Komentarz po sesji 9.12.2014

Wczorajsza sesja odbyła się pod dyktando niedźwiedzi. Indeks WIG20 stracił na wartości -1.39% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2398. Obraz po wtorkowych notowaniach daje nam dwie istotne wskazówki i nie chodzi tu zapewne o zejście pod poziom 2400 pkt.

[fumpBegin]

wig20

Pierwsza istotna kwestia to potwierdzenie formacji odwracającej wzrosty czyli Gwiazdy Wieczornej. Druga to wybicie kanału wzrostowego, który wraz z wyprzedzającym go ruchem spadkowym tworzył formacje flagi. Patrząc właśnie od strony tego drugiego zdarzenia można określić, iż w przypadku realizacji „flagi” czeka nas jeszcze co najmniej ok. 30 pkt spadku wynikającego z zakresu realizacji samego kanału jak i całej formacji.
Wczoraj za oceanem dzień zakończył się wyśmienicie w stosunku do tego co działo się jeszcze w godzinach gdy my pracowaliśmy. To powinno wspomóc nasze byki w realizacji odbicia. I tu najważniejszym zdaje się być poziom dolnego ograniczenia kanału. Jeśli ewentualna akcja popytowa zakończyła by się zamknięciem dnia po powrotnym wejściu w obszar kanału to powstanie szansa ucieczki od realizacji zasięgów. Jeśli jednak niemal pewny chciałoby się powiedzieć, ruch w górę nie będzie na tyle silny aby dokonać tego to wówczas po określeniu go mianem ruchu powrotnego – sprawdzającego, należałoby oczekiwać na kolejny atak podaży i ruch w kierunku minimów z połowy października.

fw20intra

  Na wykresie intra kontraktów widzimy, że po przejściu niemal jak przez masło pierwszej strefy wsparcia, cena wyhamowała na drugiej strefie. Tu powstały już dwie świece (Pin Bary) które zdają się potwierdzać chęć do choćby krótkotrwałej zmiany kierunku ruchu ceny. Pierwsza bariera na drodze byków to poziom w okolicach ok. 2410 i tak na dobrą sprawę to ten poziom byłby idealny dla niedźwiedzi aby skasować odbicie.Jednak trzeba przyznać sobie szczerze, że po takiej sesji w USA ten poziom wydaje się do „łyknięcia” przez byki niemal już na samym otwarciu i mimo wszystko osiągnięcie drugiego poziomu czyli okolic 2420 wydaje się mocno prawdopodobne.
Zatrzymanie już na tym pierwszym poziomie oznaczałoby najprawdopodobniej, że słabość rynku pozwala myśleć o wyjściu poniżej dołka z połowy października o którym wspominałem wyżej.
W takiej sytuacji, nie inaczej niż w kwestii indeksu, byki mogłyby się poczuć bezpieczniej dopiero po wejściu w obszar kanału a po korekcie która by nie wybiła już wczorajszego dołka mogły by planować „budowę podstaw” pod większą formację DB choć akurat taki scenariusz wydaje mi się na obecna chwilę bardzo mało prawdopodobny.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

48 Replies to “Komentarz po sesji 9.12.2014

 1. no i po spadkach. Pisałem brać L ślepo bez SL. Jankes nie pozwoli na spadki za duże w hossie wbijcie to sobie do głów 🙂

 2. Darek piszesz, że jest zero podstaw do myślenia o L.
  To, że pierwszy dzień większego spadku w Stanach może być u nas ostatnim dniem spadku to oczywiście tylko takie założenie i na tej podstawie trudno podejmować jakiekolwiek decyzje. Jednak chciałbym podać kilka suchych faktów do mojego komentarza z poprzedniej strony na przykładzie indeksu szerokiego rynku jako kontrargument .

  http://www.bankfotek.pl/view/1827252

  Na razie zakładam, że nasz spadek to korekta wcześniejszego mizernego wzrostu. A więc mamy zygzak abc, gdzie fala c jest piątką co wpasowuje się w chociażby odbicie po niej następujące, jeśli nie kolejny impuls wzrostowy. Dodatkowo doszliśmy do dolnego ograniczenia kanału spadkowego większego (niebieski) oraz przyśpieszonego kanału mniejszego (zielony) Jest to wykres sześciu ostatnich sesji domniemanej korekty. Warto zwrócić uwagę na spadający obrót podczas kształtowania się korekty oraz zwiększony obrót po dojściu do wsparcia kanału . Zwiększony obrót był nie tylko na fixingu ale i przed. Dodam do tego zerową, a nawet ujemną bazę, która może świadczyć o punkcie zwrotnym rynku. Tak więc według mnie są podstawy nie tylko do odbicia, ale nawet do kolejnego impulsu o zasięgu około 100pkt , a jak będzie zobaczymy.

  1. Odbicie może być i na to nie ma mocnych ale sygnału do zmiany obowiązującego S na L nie ma żadnego.Poza tym rysujesz moim zdaniem kanały aby dopasować je do swojej koncepcji a nie do rzeczywistości. Pomijasz szczyty i dołki albo je przecinasz. Taka technika rysowania nie istnieje no chyba że jako Twoja własna. Gdybyś narysował te kanały prawidłowo to widziałbyś, że są wybite – oba! I tu ważna kwestia. To że są wybite zwiększa przewagę do kontynuacji S ale nie przekreśla możliwości odbicia. Jutro w komentarzu pokażę również najważniejszy kanał który jest wybity i tam również jest możliwość odbicia. Jednak branie dzisiaj L to czysta postać hazardu na którą zezwolenie mają tylko scalpingowcy. Jeśli choć trochę korzystasz z Elliotta to zobacz sobie jak wygląda to na intra na S&P. Tam jest wyraźny impuls w dół a teraz robi się moim zdaniem korekta, która może pomóc nam w odbiciu ale po jej zakończeniu z znacznie większym prawdopodobieństwem będzie jeszcze co najmniej jeden impuls w dół. Nie wspomnę już o DAX gdzie wczoraj powstało Harami po osiągnięciu nowego szczytu a dzisiaj po luce otwarcia wyraźna czarna w dół potwierdzająca Harami i łapiąca byki w pułapkę nowego szczytu. Luka cenowa potwierdzona wzrostem obrotu. To wszystko pokazuje, że co najmniej na kilka dni to raczej niedźwiedzie przejmują kontrolę a byki oczywiście że mogą próbować to zmienić.

 3. Darek nie gram na S&P ,a u nas Eliot pokazuje zygzak abc z wykończona podfalą piątą . Na to postawiłem dziś pieniądze. U mnie Eliott ma pierwszeństwo przed AT , a w tym wypadku AT potwierdza Eliotta. Wybicie kanałów jest zbyt małe aby uznać je za wiarygodne . Prawdopodobnie jest to pułapka na niedźwiedzie.

  1. Moim zdaniem znowu naciągasz. Kanały odpuściłeś to teraz o wybiciu. Wybicie jest na 1,5% więc jeśli ono jest zbyt małe to już Twoja sprawa a zapewne otuchy do wzrostu dodaje Ci S&P. Według mnie to jest właśnie ten bodziec do odbicia i dopóki nie wejdą ponownie do dużego kanału to nie widzę nic innego jak kontynuację spadku. Jeśli wejdą to po pierwszej korekcie zorientujemy się jak na to zareagować. Wszystko co jest prędzej jest łapaniem noży. Oczywiście to jest tylko moje zdanie.

   1. Darek gdy brałem, L S&P było -1% więc raczej otuchy nie dodawało, wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o wybicie to odnosiłem się do Twoich kanałów, u mnie kanały zostały jedynie naruszone. No ale czas pokaże.

    1. Seweryn mi chodi o podstawowy kanał czyli formację flagi. Może tu jest jakieś nieporozumienie. Jutro w analizie będzie.

 4. Seweryn weź się zamknij i nie bluźnij w sprawach giełdy bo bladego pojęcia nie masz ,

  twoje ciąggłe branie L w trendzie spadkowym robi się już nudne

  1. Qba nie denerwuj się i nie pisz tak ostro. Seweryn może mieć jakiś swój system na krótkie ruchy albo jeszcze coś innego.

  2. witam,
   moim zdaniem, i Seweryn i Ty, Qba kazdy ma prawo pisać tu swoje opinie, niepotrzebna agresja, tym bardziej że Seweryna sie dobrze odbiera

 5. Dlaczego zamknąłeś po 2408? Przecież przy tych poziomach wyglądało, że ładne odbicie idzie. Wczoraj otwierałeś po 2405 i co z Twój system dał Ci sygnał sprzedaży po 3 pkt? Nie trzyma się to kupy i ewidentnie kłamiesz ze swoimi transakcjami.

 6. Nie wyglądało to ładnie. Na wykresach powstała niekorzystna struktura korygująca z dojściem do pierwszego oporu więc wyszedłem profilaktycznie. Gdybym nie wyszedł wybiło by mnie bo mam bliskiego Stop Lossa, a tak ponowiłem po 2388 SL 2390.

  1. W tej chwili również powstaje niekorzystna struktura korygująca z dojściem do oporu 2400 , jednak w połączeniu z wczorajszym zejściem mamy już korzystny zalążek podwójnego dna .

   1. A nie sądzisz, że to co robisz jest właśnie tym co powoduje, iż 70% albo i więcej graczy traci kasę. Mam tu na myśli grę na łapanie dołków zamiast spokojnie ciągnąć z trendem? Przecież teraz schodząc nawet na 15M czy mniej możemy mówić co najwyżej o korekcie pędzącej.

    1. Trend to rzecz względna. Ja uważam , że po sierpniowym rajdzie mamy trend rosnący ,a wszystko co było po tym to korekta, bo dołka z sierpnia jak by nie patrzeć nie przebiliśmy. Tak więc uważam, że trend średnioterminowy jest po mojej stronie. Krótkoterminowy jest po Twojej stronie. Jednak trzeba założyć ,że trend średnioterminowy jest silniejszy i prędzej czy później wyprze trend krótkoterminowy.

     1. Seweryn nie chcę tu dyskutować jaki mamy trend bo to oczywiście zależy od perspektywy czasowej. Jednak nie wydaje Ci się trochę śmieszne, że cały czas piszesz o pozycjach z SL max 5-7 pkt wyskakujesz z dobrych pozycji po 20-30 pkt a piszesz teraz o jakimś trendzie średnioterminowym. Działasz na podstawie wykresu intra a kierujesz się „trendem na tygodniowym? Przecież to się kupy nie trzyma. Nie chcę i nie mówię, że wymyślasz tylko że według mnie robisz źle tak działając.

     2. Kieruję się trendem nie tylko na tygodniowym ale i na miesięcznym.
      SL jest do zabezpieczania pozycji ,więc z trendem nie ma wiele wspólnego. Jeśli mam na uwadze trend średnioterminowy to nie znaczy , że mam nie zabezpieczać pozycji, albo stawiać jakiegoś wielkiego stopa. Schodząc na niższe interwały można precyzyjnie dostroić moment wejścia i wyjścia i ciągle grać z trendem wyższego rzędu. Tak więc nie widzę tu konfliktu.

     3. Ok. widać masz taki indywidualny styl. I nie ma tu żadnego znaczenia co o tym myślę i jak to widzę bo skoro masz sukcesy to wszystko jest ok. i nie będę już tej kwestii dalej poruszał choć oczywiście w żaden sposób nie mogę się z Tobą zgodzić bo jest rzeczą niemal niemożliwą aby grać w ujęciu tygodniowym czy nawet miesięcznym i wchodzić z interwału 1H czy mniejszego.

 7. http://bankfotek.pl/view/1827417

  zobaczcie sobie ostatnią świecę tygodniową , i przestańcie traktować Sewcia krótkie spodenki poważnie , kto normalny zagra L na takiej świecy , co najwyżej spóźnieni mogą brać S na oporach a nie L ?

  a ten dzieciak pisze że złapał idealny dołek , dajcie spokój , to taki forumowy folklor

  swoją drogą GRUBA ŚWINIA dalej czeka bo LOP nawet nie drgnął

 8. Qba jesteśmy dokładnie w środku tygodnia, ta świeca jeszcze może się mocno zmienić. Nie ma sensu taka analiza. Jak ją w piątek po południu pokażesz w takiej postaci to inna sprawa.

  1. Ostatnio u Qby tydzień kończył się w czwartek a zaczynał w piątek, jednak po zmianie czasu na zimowy możliwe , że kończy mu się w środę ; )

  1. A tu uważam że można byłoby zagrać chociażby na ORGR z pin barem na dużym obrocie w ewentualnym dołu prawego ramienia. To oczywiście dla grających po kilka razy dziennie.

    1. Nie grałem bo nie gram na takie krótkie ruchy. Mam cały czas S zabezpieczona pewnym zyskiem na połowie wziętej pozycji a druga połowa została zamknięta. Teraz dopóki nie zmieni się cos poważniejszego czekam na kolejną okazje na następne S.

     1. Seweryn nie żartuj, nie proponuje tylko chyba dość wyraźnie zaznaczyłem że wtedy kiedy Ty zamknąłeś to akurat ja widziałbym możliwość grania na L przez te osoby które robią po kilka transakcji dziennie. Albo co najmniej po 1 – 2 dziennie.

   1. Bo to jest zagranie na marzenia czy też na złapanie dołka a na pewno nie na na jakiś system czy nawet analizę.

     1. Może i chciał tylko że od kilku dni stale gra L a tych ORGR tyle nie było.

    1. Seweryn wiesz ile lat mi zajęło żeby zrozumieć że tak jak ty się nie gra , też to zrozumiesz , czym wcześniej tym lepiej , ja dużo kasy straciłem ale tobie życze żebyś się szybciej do tego przekonał ,

     http://bankfotek.pl/view/1827492

     a ja prowadziłem pozycje TAK , dla tych co chcą szybciej się uczyć

     1. Qba to już przerabialiśmy . Po fakcie to można sobie pisać jak się uda . Powinieneś napisać , otwieram tu, prowadzę tak. No ale do tego trzeba mieć jaja. Teraz to jest musztarda po obiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *