Komentarz po sesji 20.01.2015

Podczas dzisiejszej sesji indeks WIG20 stracił an wartości -0.56%. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2242 a więc poniżej minimum z połowy grudnia. Dwie poprzednie sesje naruszały ten poziom cieniami dzisiaj wypadło tam zamknięcie. Możemy mówić, iż od trzech sesji znajdujemy się w konsolidacji jednak ….

[fumpBegin]

w dalszym ciągu to podaż jest w przewadze a nie byki, które mają dodatkowe zaplecze na innych giełdach. Faktem jednak jest, że wszystkie rynki czekają na czwartek i najprawdopodobniej dopiero wówczas poznamy kierunek na jakiś dłuższy okres liczony co najmniej w dniach a może nawet i tygodniach.

wig20

Czarna świeca z dzisiejszej sesji nie wyszła co prawda na nowe minima ale po dwóch dniach dość mocno rozchwianych emocji wskazała wyraźny kierunek. Wydaje się że jutrzejszy dzień może być również stracony dla byków. Tak jak pisałem powyżej, to czwartek ma szanse stać się dniem prawdy i to do czwartku należy się wstrzymać z mocnymi analizami jak i z podejmowaniem decyzji co do inwestycji zwłaszcza na kontraktach (mam na myśli tych którzy nie mają pozycji teraz).
Patrząc na wykres intra również trudno jest wysondować coś innego niż to, że jutro powinny „prowadzić” niedźwiedzie.

fw20intra

Moim zdaniem możemy się raczej zastanawiać nad tym czy mamy już pełną 5-kę w dół a trzy ostatnie sesje to korekta po której dzisiaj rozpoczęła się kolejna 5-ka czy jednak dzisiaj rozpoczęliśmy fale 5 w impulsie a dołek po „panice” był końcem fali 3. Jakby nie patrzeć to i tak jutro powinno być w dół a czwartek … No cóż wszyscy wiedzą, że program zostanie uruchomiony więc …. Niech każdy sam podejmie decyzje.
Również układ słupków obrotów wskazuje wyraźnie, że mieliśmy zygzak na malejącym obrocie a dzisiejszy ruch w dół tworzył się na rosnących słupkach. LOP dalej na takim samym poziomie co wskazuje, że nie było kapitulacji byków czyli … nie jestem pewny, że w czwartek nastąpi hossa.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz po sesji 20.01.2015

 1. długo terminowo to 200 pkt wyżej wprowadzi zmianę w postrzeganiu trendu,więc liczy się raczej dobre zarządzanie pozycją w trendzie

  1. To się zgadza . Nawet jeśli nie następuje oczekiwany ruch, można zarabiać odpowiednio zabezpieczając pozycję i zysk.

 2. Przy tej cenie Funta to nie ma bata chłopcy z City będą podbierać . Czy na długo to już inna kwestia. Nie mam czasu na zabawę w giełdę więc zlecę brokerowi zakup na czwartek .

  1. przy obecnych poziomach zawsze szło w górę a potem przy 2400-2500 zawracało. Gra na długich nie jest obarczona zatem ryzykiem przy dobrych stopach.

   1. Co znaczy „zawsze szło”? Przy jakich poziomach ? 2250 a może 2150 a może 2000? 100 , 200 pkt to żadna różnica? Taki SL ? Skoro takimi kwestiami się kierujesz to jest niemal pewne, że na giełdach nigdy nie zaczniesz zarabiać ciągle a jedynie przypadki mogą się zdarzyć. Tu już był taki jeden co dawał SL rzędu 150 pkt. oczywiście pusty śmiech ale cóż widać i tacy muszą być.

   2. Żeby nie było nieporozumień pragnę wyjaśnić , że obarczenie L ryzykiem jest i to bardzo duże dlatego zdecydowałem się na Etf , a nie na kontrakt . Ja zajmując tą pozycję bazuję po pierwsze na informacji , po drugie musi być to uzasadnione AF i niebezznaczenia jest wiedza geopolityczna i wyczucie rynku na które osiąga się po co najmniej 5 latach tarzania się w tym bagnie. Jak już wspomniałem pozycję będę trzymał tak długo aż da zarobić . To ma być inwestycja długo terminowa , a nie hazard .

 3. Darku, przypomina mi się sytuacja chyba z 2009 roku, gdzie najpierw waluty mocno drożały (styczeń), a w lutym w górę poszły akcje.

   1. mój system już wczoraj dał sygnał kupna. Skorzystałem 🙂 na zachodzie sygnał kupna padł tydzień temu. Też podebrałem

 4. A coż to za ORGR, gdzie lewe ramię jest większe niz głowa? I jeszcze nie ma przebicia linii „szyi” na 2285. Ja bym raczej to widział, jako „formację” potrójnego dna… No chyba, ze mamy na myśli inne układy (ja piszę o układzie godzinowym od 16 stycznia).

  1. Może być potrójne dno, albo ORGR . W każdym razie dla mnie wczesnym sygnałem było przebicie fioletowej linii kanału na szerokim rynku .Kolejnym potwierdzeniem byłoby przebicie zielonej i czerwonej linii . Wczoraj indeks natrafił na wiązkę kilku linii oporu , po cofnięciu przebił każdą linię oddzielnie . Co dalej zobaczymy

   http://www.bankfotek.pl/view/1846983

 5. i mamy oczekiwany rajd. W usa Oabama dodaje wzrostom siły. Jutro po ogłsozeniu qe rakieta +3 % w górę u nas i codziennie po 1-2% do końca lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *