Komentarz po sesji 24.09.2014

Dzisiejsza sesja była kontynuacja spadku w wyniku czego indeks WIG20 stracił kolejne -0.41% i zakończył dzień na poziomie 2475. Tym samym osiągnęliśmy poziom, który…

[fumpBegin]

… może mieć istotne znaczenie i który to wczoraj braliśmy również jako poziom docelowy dla spadku w pierwszym impulsie intra. Najpierw jednak wykres dzienny indeksu.

wig20Jak dokładnie widać na wykresie, dzisiejszy spadek został powstrzymany na poziomie poprzedniego dołka, który miał miejsce 15 i 16 września. Ten poziom zbiega się również z lokalnym szczytem z 27.08. Zatem takie zatrzymanie może okazać się dobrym momentem na zmianę kierunku chociażby na 2-3 sesje. Oczywiście nie ma takiej pewności a wybicie tego poziomu to prawdopodobna realizacja kolejnych ok. 80 pkt w wyniku wybicia linii szyi formacji podwójnego szczytu. Na drodze takiego spadku będziemy mieli przebitą wcześniej linię trendu spadkowego, która może stanowić poziom do jakiegoś kontr natarcia byków. Poczekajmy jednak z takimi rozważaniami, na obecna chwilę mamy zatrzymanie na wsparciu i szanse na odbicie. Na takie zachowanie się indeksu w kolejnych dniach wskazuje chyba również układ wykresu intra kontraktów terminowych.

fw20intraWczorajsze “wstępne” oznaczenie końca fali 5-tej w impulsie spadkowym okazało się końcem fali 3. Takie rozwiązanie braliśmy pod uwagę i wyznaczyliśmy jeszcze dwa miejsca docelowe dla zakończenia impulsu. Dzisiaj wiemy już, że jeśli impuls się skończył, to “wybrał on do tego najniższy z wczoraj wyznaczonych poziomów.
Jeśli faktycznie będzie to koniec impulsu, a jest do tego podstawa w postaci poziomu dołka z 15.09, to należałoby się teraz spodziewać ruchu wzrostowego, który jednak będzie raczej “tylko” korektą spadku. Zatem wstępnie moglibyśmy założyć, iż ewentualny wzrost będzie podążał w kierunku poziomu 253-2535 a w najlepszym wypadku ok. 2545. W tym pierwszym wypadku byłby to ruch powrotny do wybitej linii trendu wzrostowego i zniesienia 61.8% , w drugim do poziomu rejonów szczytu z 9.09.
W tej kwestii będziemy mogli jednak powiedzieć coś dokładniej, jeśli zwrot zapoczątkowany w ostatniej godzinie dzisiejszych notowań, będzie kontynuowany jutro.
Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że przez cały sierpień i 19 dni września mieliśmy do czynienia z dość silnym ruchem wzrostowym, który jeszcze nie został zapomniany i z tego powodu mogłoby dojść do wyjścia na nowe szczyty a wówczas obecna 5-ka spadkowa byłaby częścią większej korekty 5-3-5 wpisującą się jako fala 4 w większym impulsie wzrostowym.
Z powyższego wynika, że bez względu na ostateczne rozwiązanie i tak od jutra scenariuszem bazowym na kilka sesji będzie raczej “wzrost”. No chyba że jednak nie ma końca impulsu na intra ale tego nigdy do końca nie wiemy na bieżąco.

[fumpEnd]

18 Replies to “Komentarz po sesji 24.09.2014

 1. wnioski przedstawione w komentarzu potwierdzaja tez stany gdzie przy podobnym dojsciu do podwojnego dna mamy silne odreagowanie , dobrze jest to widoczne na kontraktach nasdaq, wiec wzrosty od jutra mocno prawdopodobne

 2. A jak trafiłem to trochę przypadkowo? Ale chcę powiększać wiedzę dotyczące giełdy. Może ktos poleci jakies ebooki, np. jak poskromić wykresy giełdowe?

 3. Moje zdanie na dzisiaj jest takie . Robimy korektę wzrostową tak jak Stany. Praktycznie osiągnęliśmy już poziom maksymalny jeśli ma to być korekta płaska abc .

  1. Tylko dlaczego ma być płaska? Oczywiście może ale po pierwszym spadku od szczytu w USA spodziewałbym się czegoś większego jako korekty. Tym bardziej, że na DAX jest widoczna 5-ka na 1h czyli teraz powinna iść 3-ka w dół i co najmniej jeszcze jedna 5-ka w górę i podobny scenariusz zakładam u Nas. Ale oczywiście to są prognozy a gra to reakcja na to co robi wykres.

   1. Też spodziewam się czegoś większego ale z niższego poziomu. Chodzi o to, że być może brakuje jeszcze ostatniej piątej fali . To co teraz rysujemy wygląda mi na serię fal czwartych coraz wyższego stopnia. Jeśli to prawda to nie zajdziemy dużo wyżej . Jeśli pójdziemy trochę wyżej to Twój scenariusz będzie bardziej prawdopodobny.

     1. Teraz to już według mnie jest ostateczny poziom gdzie można to jeszcze uznać za falę C korekty czwartej .

 4. Seweryn nie kombinuj , obrót jest żenujący na tym wzroście a to oznacza korekte spadku ,

  ja czekam na wybicie dołem poniżej 2470 na WIG 20 , może trochę do konca kwartału potrzymają ale jak surowce i euro będzie tak lecieć to i giełdy pewnie też

  u nas praktycznie PZU tylko winduje indeks , reszta słabiutka , a jedna spółka nigdy długo indeksu nie utrzyma , zamkną pewnie lukę po dywidendzie i dojdą do ceny z rekomendacji na 520 zł i po balu

 5. Na razie scenariusz korekty jest aktualny i jeśli ten wzrost był falą 4 to teraz piata powinna wybić dołki i ustanowić nie minima i dopiero wtedy L.

  1. Fale piąte są niebezpieczne, lubią się wychylać , małe prawdopodobieństwo aby się załamała . Na razie nie mamy nawet czwartej z piątej, a minimum blisko. W rejonie minimum powinniśmy zrobić czwartą z piątej.

 6. Wszystkim długowłosym zwracam uwagę, że MacDonald (MACD) przebił od góry linie sygnalną, a co to wróży wystarczy spojrzeć historycznie na wykresy, na tym tle falami nie zawracałbym sobie głowy i portfela. No ale niestety obsesje są nieuleczalne.

  1. O! A kiedy otworzyłeś bo ostatnio napisałeś że wziąłeś L a nawet usunąłeś SL. Seweryn albo pisz wszystko albo nie pisz wcale o transakcjach bo to co robisz teraz wygląda na totalną zmyłkę.

   1. Usunąłem SL przed fixingiem . Jednak na drugi dzień musiałem ponowić SL i tym razem wyskoczył. Wiesz , że stawiam krótki SL a spadek wczoraj był też niezły. S brałem dzisiaj, najpierw obawy moje wzbudził wczorajszy wzrost w Stanach gdzie doszli też falą płaską do 50% wewnętrznej fali trzeciej . Potem to już tak jak czytałeś. Ale masz racje jeśli pisać to wejście i wyjście albo wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *