Komentarz po sesji 17.09.2014

Dzisiejsza sesja zrealizowała “wczorajszy scenariusz” , indeks WIG20 wzrósł o 0.67% i zakończył dzień na poziomie 2515. Tym samym mamy kontynuację wzrostu, który na obecną chwilę jest ….

[fumpBegin]

…. korektą poprzedzającego go spadku.

wig20Jak dobitnie pokazuje wykres, w dalszym ciągu jesteśmy pod przebitą linia trendu wzrostowego. Wczoraj pisałem już, że takie “ślizganie po linii” to będzie raczej dowód na to, że wzrost jest korektą. Tak należy obecnie podchodzić do wzrostu na indeksie WIG20. Inną kwestia jest fakt, iż indeks szerokiego rynku czyli WIG wyszedł dzisiaj na nowy szczyt i zrobił to “z przytupem”. Dlaczego? Bo do głosu doszły średnie i mniejsze spółki. Niestety te wymienione pod względem wielkości spółki, w zdecydowanie większej ilości przypadków rosną na końcu dobrego okresu dla byków. Czyżby i tym razem miało być tak samo? Uważam, że jest to bardzo prawdopodobne. Nie będziemy tu jednak “przewidywać” tylko zajmiemy się interpretacją. Innymi słowy, obecna sytuacja techniczna, z każdym dniem wskazuje na coraz mniejsze szanse powstania dużego trendu wzrostowego. Wyznaczone na wykresie poziomy wskazują, że najprawdopodobniej skończyliśmy (albo kończymy) większą korektę po spadku który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. Spójrzmy może zatem na wykres intra kontraktów aby nieco dokładniej spróbować określić co nas może czekać.

fw20intraWykres ten pokazuje, że mamy duże prawdopodobieństwo, iż zakończył się pełen impuls w fali 3 lub c. Oczywiście z racji, iż w fali 4 często powstają korekty nieregularne nie możemy odrzucić scenariusza w którym założenie jest takie, iż jesteśmy obecnie w fali 4. Jakby na to nie spojrzeć, już w “najbliższych” godzinach sesyjnych powinniśmy wejść w etap który w najlepszym wypadku będzie tylko korektą po fali 3. Jeśli natomiast obecny wzrost jest falą “c” to zmiana kierunku będzie już zgodna z scenariuszem w którym szczyt już osiągnęliśmy a spadek jaki zakończył się dwa dni wcześniej był już pierwszym najmniejszym impulsem w nowym kierunku.
Wydaje mi się, że o wchodzeniu teraz w L czy kupnie akcji lepiej nie myśleć a ewentualny wzrost w fali 5 potraktować jako sygnał zbliżającej się okazji na S.

[fumpEnd]

24 Replies to “Komentarz po sesji 17.09.2014

  1. jak pisałem przy 2300 i powtarzam jak mantrę za co mnie co niektórzy jadą tutaj – w pażdzierniku minimum 2600 a 2700 to target upragniony i tam z L jakie zostawiłem w połowie z poziomów 2300-2400 należy brać profit. Połowę pozycji zamykałem i pisałem o tym niedawno.
   Artykuły końcem sierpnia na pudelkach mówiły o słabym wrześniu i październiku i co mamy? rajd a w październiku jak leszcze zobaczą górki trzeba uciekać – proste jak drut 🙂

    1. oczywiście trzebabyło słuchać co pisałem już po raz któryś z rzędu w ciągu 2 lat. Depozyt na max 50-100 pkt i jedziemy. Mam ci przypomnieć wpis jak na kontrakcie było 2350 i nadmieniłem, że gruby przyciśnie leszcza w dół na pesymizmie do 2280? i co nie było tyle na ostatnim dużym dołku? Ty wtedy widziałeś wodospad i pod prąd grałeś nie pierwszy raz tutaj robisz taką robotę. Ostatnio kazałem brać zyski z L ( połowę pozycji ) a resztę trzymać na zasięg 2600-2700. Wszystko jest w archiwum ja się nie ośmieszam ale ty tak. Tak się robi mini hossę aby już niebawem ubierać ulicę, której się odebrało akcje miesiąc temu ale to dopiero w pażdzierniku-listopadzie bo jak pisał pudel biznesu w sierpniu tuż po dołku “wrzesień i pażdziernik będą słabe i spadkowe dla giełd” i co mamy? a co będziemy mieć w pażdzierniku? 2600-2700 i ulica będzie się zabijać o akcje przy tym rosnącym byku w SII. Obaczysz kolego. Ja robię wpis raz a dobrze nie jestem producentem antywskaźnikowej obnstrukcji blogowej.

     1. i jedziemy z leszczami eskowymi w górę shorcic więcej to pewne mam wysokie zyski z L do 2600 jak banku.

      Qba ja pamiętam twoje blogowe wpisy, że gruby na wrzesień gra na krótko jak w usa hahaha. Dzięki takim jak ty pewnie się gra długie i wie kiedy brać zyski 🙂

 1. Dla mnie z kolei ten wzrost nie jest korektą lecz impulsem wzrostowym. Przemawia za tym m.in. spokojny i stabilny wzrost . Korekta byłaby krótka i gwałtowna. Szerokość rynku przemawia za impulsem. Jeśli chodzi o WIG20 to rzeczywiście jest on słabszy ale w falach piątych z którą według mnie mamy do czynienia rosną spółki małe co z resztą ma miejsce. Ale WIG 20 też urośnie. W Stanach zaczął się kolejny rajd więc i my powinniśmy przyśpieszyć.

  1. No jeśli Twoje postrzeganie korekty to ostry ruch, życzę wszystkiego najlepszego. Nawet laik powinien wiedzieć, że korekta jest łagodna a ostry jest impuls. Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, iż teraz w dół! Jednak uważam że takie uzasadnienie dla “swoich marzeń” jest co najmniej nie na miejscu. Stwierdzenie, że w “stanach zaczął się nowy rajd” jest co najmniej nadużyciem!

   1. Po szybkim spadku korekty są gwałtowne acz krótkie, choć oczywiście nie jest to regułą. Impulsy są ostre jednak nie zawsze na początku. Jednak na pewno można powiedzieć że ten trzy sesyjny wzrost jest stabilny, nie przypomina on korekty. Na godzinowych nie ma tam trójek wzrostowych są za to piątki wzrostowe, a korekty to fale płaskie , rzadko zygzaki ,świadczy to o sile początkowej fazy . Oczywiście jak indeks przyśpieszy i wykona się już większość ruchu to powstaną większe korekty , zygzaki spadkowe, ale na razie na L spokojnie można siedzieć jeśli ma się dobrą linię obrony.

    1. Ale o czym mówimy? Jeśli ktoś siedzi na L to oczywiście raczej nie miał sygnału aby ją zamknąć. Seweryn to co napisałeś nijak się ma do tego aby cokolwiek pomóc nowym adeptom. Twoja teoria nijak się ma do rzeczywistości i do wszystkich reguł. Oczywiście możesz pisać co chcesz ale czy na tym polega sztuka?

     1. Najważniejszą regułą jest , mieć po swojej stronie trend i nie walczyć z nim. Może to cokolwiek pomorze nowym adeptom.

     2. Gdyby było to taki proste? Trzeba umieć oznaczyć faktyczny trend. TO co dla jednego jest trendem wzrostowym dla innego jest tylko korektą. Seweryn gdyby inwestowanie było takie jasne jak TY przedstawiasz to na świecie byliby sami milionerzy ale i giełda przestałaby istnieć.

 2. a ja zauważyłem ,że ślizganie się pod przebitą linią trendu wzrostowego to pożywka dla wzrostów,bo większość traktuje to jako korektę,a to może powolutku rosnąć i rosnąć-bo linia pozwala definiować to jako korektę

  1. Oczywiście każda sytuacja to możliwość oceny na dwa sposoby a nawet na trzy (wzrost, spadek, boczny) i na tym bazujesz! Jeszcze nigdy nie słyszałem aby taka sytuacja uważana była za początek trendu. Oczywiście może się tak zdarzyć ale statystyka jest po drugiej stronie i o to chodzi aby grać z statystyką po swojej stronie.

 3. seria wygaśnie wysoko więc wątpię żeby kolejne 3 miesiące non stop szli w górę skoro 3 miesiące kupowali akcje , ale zobaczymy ,

  WIG 250 ,WIG 50 i mnożnik 20 zł za punkt mają znów zniknąć i nie będzie kontraktów na WIG 30 , może stą te przetasowania na spółkach do poprzednich indeksów , burdel typowy jak za tuska

  1. może nie całe 3 miesiące, ale do połowy serii grudniowej spokojnie mogą sobie rosnąć, kto im zabroni? tym bardziej, że baza na nowej serii około 20pkt na plusie

 4. to twoje biuro przy 23xx już powinno dawać info, że L a co nam do tego, że podajesz iż dobrze zarabiają? no fakt lepsze 40 pkt niż już 170-230 na easy od dołka koleżko spamerze z wielu blogów qubusiu hehe 🙂

   1. 2510 – 2470 = 40

    a zarobili 100 pkt. No to ja ci wybaczam, że podstawówkę olałeś i rachunki kuleją. Możesz tylko spamować tutaj i na innych blogach frustracie antywskaźniku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *