Komentarz po sesji 22.05.2014

Wczorajsza sesja okazała się wręcz „panicznym” kupowaniem tak jakby była to ostatnia szansa na załapanie się w ruch mający wyjść na nowe szczyty czyli ruch, który pokona 2630. Indeks WIG20 wzrósł aż o 2.04 % co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich indeksów naszego rynku. Zamknięcie wypadło na poziomie 2464 i doprowadziło do sytuacji w której …… 

[fumpBegin]

….. linia trendu została naruszona. Tym samym byki zrobiły „milowy” krok w kierunku rozwinięcia trendu wzrostowego i zapoczątkowaniu negacji spadków od listopada 2013r.

wig20Świeca Marubozu zamknięcia jaka powstała po czwartkowych notowaniach, wyszła ponad linię trendu i tym samym padł pierwszy sygnał świadczący o możliwości kontynuacji wzrostów zapoczątkowanych w marcu. Tej świecy towarzyszył skokowy wzrost obrotów co można przypisać jako pozytywny sygnał przy wybijaniu oporu. Równocześnie powstała luka, która dzięki skokowemu wzrostowi obrotu może okazać się luką startową. Ta luka stanowi obecnie najbliższe z najważniejszych wsparć. Zatem pozycje „kupna” są zabezpieczone tym właśnie poziomem.
Muszę jednak przestrzec przed nadmiernym optymizmem. Tak naprawdę to mówimy tu o naruszeniu a nie wybiciu linii trendu (nie ma nawet 1%) i to tylko na indeksie WIG20, ani kontrakty ani jakikolwiek inny indeks tego nie uczynił o tym zaś, że wybicie linii trendu nie musi być jednoznaczne z zmiana trendu nawet nie będę już wspominał. Patrząc na wykres musimy zdawać sobie sprawę, że ten sam skokowy wzrost obrotu miał miejsce na poziomach które możemy uznać za tożsame z ważniejszym oporem czyli strefą cenową jaka działa na naszym rynku od dobrych kilku miesięcy.
Zatem najważniejszym będzie teraz utrzymanie sygnału naruszenia linii trendu i kontynuacji, która doprowadzi do wybicia najbliższych poziomów szczytów z kwietnia czyli ok. 2480-2490. Oczywiście cofnięcie może mieć miejsce bo po takich świecach z jakąś korektą mamy niemal zawsze do czynienia. Najważniejsze aby jednak była to korekta , która nie zamknie luki choć już zejście pod poziom minimum wczorajszej dziennej świecy nie byłby mile widziany. Mamy zatem otwartą drogę do poziomu ok. 2570 i byki nie mogą odpuścić aby ją zrealizować.fw20intraWykres intra mówi wszystko. Z naleźliśmy się tuż pod istotną strefą oporu i będzie niezmiernie trudno ją wybić w tym impulsie. Gdyby tak się stało no to mielibyśmy do czynienia z wielką siła i wolą walki obozu byków. Jeśli oznaczenie ostatnich wzrostów jest ok. to ewentualna korekta w fali 4 może delikatnie naruszyć przebitą wczoraj niebieską linię, tym razem od góry. Po takiej korekcie powinna mieć miejsce fala 5-ta.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz po sesji 22.05.2014

 1. Obroty na wig-u wzrosły dopiero na lekko spadkowej korygującej wzrost świecy . Czy to typowe zjawisko przy przebijaniu warznych oporów ?

  1. wszyscy już napaleni na 2800 , na wszystkich forach i blogach , pesymizm na całego , ja to nie wiem jak liczony jest ten wskaźnik optymizmu

   WIG 250 prawie nie drgnął wczoraj a całą sesje był na zero , dywergencja jak w USA na russelu i s&P i DJ

   1. Wig 250 prawie nie drgnął bo w pierwszej fazie wzrostu rosną spółki ciężkie, blue chipsy . Jak wig 250 będzie szalał to będzie ostatnia faza wzrostu. Okres w którym rzekomo”nic się nie działo” to wbrew pozorom ważny okres akumulacji. Z tego wynika że jesteśmy w początkowej fazie wzrostu .

    1. Zbyt wcześnie podejmujesz takie wnioski. Wczorajsze wybicie to jakaś fala w trendzie intra , nawet ciężko to przełożyć na trend dzienny a o dłuższych to już w ogóle nie ma co mówić. Co do małych spółek to się zgodzę że one dochodzą później ale hossa na nich to koniec dobrego rynku i jak do tego się odniesiesz? Nie pamiętasz co rosło w 2013?

     1. Dla mnie wczorajszy wzrost to nie jest jakaś fala. To fala która wybiła półroczną linię trendu. Taką linię może wybić tylko fala impulsu wyższego rzędu.To jedna z najsilniejszych fal .Linia trendu jest teraz potężnym wsparciem dla byków.
      W 2013 rosły małe spółki co zwiastowało średnio-terminowo koniec wzrostów i tak też się stało , nastąpiła korekta , które według mnie skończyła się w marcu tego roku kiedy to znowu zaczęły rosnąć ciężkie spółki . Teraz mamy do czynienia z jedną z najsilniejszych fal obecnego impulsu, który zaczął się w marcu. Problem w tym że zanim to dotrze do większości graczy wykona się już większa część ruchu wzrostowego . To jest moje założenie ale oczywiście czas pokaże.

     2. Tak może być jednak używanie określenia „wybita linia trendu półrocznego” to raczej przesada. Na wczoraj linia trendu była naruszona i to tylko na jednym indeksie, to po pierwsze a po drugie należy zaczekać na dzisiejsze zamknięcie i w kolejnych dwóch, trzech sesjach aby móc powiedzieć o wybiciu. Oczywiście jeśli wczorajszy ruch będzie kontynuowany. Ja jakoś nie bardzo ufam nagłemu wzrostowi obrotów pod lub na oporze a tak było wczoraj. Z resztą dokładnie napisałem wszystko w komentarzu. Jedno jest pewne czas pokaże. A tak zupełnie na marginesie, trzecia fala w hossie, bo chyba to masz na myśli, rodzi się i trwa przy rozkwitających biznesach a nie przy tym co mamy dzisiaj (i to nie tylko u nas w Polsce).

     3. Panowie , tym razem było inaczej. Doszło do odwrócenia cyklu . Już wszyscy zapomnieli jak rosły surowce na początku , a czy małe i średnie społki nie miały już czasu chwały? Dodruk postawił wszystko na głowie .

     4. Linia trendu jest definitywnie przebita i Darek uważam że jeszcze dziś pod koniec sesji wyjdziemy na plusy.

     5. Na wczorajszym zamknięciu nie było nawet 1 przebicia więc skoro dla Ciebie jest to definitywne wybicie to raczej nie mamy o czym dyskutować. O takim filtrze to chyba tylko Ty słyszałeś nie wspominając już o tym, że nawet przebicie nie oznacza zmiany trendu zwłaszcza gdy o wiele ważniejszy opór cenowy odrzuca tą cenę.

     6. Darek nie było przebicia 1% u Ciebie. U mnie było prawie 1,5% przebicia, a trakcie dzisiejszej sesji ponad 2%. Nie wiem czy wiesz ale jest zasada, że im więcej punktów stycznych tym ważniejsza linia trendu. U Ciebie linia ma trzy punkty styczne poprowadzone po szumach (knotach) . U mnie 8 punktów poprowadzonych po otwarciach i zamknięciach stąd różnica w wartości filtra. Poza tym zwróć uwagę jak otworzyła się świeca wczorajsza i na czym wsparł się jej dolny knot.

      http://www.bankfotek.pl/view/1730285

      Piszesz że przebicie nie oznacza zmiany trendu , oczywiście że nie musi tego oznaczać, ale jakieś zasady trzeba mieć. Moim zdaniem w takim wypadku przewaga strony popytowej rośnie. Jeśli przebicie ważnej linii trendu luką przy porządnym obrocie nie oznacza zmiany trendu to co go oznacza, chyba nic.

     7. Rozumiem że inaczej prowadzisz linie trendu bo tu jest kilka sposobów i jeśli długo inwestujesz to wiesz że nie ma „tej najlepszej”. Ja całe życie rysuję tak i tyle. Nawet jeśli u Ciebie było to 1.5% to do 3% jeszcze brakuje chyba. Ty w końcu uważasz, że zaczęła się 3 hossy czyli wielkie wzrosty a skoro wielkie wzrosty to nie mów mi że filtr 1.5% to jest to. Wczoraj wielki obrót jak na ostatnie czasy i pod oporem który dzisiaj odrzucił byki że aż miło. Oczywiście że w tej chwili jest możliwy dalszy wzrost ale jeśli to ma być coś w średnim czy długim terminie to musi paść ten opór. Patrząc od drugiej strony , mamy lukę i mamy ten obrót więc tak jak pisałem nie wykluczone że jest to luka startu. Jeśli jej nie domkną i pójdą nad opór to jak najbardziej będzie można myśleć o jakiś dłuższych wzrostach.

     8. Dziś mieliśmy korektę w locie , jednak bilans sesji mimo wszystko jest dodatni. Na razie za wcześnie ogłaszać, że jest to fala trzecia. Bardziej prawdopodobne, że jest to fala impulsu wyższego rzędu, może to być trzecia, ale może to być też fala C wyższego stopnia. Jeden i drugi wariant zapowiada niezłe wzrosty i walkę o poziomy 2600.

     9. Dlaczego od samego początku nie wyjaśniasz takich kwestii. To jest już zupełnie inna bajka. Nie odważyłbym się nazwać dzisiejszej sesji jako korekty w locie ale oczywiście każdy może określać jak chce. Po tym stwierdzam, że jesteś bardzo pewny swego. A czy to dobrze? To już ….

 2. DArek tego nie pokazał ale ja widze też podwójne dno wybite z kierunkiem akurat pod opór na 2470 dlatego ja teraz zagram S na oporze , ty bardziej że na H1 to rynek wykupiony na maxa , rsi 84 pkt a po weekendzie może być róznie po wyborach

 3. Poniedziałek to przecie wolne w USA i Lądku – oto odpowiedź dlaczego wczorajsze szarpnięcie to był zysk przy minimalnym ryzyku – do tego dochodzi koniec m-ca – i znowu gra na dane pod przełom m-cy + helikopter Draghiego z 5VI i payrollsy dzień później -stara śpiewka ale w trendzie zawsze wpada w ucho .
  Wyżej pójdziemy, ale tylko gdy słonie w USA stratują 1900 – zawrotka na tym poziomie pachnie jazdą od bandy do bandy i u nas.
  Oscylatory kwiczą na 1H i 4H – trochę upuszczą ale nad 2430 zostaniemy trochu dłużej zdaje się czy to na Wg20 czy na FW20 patrząc.
  Danielewicz ustawił zaporkę na 2480-85 na Fw20 (113%+78,6%) – taki jego wezęł.

 4. Właśnie dotarłem do atykułu gdzie piszą , że ogromna część inwestorów indywidualnych wycofała się z inwestycji w naszą giełdę na początku kwietnia . To jak to mogło spadać tak poprostu bez tłumu ubranego w akcje . Wygląda na to, że Polacy wyciągnęli właściwe wnioski z ostatniego kryzysu olali 5 falę . Tych co sami grają na giełdzie i podejmują ryzyko to jeszcze rozumniem , bo zawsze można zabezpieczyć się stoplosem . Ci co wkładają pieniądze w takim momencie do TFI to szaleńcy .

  1. GS puścił niusa , że spodziewają się że NBP będzie interweniował żeby nie dopuścić do zbyt szypkiej aprecjacji złotego . wniosek z tego taki , że jak będą wychodzić z akcji i walić pieniążki w amerykańskie obligacje to wszyscy będą podejrzewali naszych . Kto nie kuma to pod taki text tylko akcje kupować . Trzeba przyznać , że goldmany jak dotąd przez ostatnie pięć lat nie łgali , więc może już czas zacząć!

    1. w końcu widzą, że zaczęliśmy w końcu po przetrzepanu ulicy wielką piątkę. Nie jest za późno 🙂

    2. gbpusd idzie w kierunku odwrotnym do sp500 jakby dyskontowały podwyżę stóp procętowych w stanach . Waluty zawsze w takim przypadku wyprzedzały giełdę. Do tej pory indexy w Stanach zaczynały reagować dopiero po drugiej- trzeciej podwyżce , ale teraz gdzie wszyscy mają świadomość , że hossa oparta jest tylko na tym mogą zareagować bezpośrednio po puszczeniu bąka przez Bularda. A do tego czasu Sp może wyjść na wyższe poziomy , tak czy inaczej następnego infa o inflacji powyżej ostatniego odczytu nie wytrzyma .

   1. No tak raczej bardziej 1908 (112,8% z 1897-1814) nieco wyżej pochyłości (górne kanały) ale nie podejmuję się ich dokładnego wyznaczania.
    Suma sumarum 1900-1950(to i tak chyba za dużo?) to szczyt możliwości byczków czyli jakieś 2-2,5% – ja bym dla tych i tak wątpliwych procentów nie zaryzykował ani dolara chyba.
    Dopóki nie będzie 2-3% cofnięcia na jednej sesji to dalej będzie takie dźganie w banie po 5-10 pkt na sesję.

 5. hehh, no Koala_W masz rację. Jednak mieć wróbla w garści. Na razie słupki są sprzyjające….mam nadzieje, że obejdzie się bez poważnych potknięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *