Komentarz po sesji 31.03.2014

Miesiąc marzec i zarazem 1 kwartał 2014 zakończyliśmy „małym przytupem” byków. Indeks WIG20 zyskał na wartości 1.18% i zakończył dzień na poziomie 2462. Teraz można zadać sobie pytanie, na które otrzymamy odpowiedź ……[fumpBegin]

….. dopiero od jutrzejszej sesji. Mianowicie na ile ostatnie dni były „naturalną siłą byków”, która będzie dalej trwać a na ile było to strojenie kwartalnych okienek.

wig20Na wykresie dziennym indeksu WIG20 „doszła nam” dzisiaj biała świeca, która osiągnęła poziom górnego ograniczenia strefy oporu jaka towarzyszy nam już od kilku tygodni. Patrząc nieco wyżej mamy linie trendu spadkowego i ta przestrzeń spokojnie może zostać jutro wypełniona. Czy uda się wybić tą linię i kontynuować ten ruch wzrostowy? Patrząc na wykres intra kontraktów muszę stwierdzić, że będzie to niezmiernie trudne.

fw20intraMożna powiedzieć, z dużym prawdopodobieństwem, iż ostatnie 4 sesje „budują” ostatni element impulsu od dołka z 24 marca. W tej chwili TUK mieści się w ograniczeniach oznaczonych kolorem czerwonym. Na obecnym poziomie mamy równość fal 1/a = 3/c a wszystko to ma miejsce na 61.8% zniesienia spadku od poziomu 2533. Oczywiście nie można wykluczyć, że wyraźny klin mimo wszystko zamieni się w „kanał” (przerywana czerwona) co pokrywa się właśnie z wspomnianą wcześniej linia trendu na indeksie. Wygląda na to, że „kasa” jaka została użyta do utworzenia wspomnianej formacji czyli obroty jakie towarzyszą nam od kilku sesji zdają się tylko potwierdzać, że szansa na wybicie linii trendu nie jest zbyt duża.
Tak czy inaczej dobrze, że kwartał zakończony bo już od jutra będzie można spojrzeć na wykresy bez tego „obciążenia”.

[fumpEnd]

13 Replies to “Komentarz po sesji 31.03.2014

 1. Uważam że obecny wzrost nie ma nic wspólnego z końcem kwartału, księżycem czy czymkolwiek innym. No może jedyną rzeczą , która go napędza jest chęć zysku . To przypadek, że akurat kwartał się kończy w trakcie wzrostu. Proponuję sprawdzić pierwszy i drugi kwartał roku 2013, byliśmy wtedy na dołkach. Nawet jeśli nastąpi korekta przy luce krymskiej to naturalna kolej rzeczy.

 2. Ostatnie wzrosty ewidentnie są ciągnięte przez OFE, które walczą o jak największą stopę zwrotu, aby przekonać do siebie klientów. Owa stopa wyliczana jest na koniec marca, zatem do dzisiaj. Putin co prawda wszedł im w paradę, ale gdyby nie Krym to przekonalibyśmy się o pomocy spółek matek właścicieli OFE…
  Jak do tej pory zaledwie ok. 13% członków OFE rozważa pozostanie w II filarze, zatem już wkrótce OFE przestaną istnieć, a wraz z nimi poleci GPW, nie ma siły.

  1. OFE ma obecnie tylko 92% w akcjach , minimum ustawowe na ten rok 75% a za 3 lata 15%

   oj będzie się działo , kto odbierze te małe śmieci nadmuchane do granic absurdu bez płynności

 3. Seweryn czytam to co piszesz od kilku dni i stwierdzam że jak najszybciej powinieneś udać się do psychiatry. Masz tak debilne wpisy,że dziwie się, iż Pan Darek ich nie moderuje.

  1. Dzięki Jurek ja też Cię pozdrawiam.

   Wiesz Jurek, dopóki nikogo nie obrażam i nie wysyłam do psychiatry to nie ma powodów aby moderować moje wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *