Komentarz po sesji 27.05.2014

Trzeba przyznać, że dzisiejsza sesja pod niemal każdym względem nie różniła się od tej wczorajszej, która odbywała się przy „nieczynnym” Londynie i USA. Indeks WIG20 stracił -0.32% i zakończył dzień na poziomie 2464. Właściwie to już miałem podjąć decyzję aby zrobić sobie „drugi dzień wolnego” jednak postanowiłem, że co najmniej wskażę jedną ciekawostkę, którą można dostrzec na wykresie.

[fumpBegin]

wig20Trzy ostatnie świece na naszym wykresie dziennym indeksu WIG20 to „niewinne” malutkie szpulki z cieniami. Można uznać że niemal nie różniące się od doji. I właśnie z tym związane jest moje spostrzeżenie.
Chodzi mianowicie o dość duże podobieństwo do pewnej rzadkiej formacji świecowej nazywanej „trzy gwiazdy doji”. Może jest to nie trafione porównanie ale nie bagatelizowałbym tego całkowicie. Zwłaszcza, że powstała ona w tak istotnej strefie oporu a dodatkowo mimo pozytywnych sesji na DAX czy na kontraktach S&P nasz rynek nie kontynuuje czwartkowej euforii.
Oczywiście byki są „bezpieczne” dopóki luka z wspomnianego czwartku ma się dobrze a dodatkowym zabezpieczeniem jest wyraźnie naruszona linia trendu spadkowego.
Trzeba również przyznać, że patrząc na wykres intra kontraktów terminowych też nie ma pełnej jasności.

fw20intraTak jak oznaczyłem to na powyższym wykresie, możemy mieć już pełną piątkę i chociażby z tego powodu czekałaby nas co najmniej korekta ale równie dobrze możemy być cały czas w fali 4 (korekta nieregularna) i to nie tylko w impulsie oznaczonym „niebieskimi cyferkami” ale również nie można wykluczyć, że jest to 4 fala w większym impulsie (tam gdzie mamy „iii” mogłaby być zakończona „v”).
Między innymi z tego powodu trzeba sobie radzić innymi metodami. Dlatego należy obserwować poziomy wsparcia i oporu a ewentualny ruch w górę ocenić czy jest „3” czy „5”. „3” to znak że jeszcze co najmniej jeden spadek i wówczas sytuacja falowa byłaby nieco jaśniejsza. Szczyt który wypadł na 2474 miał miejsce w bardzo istotnej strefie geometrycznej i to nawet z większych okresów czasowych.

[fumpEnd]

15 Replies to “Komentarz po sesji 27.05.2014

  1. Moje doświadczenie nie pozwala zaprzeczyć temu całkowicie ale wskazuje na coś co może zmienić diametralnie obecne nastawienie inwestorów.

   1. Darek patrzysz przez pryzmat niedźwiedzia. Korekta musi się wypełnić. Wygląda to na korektę płaską abc, praktycznie jest już wypełniona.

    1. Powiem krótko Twoja insynuacja jest co najmniej nie na miejscu. Wskaż mi gdzie piszę o jakimkolwiek ruchu (w górę czy dól) z stanowczością? Ostatnimi czasy podkreślam, że jesteśmy w sytuacji która nie daje żadnych jednoznacznych wskazówek. Takie osoby jak Ty z takimi komentarzami są po prostu wichrzycielami a nie normalnymi ludźmi.To można leczyć!

     1. Nie jestem nienormalnym wichrzycielem do leczenia , wrażam tylko swój komentarz bo taką masz tu opcję na blogu. Nie wiem tylko dlaczego zachowujesz się agresywnie w stosunku do osób które obstawiają wzrosty. I dlaczego reklama bessy jest ok, a reklama hossy to dla Ciebie „nędzne teksty reklamowe”.

     2. Seweryn a zwróciłeś uwagę na fakt, że moja odpowiedź nie dotyczy ani wzrostu ani spadku tylko zakłamania jakie wyraziłeś?

 1. Darek a ja przeszedłem na wykres WIGu , ponieważ ten indeks dużo lepiej prognozował całe zeszłoroczne wzrosty

  zobacz co tam jest , żadna linia trendu nie padła , ba wręcz 3 raz się odbiliśmy , i opór z ostatniego szczytu też zadziałał , dla mnie to ten wykres jest najważniejszy bo tym WIG 20 to 3 spółkami na okrągło ustawiają rynek pod swoje pozycje w kontraktach

  jeszcze jedna ciekawostka , jeżeli wszyscy czekają że EBC obetnie stopy to euro powinno tracić a wtedy i nasz złoty a przecież zagranica nie będzie traciła podwójnie na GPW

  1. ale oczywiście trzeba być czujnym bo mogą kolejną sesję zrobić na 4 % , trzeba zawsze rano obserwować obroty czy LONDYN wszedł czy nie , od razu to widać a OFE cały czas muszą sypać

  2. Z tym WIG masz dużo racji ale niestety tona WIG20 są kontrakty. Oczywiście warto analizować i WIG dlatego chociaż raz w tygodniu w „weekendowej: o nim mówię.

 2. no jakby nie patrzeć Stany zawijają w górę na koniec sesji,więc na krótką wycieczkę to nie wygląda

   1. kupuje l eurusd i sprzedałem Nas 100 . Jak coś odbija w dół po dobrych danych to lepiej nie marnować takiej okazji . stoplos już na wejściu. Wiem zaraz się niektórzy oburzą , ale lepsze to niż ślepa wiara .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *