Komentarz po sesji 08.12.2014

Dzisiejsza sesja zakończyła się niewielkim spadkiem wartości indeksu. Wyniósł on dokładnie -0.27%. Taka zmiana spowodowała, że zamknięcie wypadło na poziomie 2432. Można powiedzieć, że piątkowe odbicie nie było kontynuowane i dlatego należy uznać, iż ….

[fumpBegin]

….formacja gwiazdy wieczornej nadal obowiązuje. Chciałbym podkreślić to z całą stanowczością ponieważ dzisiaj znalazła się osoba która swoim komentarzem chciała całkowicie wyeliminować ważność tej formacji. Spójrzmy zatem na wykres dzienny i zobaczmy jak dzisiejsza sesja wpłynęła na całościowy układ techniczny.

wig20

Czarna świeca jaka powstała po dzisiejszym dniu giełdowym właściwie nie zmieniła sytuacji technicznej. Na WIG rozmiar świecy był większy i zasłonił całe odbicie piątkowe. Możemy zatem uznać, iż dalej obowiązuje nas formacja i teoretyczna przewaga jest po stronie niedźwiedzi. Przejdźmy może do wykresu intra kontraktów.

fw20intra

To co zrobił rynek dzisiaj możemy uznać za konsolidację w ramach formacji flagi. Z tego też powodu mamy potwierdzenie (sytuacji na dziennym) czyli że niedźwiedzie maja przewagę a formacja flagi pokazuje że bardziej prawdopodobne wybicie w dół z formacji to kontynuacja spadku. Na wykresie oznaczyłem 4 najważniejsze strefy wsparcia. Niestety tylko pierwsza z nich jest „optymistyczna” pozostałe do wybicie z znacznie większego kanału i wzrost prawdopodobieństwa kontynuacji ruchu spadkowego o znacznie większe odległości niż 10-15 pkt na podstawie małej flagi.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

17 Replies to “Komentarz po sesji 08.12.2014

 1. Darek po co dyskutujesz z kimś co jest w pracy i trejduje wtedy z kolegami i słucha analizy ,

  w USA dywergencja między RSi a indeksem , ostatnie wszystkie korekty tak siię zaczynały , i wszystkie po wygasaniu serii

 2. Darku ja sądzę że te spadki to strachy na lachy,zaczęło by się dziać przy 2360 na wig 20 ale jest 80 pkt wyżej i tyle

  1. spokojnie zobacz że 9 sesji do wygasania a GRUBAS nawet 100 kontraktów nie zrolował , będzie zabawa jeszcze i to duża moim zdaniem

    1. Masz prawo tak myśleć ale nie masz nawet najmniejszej wskazówki że tak może być. Natomiast masz wyraźne wybicie kanału potwierdzenie gwiazdy wieczornej i jak nie patrzeć to według mnie zero podstaw do myślenia nawet o L.

 3. Wybicie z flagi + obroty to mi wygląda na większe spadki. Może rzeczywiście grubas przygotował coś ekstra na rozliczenie serii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *