Komentarz po sesji 10.12.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam kontynuację spadku. Trudno się temu dziwić skoro po takich dwóch dniach jak poniedziałek i wtorek ciągle jest masa chętnych na zajmowanie pozycji L. Indeks WIG20 stracił dzisiaj -1.11% i zakończył dzień na poziomie 2371. Najgorsze dla byków jest to, że zakończenie spadku dla byków nadal pozostaje a w każdym bądź razie powinno pozostać w strefie marzeń i to mimo, iż został osiągnięty …

[fumpBegin]

… zakładany minimalny poziom spadku przedstawiany od kilku dni na stronach tego bloga. Niestety osiągnięcie tego poziomu nie wiąże się z jednoznacznym określeniem czy ta przecena dobiegła końca.

wig20

Czarna wyraźna świeca bez jakiegokolwiek dolnego cienia i to bez skokowego wzrostu obrotu a nawet wręcz przeciwnie na mniejszym obrocie niż wczoraj to raczej zapowiedź dalszej przeceny niż oznaka zakończenia spadku. Znaleźliśmy się co prawda trochę nad minimum październikowego dołka ale geometria i sam wygląd wykresu zdaje się podpowiadać, że trzeba coraz poważniej myśleć o poziomie co najmniej 2280 (2150 równie jest możliwe). Zatem jeśli dołek na 2353 nie wytrzyma to witamy 2280. Tak jak pisałem w pierwszych zdaniach, powalająca jest ilość graczy wchodzących non stop w pozycje długie. Takie zachowanie to najczęściej zapowiedź dalszego spadku. Możemy jednak zastanowić się czy ten spadek mocno prawdopodobny będzie natychmiastowy. Pomoże nam w tym (no chyba że nie) wykres intra.

fw20intra

Jak dokładnie starałem się zaznaczyć na wykresie, nie jest dla mnie do końca jasne w jakiej konkretnie fali się znajdujemy. Przedstawiony wykres daje kilka możliwości, które starałem się jak najdokładniej oznaczyć. Być może został wykończony dzisiaj (albo jeszcze tyci tyci ruch w celu jego wykończenia) impuls spadkowy od 2464. Niestety nie ma co do tego pewności bo również układ w którym mogliśmy zbliżyć się do końca fali 3 takiego impulsu jest równie prawdopodobny. Oznaczenia jednak są na wykresie i każdy może spokojnie zapoznać się z nimi. Również próba wyciągnięcia ostatecznych wniosków na podstawie geometrii nie jest jednoznaczna. Tzn. moim zdaniem albo faktycznie „za chwilę” skończymy tą falę albo czeka nas w niedalekiej przyszłości spadek do 2345. Bez wątpienia najbliższy opór to 2390. Jeśli przed nami jeszcze 5 fala dużego impulsu to jest to chyba poziom o jakim maksymalnie mogą myśleć byki.  Co innego jeśli cały impuls dobiega już końca wówczas śmiało można byłoby myśleć o ruchu w kierunku wybitego dolnego ograniczenia kanału. Jednak jakby nie spojrzeć to jutro powinniśmy choć na chwilę odczuć przyciąganie „bieguna północnego”.
Podsumowując, byki dalej powinny zachować mocny umiar i dopóki po ruchu w górę (ewentualnym) nie dojdzie do spadku nie wybijającego ostatniego dna, nie powinni angażować się w tą stronę rynku. Tu dalej obowiązuje S.

[fumpEnd]

20 Replies to “Komentarz po sesji 10.12.2014

 1. Witam
  A taki scenariusz.
  04.08.14 rozpoczął się impuls, który piątkę zakończył 08.09.14 . Następnie korekta abc, jako dwójka do 16.10.14. Rozpoczynamy trójkę. W góre do 04.11.14 i z tego miejsca korekta abc zakończona dziś. Wg. tego scenariusza od jutra powinno być odbicie do poziomu ok 2494.

  Dzięki za opinie i z góry przepraszam za brak obrazka.

  1. Ten brakobrazka to jest mocne utrudnienie do oceny a wystarczyło wgrać wykres na bankfotek.pl . Oczywiście postaram się to przeanalizować.

  2. Tak w ramach tej dużej konsoli taki scenariusz jest możliwy ale pod warunkiem że już niżej nie spadną.

 2. LOP dzisiaj GRUBAS zrolował 0 3000 więc teraz postoimy pewnie w jakimś boczniaku i rolowanie ,

  przeważnie od poniedziałku w tygodniu wygasania rosło , zobaczymy ,

  USA też już prawie na wsparciu w postaci poprzedniego szczytu , zobaczymy czy coś odbiją

 3. Fakt, nie mogą wybić dołka z 16.10. Dzisiejsza świeca mnie niepokoi, przydałby się chociaż ogonek od dołu.
  Położyłem na ten scenariusz pieniądze. Jutro dzień prawdy.

  1. Niestety testowanie dołka z 16.10 wydaje się być nieuniknione . Jeśli wszystko zamyka się na minimach warto uciec z L chociażby po to aby otworzyć niżej następnego dnia . Jeśli jutro nie uzyskamy średnioterminowego dołka to prawdopodobnie i tak będzie on już na wyciągnięcie ręki.

 4. A dlaczego nie wziąć pod uwagę prawie dwuletniej linii trendu wzrostowego W20? (2009pkt w 2012 r.)
  Ok. 2355 – to już możliwe na otwarciu, ryzyko ograniczone, dolar nie rośnie, wybiórczo zajmowanie długich już widać – np KGH, wcześniej PKN, JSW. Spójrzmy na 3 – letni wykres PEO! Wątpliwości przed zajmowaniem pozycji – JAK NAJBARDZIEJ! Udanych zagrań!!!

 5. niżej już nie zejdą u nas trzymają i szykują się do rajdu do końca roku zresztą to samo na daxie i w usa. Panowie czekamy na mocną zieleń do przełomu stycznia/lutego i tam zamykamy długie z zyskami 🙂

  1. Naprawdę? fdax odbił o 1% a my w tym czasie w miejscu bez obrotów więc lepiej uważaj bo Ci może zgnić ta zieleń.

   1. jestem pewien swojego a póki trend wzrostowy niezagrożony to są to okazje pod zakupy i rajd na zakończenie roku – wall street zawsze zamyka rok wysoko !

  1. też dobrałem na sępie, daxie i u nas. Do rolowania fut powinni mocno podbijać w górę i przytrzymać to do końca roku bo premie czekają na inwestycyjnych bankierów. Inaczej się nie da a grudzień zawsze w usa jest wzrostowy po lekkiej korekcie a taka już się kończyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *