Komentarz po sesji 23.09.2014

Rozentuzjazmowany po piątkowej sesji tłum może dzisiaj zastanawiać się nad tym na co zwracałem szczególną uwagę a mianowicie “tak duże ruchy w dniu Trzech Wiedźm”. Dzisiaj indeks WIG20 stracił -1.21% i zakończył dzień na poziomie 2485 a więc wyraźnie poniżej 2500. Tym samym otrzymaliśmy co najmniej dwie bardzo istotne informacje.

[fumpBegin]

Pierwsza z nich to potwierdzenie formacji odwracającej trend – Harami.

wig20Druga istotna informacja wynika z tego że cena zeszła poniżej poziomu 2517 przez co w zdecydowanej przewadze został scenariusz w którym wzrost zakończony w “szalony” piątek był tylko korektą po spadku z poziomu 2560. Innymi słowy obecnie znajdujemy się w fali “c” wyższego rzędu bądź w fali 3 impulsu od 2560.
Dzisiaj wybiliśmy kolejną linie trendu i choć nie jest sytuacja bardzo istotna to jednak pokazuje, że atak popytu w ostatni piątek był najprawdopodobniej markowaniem sytuacji na rozpalenie drobnych inwestorów.
W tej chwili bardzo prawdopodobnym wydaje się ruch w kierunku czerwonej linii trendu spadkowego z którą indeks WIG20 uporał się na początku września. Jeśli mamy do czynienia z nowym impulsem po zakończeniu korekty to zasięg tego ruchu będzie raczej większy ale zatrzymajmy się z tym wybieganiem w przyszłość i spróbujmy ustalić na podstawie wykresu intra kontraktów, czego możemy spodziewać się jutro czy ewentualnie w czwartek.

fw20intraWczoraj nie wiedzieliśmy jeszcze czy mieliśmy do czynienia z początkiem impulsu czy z korektą abc (1:1), dzisiaj nie ma już raczej żadnych złudzeń. Skoro mamy impuls to wiemy, że najprawdopodobniej nie jest to koniec tendencji spadkowej w tym wymiarze czasowym.
Dzisiejsze zamknięcie może być już wykończeniem całej 5-ki spadkowej ale oczywiście takiej pewności nie ma. Na wykresie oznaczyłem ewentualne poziomy innego wykończenia impulsu.
Utworzenie impulsu składającego się z 5 fal oraz wybicie linii trendu od 8.08 to zdecydowana przewaga dla podaży. Oczywiście jeśli opisany impuls nie przejdzie w bardziej rozbudowany to z zaznaczonych poziomów możemy spodziewać się ruchu wzrostowego. Ten ewentualny ruch wzrostowy należy jednak traktować jako korektę i granie L na ten ruch to najczystsza postać łapania “spadającego noża”. Oczywiście skalpować można ale czy warto?
Jeśli 5-ka spadkowa skończyła się na tym bądź skończy się na kolejnym oznaczonym poziomie  to można założyć, że następująca po tym impulsie korekta osiągnie poziom ok. 2530.
Podsumowując, dzisiaj do dużego rozmiaru wzrosło prawdopodobieństwo, iż wszyscy rozentuzjazmowani inwestorzy z piątku zostali złapani w pułapkę. Znacznie wzrosło prawdopodobieństwo, iż rynek w perspektywie kolejnych kilku sesji osiągnie niższe poziomy niż wyjdzie na nowy szczyt.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Komentarz po sesji 23.09.2014

 1. Rafal pisze:

  Myślę, że za kilka sesji stworzy nam się formacja podwójnego szczytu. Jej zasięg to około 100 pkt w dół – czyli do około 2360.

 2. Qra pisze:

  jedno jest pewne trend jest wzrostowy prawda , i nie ma na razie mowy o graniu S bo niby pod co ?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Na wig20 to stwierdzenie mocno naciągane a o tym indeksie piszę na tym blugu. Mam nadzieję że rozumiesz, iż piszę o wykresie w nieco większym rozmiarze niż dzień , dwa czy trzy?

 3. 22kk pisze:

  No taak-na blogu mamy potwierdzenie , co pisałem wcześniej… Równonoc była – jutro nów – spadki nie są takie pewne, natomiast jeśli będą naprawdę, to byki są na arenie, ale w Hiszpanii! Niepozorny spadek S&P stał się faktem przy uśpionej czujności byków. Październik jest miesiącem statystycznie najbardziej zarobkowym nie dla byków. Powodzenia w SL i TP!

 4. Seweryn pisze:

  Uważam , że dziś na zamknięciu dotarliśmy do bardzo ładnego wsparcia i okazji do otwarcia pozycji L . Być może już skończyliśmy lub wykańczamy ostatnią falkę . Problem może powstać dopiero gdy korekta rozwinie się w korektę wyższego stopnia, ale na razie zakładam korektę niższego stopnia.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Wszystko byłoby ok. gdybys tylko napisał co oznacza “ładne wsparcie” i dlaczego tak uważasz że to jest “ładne wsparcie”!

 5. shatex pisze:

  Na tygodniowym można zauważyć “motyla” 😉

 6. Lingwista pisze:

  Czy zna ktoś najbardziej prosty i równocześnie wiarygodny sygnał co najmniej średnioterminowego odwrócenia trendu, jak megaskokowy wzrost obrotów na skrajnie wykupionym rynku w obliczu sygnałów spowolnienia wzrostu gospodarczego i podobnych aspektów sytuacji na innych światowych giełdach. Inne argumenty za spadkami są na tym tle nabierają tym większej mocy. Grubasy pasły bezdurno od tygodni Wig-20 po to, by od piątku spijać śmietankę na krótkich. Dla niepoznaki trzymają jeszcze poziom i mogą nawet szarpnąć raz czy drugi do góry, by takich gości jak Qra i mu podobnych, jeśli się w porę nie ockną skubać powoli ale systematycznie.

 7. Łiktor pisze:

  Tak więc wywalone stpy na es.f + wskazanie systemu okazały się znów doskonałym wskażnikiem , tylko co dalej? chyba podjazd do1990 i dalej jazda w dół. Tak czy inaczej nie zamierzam pozbywać się tak wysoko zajętych esólek. Co do dax nie boje się dodruku , którego jeszcze nie ma , ale nie bagatelizował bym tak mocnego osłabienia eur , który może powodować wzrost indeksu pod warunkiem , że nie będzie dużej korekty w stanach. Pozdrowienia dla P.Mirka od psychola 🙂

 8. Łiktor pisze:

  Gratulacje dla gospodarza , że mimo dużej presji nie dał się ponieść owczemu pędowi .

 9. Łiktor pisze:

  Jescze taka wskazóweczka na usdjpy arcyważna sytuacja według mnie oczywiście. Tylko mnie zaraz nie poniewierajcie tylko za to że nie używam kresek do swoich analiz.

 10. Qba pisze:

  http://bankfotek.pl/view/1792633

  dlatego właśnie na razie mówienie o trendzie spadkowym to bajki dla dzieci

 11. Seweryn pisze:

  Sytuacja wygląda dobrze jest brakująca podfalka oby się nie wydłużała. Na kontraktach mamy ładną platformę na itradey. Obiecująca sesja.

 12. Seweryn pisze:

  Pierwsze moje wsparcie padło i to praktycznie bez odbicia, fala się wydłuża .

 13. Koala_W pisze:

  no to jedziemy na 2600 i tam take profit gruby słabo dociska nawet na 2450 na fw nie potrafi zejść fraferzy z tych banków inwestycyjnych ! SL zdjąłem a na 2380-2350 nie zejdziecie never w tym roku ! hehe amatorszczyzna w wykonaniu grubego. Już podbierają usaki 🙂

  • Robert pisze:

   Człowieku o tym 2600 piszesz od początku roku, za chwilę koniec roku, no ale za pisanie bzdur kasy nie pobierają na giełdzie.
   Niepotrzebnie zaniżasz poziom tego bloga – może czas pomyśleć o przeprowadzce.

   • Koala_W pisze:

    zjawię się jak padnie 2600 i cie wyśmieje. Nikt tutaj nie potrafi łapać dolków i trzymać pozycji. Popatrz na usa teraz co robią. Co u nas jutro ? luka w górę +1.5-2%. No ale ty naganiaj na granie S póki je wyciskają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *