowy wielkiego czarnego korpusu i dzięki temu rynek ma otwarta drogę do poziomów ostatniego lokalnego szczytu znajdującego się na poziomie 2376. Dopóki ten poziom „nie padnie” dopóty cały wzrost można traktować tylko jako korektę. Bardzo ważnymi rejonami na dzień dzisiejszy (i może początek następnego tygodnia) będą okolice poziomu 2360. Tu nachodzą na siebie: przyspieszona linia trendu, równość fal oraz 38.2% zniesienia całego spadku od września 2014. Po drodze jest jeszcze poziom ok. 2335 ale w świetle wczorajszych poczynań nie powinien on stanowić większego problemu dla byków no chyba, że …..
No właśnie spójrzmy na wykres intra kontraktów.

fw20intra

Tutaj po dojściu do oporu powstała świeca Pin Bar na wyraźnym skokowo większym obrocie. Kolejne świece z dnia wczorajszego nie zdołały zanegować tego sygnału sprzedaży. Oczywiście to może wydarzyć się już na samym początku dzisiejszej sesji chociażby z powodu wyników zakończenia notowań w USA czy na DAX.
Jeśli uda się to przeprowadzić już na otwarciu to oznaczałoby, że nawet w przypadku możliwej korekty spadkowej mielibyśmy jeszcze szanse na kolejny ruch wzrostowy w ramach utworzenia fali 5 w ewentualnym impulsie od dołka na 2236.
W przypadku gdyby jednak nie udała się ta sztuka bykom to poziom 61.8 zniesienia ostatniej fali spadkowej byłby najprawdopodobniej początkiem końca ruchu wzrostowego będącego tylko korektą. Z racji dodruku wydaje się to mało prawdopodobne i dlatego większe szanse są na wybicie Pin Bara ale myślę, że warto pamiętać i o takiej możliwości rozwoju sytuacji.
Trzeba powiedzieć sobie jasno, że w średnim terminie, na obecną chwilę, nie ma mowy o zmianie trendu spadkowego (od września 2014).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz po sesji 23.01.2015

 1. Darek, na wklejonym przez Ciebie wykresie kontraktów widać większe wolumeny w momencie kształtowania się ostatniego dołka, następnie chwilowe uspokojenie a później im wyżej jest cena tym wyższe słupki wolumenu. To nie świadczy o korekcyjnym charakterze ruchu z dołka – wręcz przeciwnie. No i jedna uwaga co do początkowej części wpisu… albo mówmy o ruchach wywołanych infami / plotkami / fundamentami albo techniką. Ja wolę to drugie więc wg mnie wzrost został wywołany nie zapowiedzią skupu przez ECB a obrona wsparcia.

 2. To zależy kto jakie kryteria przyjmuje za zmianę trendu. Książkowe kryteria to przebicie poprzedniego szczytu . Może niektórzy czekają z wejściem na przebicie szczytu z września 2014 tylko po co czekać skoro można wejść wcześniej zabezpieczając pozycję. Wg moich kryteriów nastąpiła zmiana trendu po dojściu do ważnych wsparć. Teraz oczekuję korekty i potem znowu kontynuacja trendu.

   1. Moim zdaniem, skoro umieszczasz komentarze codziennie i piszą tu osoby tak grające to możemy traktować trendy w wymiarze tygodnia (krótkoterminowy) i miesiąca (długoterminowy). Każdy zdąży zmienić pozycję przy zmianie tak określonego trendu (a wielu, w tym ja, co kilkanaście godzin) i chyba mało kto kieruje się trendami w dłuższym horyzoncie czasowym, no chyba, że zbliżamy się do ważnej linii kanału/wsparcia/oporu.

    1. Juz od jakiegoś czasu zastanawiam się jak ująć właśnie kwestie trendów – kierunków. Zdaje sobie sprawę, że pojawiają się tu spory których przyczyna leży właśnie w różnym odnoszeniu się co do trendów.

  1. zmiana trendu to IMPULS , a żeby był IMPULS musi wybić poprzedni szczyt a potem korekta nie może wybić dołka , na razie nic takiego nie ma miejsca a jest zupełnie odwrotnie , wybijane są dołki wiec to są IMPULSY

 3. Koala mamy szansę dojść szybko do 2400 bo mam tam jeszcze L plus ta z dnia kiedy ty brałeś na 2240 ? tzn ile czasu dajesz aby tam dojść? za parę dni tam będziemy ?

 4. Orlen strata netto 4,6 mld zł

  będą niedługo podobne kwiatki szczególnie jak BANKI będą musiały oddać kasę za kredyty frankowe , do tego zabrali im kasę z prowizji na kartach , o niskich stopach nie wspomnę , więc czym chcecie ciągnąc w górę , KGHMem na spadającej miedzi ,

 5. Odnośnie planu ECB, do końca kwartału czas oczekiwania, potem czas wdrożenia . Wymarzony okres dla giełdy i to powinno być czynnikiem napędowym tego pociągu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *