Komentarz po sesji 29.09.2014

Dzisiejsza sesja dostarczyła sporo emocji i była jedną z nielicznych podczas której największe pole do popisu mieli „dzienni gracze” na kontraktach. Indeks WIG20, w końcowym efekcie „zyskał” 0.06% i zakończył dzień na poziomie 2485. Już sam wykres dzienny pokazuje jak…

[fumpBegin]

… rozchwiane były dzisiaj emocje i jak to po dobrym starcie byków, zjechaliśmy nieomal na sam dołek by zakończyć dzień mimo wszystko na „plus”.

wig20Świeca jaka powstała nie daje przewagi na kolejne dni żadnej ze stron rynku, no może fakt zamknięcia „na plus” przechyla lekko szalę na korzyść byków ale jest to minimalne przechylenie. Myślę, że nie ma co więcej rozpraszać się na wykresem dziennym bo tu raczej żadnej innej informacji nie dostajemy. Spójrzmy zatem na wykres intra kontraktów, może on „podpowie nam” nieco więcej.

fw20intraTutaj możemy założyć, iż pierwsza część sesji wpisała się w tworzenie jakiegoś impulsu wzrostowego następnie spadek jaki towarzyszył nam po południu zniósł 88.6% wzrostu. Takie zniesienie najczęściej charakteryzuje falę 2, która z reguły jest głęboka. Zatem wzrost w dwóch ostatnich godzinach wygląda na początek fali 3 w większym impulsie wzrostowym. Oczywiście należy również brać pod uwagę to, że wspomniane ruchy utworzą zaledwie korektę abc co przedstawia powyższy wykres.
Tak jak wspominałem w „weekendowej” niemal wszystko zależeć będzie od zachowania rynku za oceanem (dzisiaj było widać reakcje na jego „zachcianki”) i jeśli tam rynek wykonał ostatni ruch spadkowy i skutecznie zaczął odbicie to raczej dołek z końca poprzedniego tygodnia nie jest w tej chwili zagrożony. Jeśli odbicie będzie kontynuowane to spodziewałbym się ostrego ruchu, który powinien testować poziom 2555.
W przypadku zejścia mimo wszystko na nowe dno trzeba będzie się mocno zastanowić co to oznacza.
Na koniec jeszcze mała kwestia. Na poziomie ok. 2518 (kontrakty) przebiega linia, która może być linią szyi formacji ORGR zaznaczonej na wykresie. Oczywiście na obecną porę jest to tylko prognoza ale muszę przyznać, że biorąc pod uwagę rozkład obrotów podczas dotychczasowego jej tworzenia wydaje się że ma ona dużą szansę na powstanie a wówczas z racji powstawania impulsu wzrostowego mielibyśmy duże prawdopodobieństwo realizacji co najmniej minimalnego ruchu jaki z takiej formacji wynika a to oznaczałoby wybicie poziomu 2555 i wzrost do ok. 2580 (realizacja teoretycznego minimalnego zasięgu z RGR).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

34 Replies to “Komentarz po sesji 29.09.2014

 1. Mam wrażenie, że gospodarz od piątku na L, dlatego weekendowa i dzisiejszy komentarz giełdowy jest moim zdaniem bardzo naciąganą opcją wzrostową.
  Moim zdaniem po przeanalizowaniu dzisiejszych spółek z WIG6 jutro co najwyżej możemy mieć podbitkę z racji końca miesiąca i kwartału do 2513 na fw a następnie jeżeli nie jutro to w tym tygodniu przebicie 2465.

  1. Robercie to czy mam L czy go nie mam nie ma tu nic do rzeczy. Napisałeś tu same slogany i negujesz tym konkretna analizę. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie masz racji ale proponowałbym abyś podparł to konkretem a nie „prognozą”, że takie i takie akcje to już nie urosną albo urosną. Dlaczego? Co wskazuje na to ze tak to widzisz? To będzie konkret i jak najbardziej podstawa do polemiki i wymiany „spojrzeń”.

   1. Proszę bardzo: świeczki pro spadkowe KGHM, PKN, PZU, PKOSA, PGE, PKOBP – tu trochę podnieśli na fixie. Dodatkowo po sesji info z Chile, że tamtejszy rząd podniesie podatki od firm zagranicznych z 20 na 27%.
    Odnośnie fw podałem poziom 2513 bo kilka razy wcześniej był problem z jego przebiciem. Dziś przed południem byli nad ale wiemy co było już po południu no i jak zamknęli. A zatem teraz ten poziom nabiera dodatkowego znaczenia.
    No i rzecz ostatnia moje wskaźniki też podpowiadają sell.
    A czy się sprawdzi zobaczymy jutro-pojutrze.

    1. I tu jest jakiś konkret więc mała odpowiedź się należy. Jeśli PKO BP i PEKAO mają „pro spadkowe” świeczki to chyba odkrył ktoś coś nowego. Białe świeczki uznać jako „pro spadkowe” to raczej jakieś własne wizje. PGE mimo, że czarna jak najbardziej można powiedzieć że na spadki to jednak nie można pominąć kwestii wyraźnego dolnego cienia.Na KGHM jak najbardziej jednak formacja objęcia bessy na wyraźnym silnym wsparciu nie została zanegowana (pisałem że 2 fala najczęściej głęboko znosi 1). Za to PZU całkowicie się zgadzam ale o możliwej słabości akurat tych akcji mówiłem w weekendowej. Co do poziomu 2513 to się nie wypowiem bo gdybyś napisał 2515 to wiedziałbym o co chodzi a jeszcze lepiej gdyby wspomniane było o 2520-2523.

     1. Darek, banki też były na czerwono, fixingiem wyciągnęli a fixing nie zawsze jest wiarygodny.

     2. Nie wiem gdzie Ty śledzisz notowania ale nawet możesz wejść sobie na Stooq.pl i zobaczyć , fixing nie miał na banki niemal żadnego wpływu.

   1. już kiedyś pisałem że nie może 2 fala zajść na pierwszą , na WIG 20 każdy zawodowiec widzi tylko 3 fale , co innego FW 20 ale to WIG 20 rządzi a FW jest jego pochodną

    1. Tak już kiedyś pisałeś ta durną kwestię bo skoro 2 nie może zajść na pierwszą to niby co ma znieść.

   2. Mariusz tam u siebie na pierwszym wykresie masz potencjalny oRGR z zasięgiem od razu do Twojej górnej czerwonej linii. Ten oRGR jest składową fali C w dużym zygzaku ABC po wybiciu z podwójnego dna i oparciu się na linii szyi.

    http://www.bankfotek.pl/view/1795093

    Oczywiście pewności nigdy nie ma i całość może nie zadziałać, ale sądzę, że tylko jeden na kilka takich układów nie działa .

    Warto zauważyć,że dzisiejsza sesja była podobna do przedwczorajszej z tą różnicą,że rynek nie osiągnął już nowego dołka i odbił się z poziomu wyższego . Jeśli teraz zrobimy wyższy szczyt to siłą rzeczy wybijemy oRGRa co wiąże się wybiciem również z flagi .

 2. czy tylko mi się wydaje że DAREK mega byczy , radzę zapiać pasy jak największy niedźwiedź jest byczy

  LUKA na 2280 pkt czeka do zamknięcia , i jak Darek widzi silny rynek to mu gratuluję

 3. Tak to widzę na WIG20. Albo mamy do góry max 15pkt do górnego ograniczenia kanału (czerwne linie) i jesteśmy przy jego górnym ograniczeniu, albo ogranicza nas linia trendu od 9.09 (zielona) do której mamy w górę 45pkt. To są wg mnie maksy, na ile mogą jutro podciągnąć (i raczej ten niższy poziom).

  http://bankfotek.pl/view/1795069

  Na kontraktach wygląda to gorzej, bo ostatnie wybicie mogło być zmyłką i wróciliśmy do kanału, jesteśmy przy jego górnym ograniczeniu i jutro nie pójdziemy wyżej.

  http://bankfotek.pl/view/1795067

 4. Do tej pory wszystko szło moim planem ale po wczorajszej sesji w Stanach porgnozy już nie są zadobre dla moich esólek myślę,że jeśli dojdzie do wybicia poziomu 1985 będzie to ostateczny sygnał do ewakuacji z krótkich , bo pierwszy już padł po obronie 1963 , a obecnie znów index wyszedł ponad linię szyji rgr na 1975. Za dalszym spadkiem przed powrotem do wzrostów przemawia zaś to, że duża ilość sl z długich pod poziomem 1960 nie została wybita , a to statystycznie w 3/4 przypadków było warunkiem do zmiany kierunku.

  1. Ponieważ już dwa razy atakowaliśmy poziom 1963 kolejne zejście pod ten poziom i wybicie tych tych sl może okazać się nie okazją do odleszczenia i szybkiego powrotu do wzrostów jak to miało miejsce wiele razy , ale paliwem do dalszych spadków. No to teraz chyba ja mogę iść już się przeleczyć. Co?

  1. spójrzcie na etf turcji tam prubóją podejścć do wybitej linii szyji bardzo wyrażnego rgr już zostało mało miejsca . To może być dobry prognostyk dla waszego grajdoła

    1. musisz bardzo szybko napisać z’ wtedy połączy się w ź, ale naprawdę szybko musisz pisać..
     a co do tych stojących stoplossów pod 1960… to niby skąd o nich wiesz?

     1. I tu jest problem bo jakbym odpowiedział to tak jak bym dałci telefon do mojego szefa , musicie zaakceptować to że chcę pozostać anonimowy. Niewiem dlaczego wszyscy wierzą że podglądanie koncentracji stopów nie jest możliwe , ale skoro takiemu cieniasowi jak ja ta sztuka się udała to pomyślcie co mogą wiedzieć o waszych pozycjach ci grubsi. Chcę teżoznajmić że stop które ja widzę nie są wzystkimi jakie znajdują się na rynku ale to musi być znaczna ich częśc skoro w ponad 70% przypadków …. nie mam czesu nara

 5. Stopy są na każdym poziomie , jeśli chodzi o zagęszczenia to nie potrzeba do tego brokerów , to wynika z AT. U nas dajmy na to stopy są po 2520 -25 . W Stanach lekko ponad maksami ,więc to żadne tajemnice.

 6. Jeśli indeks zatrzymał by się w miejscu fioletowej strzałki można by to uznać za korektę pędzącą . W tej chwili jest scenariusz korekty nieregularnej abc gdyż fala c się wydłużyła. Można się tam też dopatrzeć zygzaka korygującego jeśli zakładamy ,że zakończyła się piątka wzrostowa . Tak więc mamy dwa scenariusze korekt obydwa prowzrostowe no i oczywiście jeden spadkowy, który zakłada, że nie mamy do czynienia z korektą . Ja obstawiam te wzrostowe .

  http://www.bankfotek.pl/view/1795230

  1. a mnie się wydaje że mamy doczynienia z paleniem gupa na WIG 20 , to co się ostatnio wyprawia w ciągu sesji to nie dla mnie , stoje i obserwuję czekając na wybicie , LOP w miejscu

   1. Podeszliśmy pod linię szyi oRGRa teraz czekamy na ruch Stanów. Jeśli potwierdzą wzrost to jutro wybicie z oRGRa. W takim wypadku od razu realizuje się większość ruchu ,więc wybicie to jest już musztarda po obiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *