Komentarz po sesji 27.03.2014

Dzisiejsza sesja mimo „dobrego początku” zakończyła się na „minusie”. Indeks WIG20 stracił -0.12% i zamknął dzień na poziomie 2422. Sam spadek nie jest żadną złą informacją jednak może zasmucać sposób w jaki drugi dzień pod rząd kończymy sesję. [fumpBegin]

wig20Świeca jaka powstał tłumaczy chyba wszystko. Pin Bar czy jak kto woli spadająca gwiazda to zapewne nie to na co liczy popyt. Widać wyraźnie, że mimo pokonania 2390 strefa pod którą się znaleźliśmy odrzuca inwestorów. Można jednak zauważyć coś „dobrego”, mianowicie mimo wyraźnego spadku w USA my trzymaliśmy się dość mocno. Zobaczymy czy za oceanem wybiją ważne wsparcie i jak wówczas zachowają się nasze „byczki”.

fw20intraWykres intra kontraktów cały czas tworzy falę 3/c jeśli mielibyśmy mieć tutaj impuls to wypadałoby jeszcze raz podejść w górę by wykończyć pod falę 5 w klinie. Mam tu na myśli mały klin w końcowej części wykresu, którego nie zaznaczyłem na wykresie. Natomiast cały ruch w górę również tworzy coś na wzór klina. Pytanie, czy takowy podskok jeszcze będzie? Dlaczego? Jeśli mamy do czynienia z całą korektą abc to górna część może składać się z „trójek” jako „bc” w całym wzroście od dołka oznaczonego 2/a. Do takiego wariantu bardzo pasuje formacja zasłony ciemnej chmury a z fixingiem objęcia bessy na poziomie poprzedniego szczytu.
Najogólniej mógłbym napisać, że do wzrostu raczej pozostało ok. 20 pkt a po nim raczej spadek do dolnego ograniczenia dużego klina. Jeśli tego ostatniego wzrostu nie będzie bo formacja objęcia bessy weźmie górę to już od jutra moglibyśmy rozpocząć ruch w kierunku tego dolnego ograniczenia klina. Oczywiście pamiętajmy o kończącym się kwartale (to może być przyczyną wspomnianej „siły” wobec spadku w USA) tylko nie stawiajmy na to zbyt dużo bo nie wiemy co kombinuje „duży” ale ten naprawdę „duży” a nie fundusze. On nie dostaje premii za kwartał ale za to ma chętnych do kupowania od niego papieru w postaci właśnie funduszy.
Dzisiaj na stronie http://analiza-gieldowa.pl zamieściłem pewien obrazek ale wiedząc, że tu przychodzi więcej czytelników to powtórzę go już bez komentarza.

BANKAMoże tylko pytanie. Pamiętacie „bańkę internetową”?

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

19 Replies to “Komentarz po sesji 27.03.2014

 1. Darek piszesz, że do wzrostu pozostało ok 20 punktów. Ja myślę, że urośniemy 2-3% jednego dnia może nawet jutro.
  Nie bój się Stanów, dopóki tam nie spada 2-3% jednego dnia to nic się nie dzieje. Jeżeli szukasz podobieństwa na nasdaq to zauważ, że od górnego poziomu falek które masz zaznaczone na czerwono w 2000 roku indeks nasdaq urósł 80%. Jeżeli doszukujesz się analogii to powinieneś podobny dystans dodać do końca czerwonych falek z 2012 roku, daje to poziom 5600pkt na nasdaq , na razie mamy 4100. Próbować rozpisać ostatnią falę na S&P to walka z wiatrakami. Fala się wydłuża, więc jak byś nie liczył zawsze możesz dodać następną piątkę . Może nawet rozpisałeś dopiero falę pierwszą .

  1. I oczywiście są to argumenty. Ja nie twierdzę że teraz już jest koniec tej amerykańskiej bańki ale zwracam uwagę na pewne cechy.

   1. Seweryn ale który wykres? Jeśli masz na myśli ten ostatni obraz to też mam pytanie „który wykres” z trzech?

     1. Sorry za pytanie, nie zauważyłem że była to odpowiedź na wpis Piotra.

 2. Ja też nie mogę doczekać się rzezi niewiniątek. Średnia SMA15 (1685) na miesięcznym SP500 była testowana ostatnio w listopadzie…. 2012 roku.
  Szczyty poprzedniej hossy tez kończyły się w rejonach 7x-8x nie zaliczyły wtedy okrągłego 1600 pkt-może czas powiedzieć sprawdzam poprzedniczce i przetestować 1580-1550 – 300 pkt to tylko 15% cóż to jest w trendzie wzrostowym na 182 %?

 3. Ja nie pamiętam. O giełdzie czytałem tylko na przedostatniej stronie gazety. Znam trochę z opowiadań, jak to się na wyścigi leciało do domu maklerskiego 🙂
  Obecnie mam L na Sępie, ale czekam do końca sesji i sie obaczy.

 4. W tych wzrostach może chodzić przede wszystkim o OFE. Koniec kwartału przy niemej możliwości reklamy. Zosłał więc tylko wynik. W miarę napływu informacji, jak mało ludzi wybierze OFE spadki się rozkręcą już w kwietniu. Do tego dojdzie geopolityka, kilka wieści o hamowaniu Chin i baza na kontraktch będzie ujemna. Teraz jest oczywiście + 15 pkt, biorąc pod uwagę dywidendy majowe i czerwcowe – zabiorą z FW20M14 ok. 30 pkt =1,25%. Swoją drogą nie wiem, jak na tym forum ludziska inwestują, a tego nie wiedzą? Sam kontrakt na PEO jest wyceniany ok. 9,5 PLN w dół, co daje minus 18 pkt indeksu W20 za za dywidendę 9,96. Udanych zagrań!!!

  1. Dzięki za wyjaśnienie. Ja nie chciałem usprawiedliwiać ujemnej bazy za sprawą dywidend bo zaraz cała rzesza hossologów zaczęła by wypisywać tu różne bzdury bo faktycznie chyba niezbyt wiele osób wie o co w tym chodzi.

 5. Jeżeli spojrzeć jak niedźwiedź to cały ten wzrost od 14 marca wygląda jak zygzak korygujący 5-3-5 dlatego byki powinny przyjąć bliską linię obrony gdyby rynek zawrócił i zaczął spadać.

 6. „Jeśli mamy do czynienia z całą korektą abc to górna część może składać się z „trójek” jako „bc”” -a czy C nie powinno byc zawsze piatka? (o ile dbrze Pana zrozumialem)
  Pozdrawiam

 7. Nasz WG20 wygląda jak stary 20 maluch – rzęzi ostatkiem sił? Choć jak to mówią kosze mogą wszystko. Nie zmienili obcej waluty na złocisza czy jak? Czają się? Jakiś strzał stochastyczny?
  W Stanach grzebią się tych 45 pkt (2,5 procent) już prawie od końca lutego – niezły stoperan co nie?

 8. Opole weekend – znowu zagony analityków postawi kreski na przyszły tydzień i m-c już chyba. Ciekawe ile dni jeszcze tego kartofla będą podrzucać – może jeszcze go zdrowo podbiją żeby mocniej leciał w dół??? Baza w USA też jest – 7pkt a byki=niedźwiedziom w nastrojach – no bessy z tego też nie będzie ale taka zdrowa setka (100pkt) w dół w 3 dni to by było coś.

 9. 1 i 3 IV – PMI z całego świata
  3 IV – 14:30 Strefa Euro Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB
  4 IV – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
  8 IV – Alcoa

  Poprzedni kwartał w drugim tygodniu stycznia zaczął się ruch w dół i trwał do końca tego m-ca – będzie replay?

  1. Tak właśnie „pachnie” że 5 fala w tym impulsie będzie TUK a wówczas to faktycznie jeszcze raz na nowy szczyt a w każdym bądź razie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *