Komentarz po sesji 14.04.2014

Dzisiejsza sesja, która rozpoczyna nowy tydzień przyniosła co prawda spadek, indeks WIG20 stracił -0.95%, jednak sytuacja po jej zakończeniu dalej nie jest rozstrzygnięta. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2441 i które “powstało” za sprawą fixingu, nie pozwala ostatecznie wskazać zwycięzców na kolejne dni. Jednak warto chyba wskazać……..[fumpBegin]

….. jak sytuacja wygląda od strony technicznej z wskazaniem ważnych najbliższych poziomów.

wig20Jak wspomniałem wcześniej, fixing który podniósł indeks w stosunku do zamknięcia sesji notowań ciągłych, dołożył ponad 6 pkt. i tym samym sprawił, że na wykresie mamy pin bara na wsparciu, które jakby nie było zdołało się obronić. Nie mamy zatem rozwiązania “patowej sytuacji” i w dalszym ciągu trudno jest stwierdzić co czeka nas w najbliższych dniach. Spójrzmy zatem na wykres intra kontraktów aby dokładniej ocenić szanse i prawdopodobieństwo.

fw20intraPowyższy wykres wskazuje na to, że na rynku futures strefa wsparcia została wybita (długi czerwony prostokąt) i przetestowana od dołu z określeniem niedźwiedzi jako zwycięzców tego pojedynku. Niestety patrząc szerzej na wykres możemy mieć do czynienia z dwoma wariantami. Pierwszy to taki w którym impuls wzrostowy od dołka z 14.03 został ukończony a obecnie znajdujemy się w nowym tym razem spadkowym impulsie bądź korekcie zakończonego impulsu.  Możliwy jest także drugi wariant w którym to cały czas znajdujemy się w fali 4 czyli korekcie nieregularnej. Za tym drugim przemawiałaby “siła” jaką wskazują ceny od kilku sesji, natomiast przeciwko byłby czas trwania, który jest już dwukrotnie dłuższy od potencjalnej fali 2 w tym ewentualnym impulsie.
Mimo tego problemu możemy jednak postarać się wyznaczyć istotne poziomy czy też strefy, które mogą “sterować” ceną. Jeśli zakładamy, że “czerwona strefa została wybita to mimo wszystko spodziewałbym się, że kontrakt powinien zejść jeszcze co najmniej do poziomu 2400 gdzie mamy silną strefę geometryczną bądź nawet do 2385 gdzie znajduje się kolejna taka strefa. Te obszary wyznaczane są naprawdę z wielu mierzeń i “dziwnym trafem” z każdego z nich nakładają się niemal w pkt. Zniesienia wstawiłem w różnych kolorach a na wykresie oznaczyłem takimi samymi kolorami fale z których były wykonane.
Powrót nad przebitą strefę (kolor czerwony) z wyraźnym jej przebiciem i w cenie zamknięcia sesji byłby sygnałem, który najbardziej uprawdopodobniłby wariant z 4 nieregularną. Zatrzymanie zaś na wskazanych strefach zniesień, oznaczonych zielonymi prostokątami lecz brak powrotu nad wspomnianą “czerwoną strefę” da przewagę na scenariusz z nowym impulsem spadkowym, którego ostatecznym niemal zatwierdzeniem będzie wyraźne wybicie dolnej “zielonej” strefy.

[fumpEnd]

10 Replies to “Komentarz po sesji 14.04.2014

 1. ja natomiast widzę ,że 2400 zostało wybronione a przy rosnących stanach trudno będzie zejść niżej na kontraktach

  1. Rozumiem że teraz piszesz bo widzisz i wiesz co w USA. Warto chyba jednak spojrzeć na dzisiejszą sesję wzrostową w kontekście ostatnich kilku sesji a wówczas rozwiązanie nie jest już tak jednoznaczne.

  2. No przecież wiadomo że jak USA skończyło korektę spadkową musi skutecznie wybić poziomy poprzednich dołków 1835-1850 żebyśmy myśleli o trwałem ruchu w górę u nas – nie bądźmy naiwni.
   Na co mamy reagować na 1% odbicia po ponad 4 % ruchu w dół?
   Jeśli ww przedział zadziała jako opór tym razem to jedziemy na 1770-1730 zapewne a to już raczej miśki u nas zauważą niechybnie i 2400 padnie jak zapałka. Raczej postawiłbym że range na tej serii będzie około 200 pkt może to być 2469-2269 ale wiadomo to tylko mój typ.

 2. Baza -23 wskazuje na przesilenie i jeśli poziom 2410- 2420 się obroni to pozycje S według mnie są dość ryzykowne , ja zamykam.

 3. Wszystko zależy OD Czarnych – teraz mają wyniki spółek + plus do 2 maja payrolsy więc armagedonu raczej nie spodziewałbym się tylko jakiejś byczej kontry do końca m-ca.
  1838 na Emini500 38,2% na razie tu patrzmy i oceniajmy.
  Potem 1848 (50%) i 1859 (61,8%).
  Koniec m-ca raczej przystopuje spadek na jakiś czas ale nie musi to być juz od dzisiaj rzecz jasna.
  Makro to PKB za 1kw 1odczyt +payrolsy Dochodzi FED 30IV + plus raporty blue chipów – na razie zaniżone prognozy windują (patrz JNJ) odbicie ale nie liczyłbym na szybki powrót do trendu up u nich – raczej 1770-1730 jak nie IV to V (sell in may)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *