Komentarz po sesji 17.12.2014

Dzisiejsza sesja to zdecydowany pokaz siły byków jak na ostatnie dni. Indeks WIG20 właściwie bez przeszkody pokonał dystans 0.77% i dojechał do poziomu 2289. Właściwie to dystans …..

[fumpBegin]

.. był znacznie większy bo w trakcie notowań przywitaliśmy się nawet z poziomem 2308. Jednak ten poziom nie był do utrzymania i w efekcie co pokazuje poniższy wykres dzienny indeksu, mamy do czynienia z białą świecą w które na pierwszy plan wysuwa sie wyraźny górny cień.

wig20

Ta biała a więc z pozoru świeca popytowa mogłaby tknąć w serca byków nieco więcej optymizmu gdyby nie fakt, iż nie zdołała ona pokonać nawet połowy poprzedzającego ją czarnego korpusu. Tym samym dzisiejszy dzień należy traktować jako odbicie “zdechłego kota” po upadku z dziesiątego piętra. Jednak to co jest najważniejsze czeka nas o 20-tej. Decyzja i kilka słów z posiedzenia FOMC a więc decyzje co do dalszej polityki monetarnej USA. To własnie ten komunikat powinien wpłynąć najwięcej na jutrzejszy dzień ale gdybym miał oceniać na podstawie wykresu a właściwie wykresów, bo jest ich kilka, to powiedziałbym, że nie ważne co powie Pani Prezes ale ważne że te słowa wpłyną na kierunek który będzie spadkowy.
Patrząc od strony technicznej w dalszym ciągu najważniejszą strefą oporu są rejony ok 2320 na indeksie bez przekroczenia których możemy się tylko zastanawiać jak daleko spadniemy. O wsparciu już nie piszę bo wystarczająco dużo zamieściłem na wykresach i pisałem w ostatnich dniach. Spójrzmy zatem na wykres intra.

fw20intra

Na obecną chwilę, dzisiejszy wzrost jest niczym innym jak korektą prostą “abc” zakończoną na pierwszej geometrycznej strefie. Tak na prawdę to nawet kolejny ruch wzrostowy w okolice  2330 będzie niczym innym jak tylko korektą po zdecydowanej wyprzedaży. Jeśli zatem Fed nie spuści rynków w dół to jutro możemy witać się z poziomem wcześniej wspomnianym jeśli jednak FED powie coś nie tak to droga do nowych minimów jest otwarta.

[fumpEnd]

36 Replies to “Komentarz po sesji 17.12.2014

 1. No i jutro Luka w górę a seweryn łapacz L bał się bo może 1500 będzie 🙂 jak będziesz pisał przy w20 na 2500, że idziemy na 3000 w tym boczniaku co zawsze daje zarobić od 2250-2500 to wiem, że zamknąć mam L 🙂 tak się gra chłopcy

    1. Oddałem po 2,314 , ale tylko dlatego, że nie mam zaufania, ani systemu do tego grajdoła i nie chcę na niego poświęcać swojego czasu . Co nie znaczy , że nie ma miejsca do wzrostu . Niemniej uważam że Polska giełda już nie będzie w stanie wygenerować żadnego długoterminowego trendu.

  1. Koala pisałeś , że nie stawiasz stopów, a to oznacza , że trzepią Ci depozyt od 2550. To smutne i nie ma nawet o czym rozmawiać . Zobacz sam jak grasz:

   Koala_W pisze:
   Wrzesień 24, 2014 o 5:20 pm

   no to jedziemy na 2600 i tam take profit gruby słabo dociska nawet na 2450 na fw nie potrafi zejść fraferzy z tych banków inwestycyjnych ! SL zdjąłem a na 2380-2350 nie zejdziecie never w tym roku ! hehe amatorszczyzna w wykonaniu grubego. Już podbierają usaki 🙂

   1. Seweryn tu nie ma co dyskutować na ten temat. Koala_W w ostatnich 2 tygodniach ciągle dobierał i w najlepszym razie miał na niektórych pozycjach SL na ok. 2360 a była to różnica dobrych kilkudziesięciu pkt. Oczywiście pełna pewność że tam nie zejdą.

  2. brawo Koala ! L profitują. W zasadzie ten poziom 2250 i okolice to odbija od 3 lat non stop zatem jak nie grać w górę?

   Seweryn widzisz ciągle te eski ? bo zachód pokazuje kierunek i się nie kop. Teraz gruby goli eskowiczów co w dołku spanikowali na rosyjskim medialnym newsie. Jak ich wykosi wtedy S ale to daleka droga jak przestaną o ruskich gadać będzie sygnał S.

   1. Jeśli bijesz bravo Koali_W to “gratuluję”. On brał L od 2460 i na tych co miał SL to było 2370 czyli po kilka dobrych tysięcy w łeb , a miał i takie na których niby nie miał SL więc na nich obecnie jest jeszcze więcej w plecy.

 2. Wygląda na to, że jednak mogą rozliczyć dużo wyżej, nawet 2400. Ja jednak spokojnie poczekam i odnowię S-ki już w styczniu.

 3. “nie ważne co powie Pani Prezes ale ważne że te słowa wpłyną na kierunek który będzie spadkowy” – w ramkę i na ścianę

   1. chodzi o przekaz, że starszy człowiek jest gotów zginąć za ojczyznę, natomiast młodym wszystko jedno. A tvn i politycy twierdzą, że ten pan i jemu podobni to wandale bo chcą rozbić Polskę, tylko, że ten pan walczył za kraj rozminowywując miny.

 4. dziwne że dolar się umacnia jak pod podwyżki stóp a giełda w USA rośnie jak pod drukowanie ,

  no ale wygasnie serii ma swoje prawa , jesteśmy na oporze i zobaczymy , ja tam pierwszą falę w górę o ile to będzie fala w górę odpuszczam i czekam na test dołka i dopiero wtedy decyzja , a teraz patrzę na opór i co tam wyrysują

 5. kj pisze:
  Grudzień 3, 2014 o 1:16 pm

  w ciągu kilku tygodni już zwiekszy sie range od 2200 do 2700 poskaczemy

  kj pisze:
  Grudzień 3, 2014 o 1:16 pm

  w sensie zaczniemy skakać od momentu za kilka tygodni przez kolejne kilka miesięcy, dla jasności.

  Chciałeś dowodów Darek to masz dowody na to kto sie zna 🙂

   1. kj pojechałeś ale przy 2500 take profit z L się weźmie. Inwestycyjne grają tak prosto od 3 lat u nas jak budowa cepa non stop w kanale a jankesi wychodza na nowe szczyty.

   2. qba uważaj przy spadku z tego krzesła na głowę abyś nie uderzył mocno o podłogę ale chyba już nie raz przeżyłeś podobne doświadczenia bo często bredzisz 🙂

    stopy u szwajcara na minusie i pod to ostatnie dołki brali trzepiąc wszystkich i strasząc rosją – oddamy dużo dużo wyżej z grubaskami.

    1. Wiesz na czym polega Twój problem? Już od kilku tygodni gadasz ciągle to samo a w tym czasie, jeśli w swojej głowie nie miałeś bujnej wyobraźni, straciłeś kilkadziesiąt tysięcy złotych. To jest najlepszy dowód na Twoje rozsądne podejście do inwestowania na rynku futures.

  1. A dlaczego nie spojrzeć na to że cały wzrost jest “abc” w strukturze 3-3-5 na niższym interwale i po dojściu do strefy oporu jeśli pojawi się jakiś sygnał to będzie własnie super okazja na S?

    1. A chociażby dlatego że Twoja 5 w górę się kupy nie trzyma ale to jest jedno a drugim jest to że Twoje C najzwyczajniej nie zostało falowo wykończone. I proszę abyś nie próbował mi udowodnić że fala 3 w impulsie może byc 3-ką skoro jest to najczęściej najbardziej czytelna fala.

     1. I bardzo słusznie! Tej niby 5-ki nie da się uzasadnić a co dopiero udowodnić.

  1. Nie jestem teraz przy komputerze ale strefę miałeś już wczoraj zaznaczoną w komentarzu po sesji a fale możesz zobaczyć chociażby na Stooq.

 6. ESF doszło do 61,,8% spadku , zobaczymy co wykonają ale trzeba przyjąc że serię zamykają wysoko a przeważnie po wysokim zamknięciu spadali potem

  u nas totalny syf , beztrendzie , najgorszy rynek do zarabiania ,

  dolar też nie pokazuje wzrostów a raczej spadki

  do tego obroty na WIG 20 200 mln prawie o 14 godzinie

  żeby nie było u mnie w mBanku ostro od wczoraj naganiają na wzrosty , może to mBank jest tym grubasem bo powrót do LUKI idealnie przewidzieli

 7. Aktywa OFE w listopadzie :akcje 84.55%

  PZU 89.72%
  ING 84.91%
  Aviva 84.76%
  Pekao 88.70%

  dlatego jest jak jest , mega boczniak

  1. Zwłaszcza ten pytajnik jest ciekawy – zawsze można go podnieść do góry powiedzieć że przecież zawsze tam był.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *