Komentarz po sesji 20.11.2014

Dzisiejsza sesja zdaje się potwierdziła wczoraj wyznaczony kierunek. Indeks WIG20 przy zdecydowanie większym obrocie stracił na wartości -1.04%. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2397.  Został naruszony psychologiczny poziom 2400 jednak nie to jest najważniejsze. Wykresy pokazują wyraźnie, że …

[fumpBegin]

obecny spadek jest najprawdopodobniej kontynuacją „zjazdu” od 2475 niż korektą po wzroście od 2353. Oczywiście pewnym dowodem na to będzie dopiero zejście pod poziom 2353 ale ….

wig20

Dzisiaj została potwierdzona formacja Zasłony Ciemnej Chmury, sam osobiście nie do końca odbieram ta formację jako coś takiego bo powstała ona zaledwie po trzech świecach wzrostowych. Jednak wymowa zachowania inwestorów w świetle takiego układu świec jest dla mnie już wiarygodna zwłaszcza, że dzisiejszy wyraźnie większy obrót idzie w parze z jakby nie było luką cenową. Oczywiście wsparciem jest już bliski dołek i sam wzrost obrotów pozwala sądzić, że jutro możemy co najmniej w czasie sesji być wyżej. Mimo wszystko wydaje mi się to tylko jako możliwość chwilową. Dlaczego? Odpowiedź jest na wykresie intra kontraktów i …..

fw20intra

Jak zaznaczyłem to na powyższym wykresie, najprawdopodobniej od ostatniego szczytu rynek rysuje impuls spadkowy. W tym impulsie obecnie jesteśmy najprawdopodobniej w fali 4, która może dojść do ok. 2411. Jeśli w tych rejonach ewentualne podbicie zakończy się to oczekiwałbym jeszcze zejścia co najmniej w rejony 2392 bądź 2387.
Realizacja takiego scenariusza oznaczała by że wchodzimy w nowy impuls wyższego rzędu.
Teraz jeszcze kilka słów na temat tego co kilka wersów wyżej napisałem jako „i….”.
Dzisiaj w USA i na DAX mieliśmy początkowo spadek,, który powodował że nasza giełda też spadała. Następnie na „obcych” rynkach doszło do silnego ruchu w górę, na który my nie zareagowaliśmy, najprawdopodobniej jutro możemy mieć nieco lepsze otwarcie ale „tam powinna przyjść pora na jakąś korektę więc my możemy wykończyć w tym czasie impuls spadkowy. Dalej to już kolejny wzrost na DAX i S&P i u nas korekta wzrostowa całego impulsu. To co napisałem w ostatnich zdaniach to czysta spekulacja i prognoza zatem proponuje głównie patrzeć na to co napisałem w części analitycznej.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31 Replies to “Komentarz po sesji 20.11.2014

 1. obrót 550mln – na prawdę twierdzisz, że to dużo?
  co do oczekiwań korekty na zachodzie – przecież „przed chwilą” zrobili 10% (na S&P) i wyszli na nowe szczyty, na kolejne 10% raczej będzie trzeba jeszcze zaczekać, tym bardziej, że jutro rozliczają opcje a w czwartek wcinają indyka – z reguły świętują w pozytywnych nastrojach
  może w grudniu coś skorygują przed rajdem mikołaja, ale więcej niż 50 pkt bym nie oczekiwał

  1. Nie chodzi o to że dużo ale że znacznie więcej niż wczoraj. To po pierwsze. Po drugie nie wiem co ma ta cała reszta z indykami itp do tego co napisałem? Czyz nie napisałem że po wykończeniu impulsu spadkowego powinna przyjść pora na korektę wzrostową, która chyba logicznie myśląc jak najbardziej ma szanse aby potrwać przez kilka sesji następnego tygodnia?

   1. jak wolisz, bardziej bym to określił jednak, że wczoraj był niski obrót na poziomie 550mln i świeczki dziennej nie ma co traktować zbyt serio, natomiast w środę obrót był żenująco niski 400mln
    mówienie że wczoraj vol był znacznie wyższy od dnia poprzedniego wskazuje, że sesja powinna mieć mocniejszą wymowę a tak nie jest
    cała reszta z indykami to już taka spekulacja – odniosłem się do tego co pisałeś, że korekta w usa powinna nadejść

    1. „że sesja powinna mieć mocniejszą wymowę a tak nie jest”- to Twoje zdanie do którego masz pełne prawo.

     1. To jak Darek? ważniejsza wczorajsza sesja na jak to powiedziałeś znacznie większym obrotem i luką czy dzisiejsza z trochę wyższym obrotem i domknięciem luki? (zabrakło piczi kłak do zamknięcia – 3.5 pkt) Na FW20 luka zamknięta a często powtarzasz, że FW jest technicznie ważniejsze od W20.
      Udanego weekendu.

  2. rubik zrobili 10%, teraz zrobili wyrzucenie C żebyś myślał że już po korekcie, po czym zrobią duże 20%-we B żebyś nie wiedział co się dzieje 🙂

 2. Seweryn pisze:
  Listopad 20, 2014 o 2:04 pm
  2398 otwieram L
  Odpowiedz
  Seweryn pisze:
  Listopad 20, 2014 o 5:52 pm
  Nie podjęto ruchu więc wywaliłem 2402
  Odpowiedz

  niezły folklor tutaj się zadomowił , znów poszedł na szczyt ale WŁASNEJ GŁUPOTY

  swoją drogą wczoraj pisałem że na blogu dużo BYKÓw i się potwierdziło w sondażach że jeszcze więcej BYków a mniej Niedźwiedzi

 3. w usa wytrzymują a jutro nowe rekordy i atak na Mikołaja na 2100 na S&P.
  U nas jutro wzrosty mozolne ale do przodu – tak trzymać.

 4. Im w USA lepiej tym u nas gorzej – jutro duży spadek, tak pokazują też i wskaźniki. Szykuję się na jsw , powinna być ostatnia paniczka. Prośba do naszego guru – mógłbyś w niedzielnej wspomnieć o jsw ?. Bardzo już wskaźniki schłodzone, chyba ekstremalnie wyprzedana spółka. Wykres dochodzi do dolnej linii kanału spadkowego. Analiza fundamentalna mnie nie interesuje, ale spółka ma wartość księgową całkiem pokaźną. Upadłość w roku wyborczym? Nie ma mowy !.

 5. @seweryn

  a ja postawiłem L 2400 sl 2350 i zarabiam po co takie ciasne dajesz sl ? teraz można okopać jak się po fluktuacjach zdeklaruje ruch a nie przy stawianiu. Taką mam zasadę. O spadkach nie myśli gruby także bufor safe jest obecny.

   1. ja już take profit 30 pkt x 80 zł = 2400 zł w jeden dzień. Zostawiłem okopane na SL 2405 jeszcze jedną pozycję.
    Można ? można! a seweryn tyle tutaj pisze a takie błędy robi jak amatorka w fx. Panowie więcej wiedzy i mniej pisania. Chyba, że bicie piany jest tutaj celowe a nie podawanie dobrych zagrań.

    1. możliwe, do indyka zamierzam jeszcze przytrzymać daxa, a patrząc na nasz rynek na tle zachodu to na usta ciśnie się słowo ‚tragedia’

 6. A banki dalej cieniutko nawet po tej decyzji Banku Chin i cacankom Draghiego – co u nas tak słabo jest wie ktoś może – zagranica się na nas wypięła a OFE nie biorą a o pojęciu „ulica” dawno już zapomniano?
  Po takich newsach to nie raz potrafili 3 proc zrobić a tu taka słabość (ledwo 1%)
  Chyba że trzeba szybko przewalutować się a to nawet chłopcom z Londka trochę czasu zajmuje, co nie?

  1. pablo w zeszły piątek pociągnęli banki po 4,5 % więc teraz pociągnęłi surowce po obcięciu stóp w chinach , ale dalej kręcimy się w kółko na tym samym poziomie i już nie wiadomo co jest korektą czego na tym niepłynnym bananie

 7. Panowie zaraz 2100 na SP 500 , dax puchnie ! trzeba było słuchać i zarabiać. Stopy ustawiamy dopiero teraz już na plus i czekamy na rozwój sytuacji.

 8. @yeti
  Dla mnie priorytetem jest ochrona kapitału , zysk nie jest tak ważny, ważniejsze jest unikanie strat podczas gry. Yeti nie ma znaczenia ile zarobisz, ważne jest ile stracisz podczas nieudanych transakcji. Nawet jeśli będziesz zarabiał przez kilka lat bez strat , to powinieneś wiedzieć, że może kiedyś przyjść seria 10 strat z rzędu . Wtedy przy SL 50 pkt i złym zarządzaniu wielkością, możesz na dźwigni wyczyścić się do zera. Tak więc nie ma znaczenia ile wcześniej zarobisz . Też namierzyłem ten ruch, jednak jeśli nie wystąpił od razu wolałem się wycofać . W sumie tylko dzięki Stanom masz dziś zarobek, a dla mnie giełda to nie ruletka , jeśli nie ma ruchu w miarę szybko to wychodzę i oczywiście nie żałuję, że wyszedłem bo dla mnie trzymanie się zasad jest ważniejsze niż przypadkowy zysk. Ale życzę powodzenia i doceniam to , że nie boisz się pisać o swoich pozycjach .

 9. No i napisz yeti jeszcze po ile z tego wyjdziesz bo na razie SL masz ustawiony na 3 pkt. zysku czyli mniej niż ja wyciągnąłem wczoraj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *