Komentarz po sesji 20.10.2014

Wczorajsza sesja, jak to w poniedziałki najczęściej bywa, należała do bardzo spokojnych. Przy niewielkim obrocie, nie przekraczającym nawet 500 mln. indeks WIG20 stracił jednak -0.6%. Tym samym zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2387. Po 8 godzinach notowań na wykresie dziennym ….

[fumpBegin]

…. powstała czarna świeca z minimum na zamknięciu.

wig20Taka sytuacja pokazuje jak istotny jest poziom ok. 2410 jeśli chcielibyśmy myśleć o zmianie tendencji spadkowej na wzrostową w nieco dłuższym terminie niż kilka czy kilkanaście godzin. Wspomniany poziom zadziałał „znakomicie” i spowodował że po całym dniu mamy układ w którym wczorajsza czarna świeca przesłoniła nieomal całą poprzednia białą. Oczywiście w takim przypadku nie będziemy tu mówić o jakiś formacjach świecowych bo nie miałoby to najmniejszego sensu skoro mieliśmy tylko dwie sesje odbicia od minimum.
Mimo wszystko taki układ świec nie napawa optymizmem a jedynym pozytywnym sygnałem jest fakt bardzo niskich obrotów co zawsze każe spojrzeć na wykres nieco ostrożniej niż mogłoby się wydawać. Trudno jest prorokować czy będziemy jednak testowali ostatni dołek czy może budujemy małą ORGR początkującą większe odbicie.

fw20intraJak pokazuje wykres intra kontraktów, możemy przyjąć, iż od ostatniego dołka powstał pierwszy impuls po którym rynek wszedł w fazę korekty. Jak widać, korekta doszła do wybitej wcześniej linii trendu i natychmiast od niej odbiła tworząc świecę Pin Bar.
Niestety w tak wyrysowanej strukturze nie mamy pewności czy od momentu przekroczenia linii trendu nie powstała nam jakaś korekta nieregularna. Jakby na to nie spojrzeć wydaje się, że co najmniej początek dzisiejszej sesji powinien być  „byczy”. Jeśli udałoby się sforsować poziom 2420 to byki mogłyby zacząć mówić o pierwszym sukcesie od dłuższego czasu. Oczywiście wybicie tego poziomu to znaczna szansa na formacje ORGR i przy takim założeniu właściwie wszystkie kolejno oznaczone strefy oporu powinny „padać jak muchy”. Zakres takiej ewentualnej formacji to ok. 70 pkt . Równocześnie powinna zostać wybita wolniejsza linia trendu.
Gdyby jednak do wybicia 2420 nie doszło to rynek będzie raczej próbował przetestować ostatni dołek.

[fumpEnd]

15 Replies to “Komentarz po sesji 20.10.2014

 1. Szósty zmysł spowodował , ze dziś przekręciłem się na L. Ładnie jutro bym wyglądał na S!. Teraz kieruję się tylko wskaźnikami. Przestałem się zastanawiać jaka to fala , nadal upieram się, ze wzrost sierpniowo-wrześniowy był falą X (a może Y?), a ostatnie kilka lat jakąś pokićkaną (przepraszam za wyrażenie) podwójną albo potrójną trójką. Wszyscy widzą trójki, czemu więc miała by być teraz piątka ?. Może ktoś wie jak to wszystko rozliczyć od 2012 roku jako trójki ? A może to trójkąt od 2012 nam się wielki rysuje. Trójki pasują przecież do trójkąta!

  1. Od razu przypomniał mi się klasyk „Miałem ci ja złoty róg, ostał mi się ino sznur”
   Może to L to będzie Twój złoty róg i szósty zmysł Cię nie zawiedzie ; )

 2. usstocks.pl/portfolio/wywiad-z-jackiem-borawskim-cz-2/

  Jeśli ktoś przegapił część 1, link poniżej:

  usstocks.pl/portfolio/wywiad-z-jackiem-borawskim-cz-1/

  posłuchajcie tego , dużo można się dowiedzieć jak jest naprawdę z inwestycjami

 3. PKO 92 %
  PZU 89.5 %
  Pocztylion 91% w akcjach…

  ING 83%
  Aviva 85%

  Polskie OFE starają się bronić naszą giełdę przed spadkami z wiadomych względów:)…
  Natomiast zagraniczne zachowują się rozsądnie redukując udział akcji.

  ci od szczura wiedzą co się kroi i się skracają

 4. na S&P dzisiaj 1920 równośc fal od dołka po wybiciu podwójnego dnia i według mnie koniec , eur/usd też już zawraca i czekam na flagę dołem

 5. Witam.
  Po ostatnich komentarzach odnośnie wskaźników zacząłem się im dokłednie przyglądać 🙂
  Na Sp500 ciekawa sytuacja na tygodniowym rsi – odbija się on od zaznaczonej lini którą przebił tylko raz w 2011:
  http://fotodyl.pl/44ca38e576/
  Gorzej wygląda to na miesięcznym Macd bo linia sygnalna wykręcona w kosmos zaczyna przebijać się w dół , zresztą rsi tak samo:
  http://fotodyl.pl/25762baf9a/
  Czyżby podejście pod 2000 i bomba w dół?

  Pozdrawiam.

  1. trzeba obserwować teraz czy cała 1 falę w dół zniosą i co zrobią na szczycie , bo wiadomo że 1 fale mogą znieśc w całości prawie , najłatwiejsza częśc już poszła , fakt że na tygodniowym wykresie S&P zaczyna to dobrze wyglądać

 6. Pamiętasz jak przy 2000-2015 widziałeś wzrost do 2200 na sp 500 ? 🙂 i co zrobił rynek?200 pkt ale nie w górę jak pisałeś a w dół.

  teraz już to dobrze wygląda piszesz? 🙂 no to jeszcze parę sesji zostało aby odwrócić tą dobrą sytuację.

 7. Witam miałem okazję kiedyś liznąć troszkę giełdy i nie do końca rozumiem w którym momencie mam wiedzieć, że akurat w danym momencie będzie trend zwyżkowy, a kiedy spadkowy. Chodzi mi o to że teoretycznie wiem, o tym jednqak w praktyce wiadomo róznie bywa i jak to w większości przypadków wyczuć. JEśli ktoś może mi na to pytanie odpowiedzieć to zapraszam.

  1. Bo tu „liźnięcie” nie wystarczy. Trzeba dobrze przygotować się teoretycznie a dalej już tylko praktyka. Pytanie czy chcesz się uczyć w tym kierunku czy tylko chciałeś zareklamować jakąś stronę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *