Komentarz po sesji 24.09.2014

Dzisiejsza sesja była kontynuacja spadku w wyniku czego indeks WIG20 stracił kolejne -0.41% i zakończył dzień na poziomie 2475. Tym samym osiągnęliśmy poziom, który…

[fumpBegin]

… może mieć istotne znaczenie i który to wczoraj braliśmy również jako poziom docelowy dla spadku w pierwszym impulsie intra. Najpierw jednak wykres dzienny indeksu.

wig20Jak dokładnie widać na wykresie, dzisiejszy spadek został powstrzymany na poziomie poprzedniego dołka, który miał miejsce 15 i 16 września. Ten poziom zbiega się również z lokalnym szczytem z 27.08. Zatem takie zatrzymanie może okazać się dobrym momentem na zmianę kierunku chociażby na 2-3 sesje. Oczywiście nie ma takiej pewności a wybicie tego poziomu to prawdopodobna realizacja kolejnych ok. 80 pkt w wyniku wybicia linii szyi formacji podwójnego szczytu. Na drodze takiego spadku będziemy mieli przebitą wcześniej linię trendu spadkowego, która może stanowić poziom do jakiegoś kontr natarcia byków. Poczekajmy jednak z takimi rozważaniami, na obecna chwilę mamy zatrzymanie na wsparciu i szanse na odbicie. Na takie zachowanie się indeksu w kolejnych dniach wskazuje chyba również układ wykresu intra kontraktów terminowych.

fw20intraWczorajsze „wstępne” oznaczenie końca fali 5-tej w impulsie spadkowym okazało się końcem fali 3. Takie rozwiązanie braliśmy pod uwagę i wyznaczyliśmy jeszcze dwa miejsca docelowe dla zakończenia impulsu. Dzisiaj wiemy już, że jeśli impuls się skończył, to „wybrał on do tego najniższy z wczoraj wyznaczonych poziomów.
Jeśli faktycznie będzie to koniec impulsu, a jest do tego podstawa w postaci poziomu dołka z 15.09, to należałoby się teraz spodziewać ruchu wzrostowego, który jednak będzie raczej „tylko” korektą spadku. Zatem wstępnie moglibyśmy założyć, iż ewentualny wzrost będzie podążał w kierunku poziomu 253-2535 a w najlepszym wypadku ok. 2545. W tym pierwszym wypadku byłby to ruch powrotny do wybitej linii trendu wzrostowego i zniesienia 61.8% , w drugim do poziomu rejonów szczytu z 9.09.
W tej kwestii będziemy mogli jednak powiedzieć coś dokładniej, jeśli zwrot zapoczątkowany w ostatniej godzinie dzisiejszych notowań, będzie kontynuowany jutro.
Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że przez cały sierpień i 19 dni września mieliśmy do czynienia z dość silnym ruchem wzrostowym, który jeszcze nie został zapomniany i z tego powodu mogłoby dojść do wyjścia na nowe szczyty a wówczas obecna 5-ka spadkowa byłaby częścią większej korekty 5-3-5 wpisującą się jako fala 4 w większym impulsie wzrostowym.
Z powyższego wynika, że bez względu na ostateczne rozwiązanie i tak od jutra scenariuszem bazowym na kilka sesji będzie raczej „wzrost”. No chyba że jednak nie ma końca impulsu na intra ale tego nigdy do końca nie wiemy na bieżąco.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

18 Replies to “Komentarz po sesji 24.09.2014

 1. wnioski przedstawione w komentarzu potwierdzaja tez stany gdzie przy podobnym dojsciu do podwojnego dna mamy silne odreagowanie , dobrze jest to widoczne na kontraktach nasdaq, wiec wzrosty od jutra mocno prawdopodobne

 2. A jak trafiłem to trochę przypadkowo? Ale chcę powiększać wiedzę dotyczące giełdy. Może ktos poleci jakies ebooki, np. jak poskromić wykresy giełdowe?

 3. Moje zdanie na dzisiaj jest takie . Robimy korektę wzrostową tak jak Stany. Praktycznie osiągnęliśmy już poziom maksymalny jeśli ma to być korekta płaska abc .

  1. Tylko dlaczego ma być płaska? Oczywiście może ale po pierwszym spadku od szczytu w USA spodziewałbym się czegoś większego jako korekty. Tym bardziej, że na DAX jest widoczna 5-ka na 1h czyli teraz powinna iść 3-ka w dół i co najmniej jeszcze jedna 5-ka w górę i podobny scenariusz zakładam u Nas. Ale oczywiście to są prognozy a gra to reakcja na to co robi wykres.

   1. Też spodziewam się czegoś większego ale z niższego poziomu. Chodzi o to, że być może brakuje jeszcze ostatniej piątej fali . To co teraz rysujemy wygląda mi na serię fal czwartych coraz wyższego stopnia. Jeśli to prawda to nie zajdziemy dużo wyżej . Jeśli pójdziemy trochę wyżej to Twój scenariusz będzie bardziej prawdopodobny.

     1. Teraz to już według mnie jest ostateczny poziom gdzie można to jeszcze uznać za falę C korekty czwartej .

 4. Seweryn nie kombinuj , obrót jest żenujący na tym wzroście a to oznacza korekte spadku ,

  ja czekam na wybicie dołem poniżej 2470 na WIG 20 , może trochę do konca kwartału potrzymają ale jak surowce i euro będzie tak lecieć to i giełdy pewnie też

  u nas praktycznie PZU tylko winduje indeks , reszta słabiutka , a jedna spółka nigdy długo indeksu nie utrzyma , zamkną pewnie lukę po dywidendzie i dojdą do ceny z rekomendacji na 520 zł i po balu

 5. Na razie scenariusz korekty jest aktualny i jeśli ten wzrost był falą 4 to teraz piata powinna wybić dołki i ustanowić nie minima i dopiero wtedy L.

  1. Fale piąte są niebezpieczne, lubią się wychylać , małe prawdopodobieństwo aby się załamała . Na razie nie mamy nawet czwartej z piątej, a minimum blisko. W rejonie minimum powinniśmy zrobić czwartą z piątej.

 6. Wszystkim długowłosym zwracam uwagę, że MacDonald (MACD) przebił od góry linie sygnalną, a co to wróży wystarczy spojrzeć historycznie na wykresy, na tym tle falami nie zawracałbym sobie głowy i portfela. No ale niestety obsesje są nieuleczalne.

  1. O! A kiedy otworzyłeś bo ostatnio napisałeś że wziąłeś L a nawet usunąłeś SL. Seweryn albo pisz wszystko albo nie pisz wcale o transakcjach bo to co robisz teraz wygląda na totalną zmyłkę.

   1. Usunąłem SL przed fixingiem . Jednak na drugi dzień musiałem ponowić SL i tym razem wyskoczył. Wiesz , że stawiam krótki SL a spadek wczoraj był też niezły. S brałem dzisiaj, najpierw obawy moje wzbudził wczorajszy wzrost w Stanach gdzie doszli też falą płaską do 50% wewnętrznej fali trzeciej . Potem to już tak jak czytałeś. Ale masz racje jeśli pisać to wejście i wyjście albo wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *