Komentarz po sesji 24.11.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam spadek indeksu WIG20 o -0.31%. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2411 nie było „tragiczne” dla byków jednak cały obraz dzisiejszego dnia czyli cała świeca wskazuje, że…

[fumpBegin]

.. z każdym dniem wzrasta prawdopodobieństwo ruchu najpierw w kierunku 2350 a jeśli tam byki okażą się dalej tak słabe jak to jest obecnie, to zapewne będzie duża możliwość testowania strefy 2270-2290.

wig20

Dzisiejsze wyjście cieniem nad poziom poprzedniego szczytu i cofnięcie pozostawiające na wykresie dziennym wyraźną czarną świecę, wskazuje dość wyraźnie na istotną przewagę niedźwiedzi a sam fakt związany z całą świecą to sytuacja która statystycznie wyraźnie preferuje kierunek południowy.
Na powyższym wykresie, kolorami zaznaczyłem poszczególne „fale” i takimi samymi kolorami odpowiadające im zniesienia geometryczne. Wynik tych działań pokazuje wyraźnie, że jeśli dalej będzie się rozwijał ruch spadkowy to najpierw powinniśmy dojść do 2350 a następnie po jego pokonaniu do poziomu ok. 2270-2290. Zakończenie na tych niższych poziomach zdaje się być i tak najmniejszym „wymiarem kary” bo tak naprawdę, biorąc pod uwagę całościowy wykres od 2560  możemy spokojnie przyjąć możliwość zwiększenia ruchu spadkowego nawet do ok. 2150.
Nie wybiegajmy jednak „tak daleko” w przyszłość i skupmy się na tym co może mieć miejsce w najbliższych dniach. Moim zdaniem ostatnie 7 sesji to nic innego jak korekta „abc” (zaznaczyłem to na poniższym wykresie intra kontraktów) i teraz pora na ruch o długości co najmniej takiej jak fala poprzedzająca tą korektę.
Tak na marginesie to dzisiaj pobierając dane do programu zahaczyłem o wpis na koniec dnia w którym autor  stara się uspokoić inwestorów za pomocą wykresu MSCI EM czyli wskaźnika rynków wschodzących. Spojrzałem na ten wykres z ciekawości i stwierdziłem, że on jeszcze bardziej utwierdza mnie w tym, że o wzrostach to możemy raczej zapomnieć na jakiś czas.

pobrane

No dobrze przejdźmy do „intra”.

fw20intraJak widać na tym wykresie mamy wyraźny ruch korekcyjny „abc” o strukturze 5-3-5. Korekta, która wpasowuje się w idealny kanał czyli inaczej korekta 1:1 zapowiada wybicie z kanału a geometria jak „cena” pozwalają założyć zejście w pierwszym rzędzie do poziomu ok. 2350 (tak jak na indeksie). Spadek jaki wyrysował się na wykresie po dzisiejszej sesji jest na tyle wyraźny, że w przypadku braku złych wyników zza oceanu można chyba liczyć na jakieś odbicie w dniu jutrzejszym dające kolejną okazję do zajęcia S dla tych którzy wahali się na szczycie korekty 1:1 (a było tam stosunkowo małe ryzyko).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz po sesji 24.11.2014

  1. żeby myśleć o spadku na 2350 – musi spaść pod 2400 ,który to poziom wydaje się być mocnym wsparciem,a wcale nie jest powiedziane ,że kolejne odbicie od 2400 będzie okazją do złapania dobrego S-patrząc za ocean

    1. Patrząc na nasze reakcje na to co za oceanem trudno jest liczyć na to że WIG20 zostanie oszczędzony przed testem 2350. Jednak oczywiście na giełdzie nigdy nie ma pewności.

      1. Darek to co grubas sobie zaplanował na rozliczenie serii to to zrobi , pamiętasz we wrześniu , walnął dołki a potem w 3 tygodnie przed rozliczeniem zrobił PION jak teraz w USA , nasz banan z grubasem co ma 50% pozycję na kontrakcie to syf kupa i kamieni kupa ,

    2. ja bym zagrał na wybicie flagi dołem , a najlepiej jakby wybiło , wróciło pod wybitą flagę i wtedy w dół – idealna sytuacja -książkowa ,

  2. Jest ta sama zabawa co przy 2500 w końcówce września. Wtedy bujali przy szczycie, żeby potem zrobić zjazd. Teraz wygląda to odwrotnie na formowanie dołka w okolicach 2400, ale z wnioskami wstrzymam się do końca sesji.

  3. moje systemy dały sygnały kupna ! podebralem trochę longów dow jones, dax, fw 20 , nikkei. Do stycznia powinni dać po parę % zarobku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *