Komentarz po sesji 20.03.2014

Dzisiejsza sesja była dość ciekawa. Indeks WIG20 wzrósł o 0.58% co w całej rozciągłości notowań należy uznać za …. . O tym za chwilę a teraz jeszcze wartość zamknięcia, która wyniosła 2374.[fumpBegin]

wig20Dzisiejsza biała świeca z wyraźnym górnym cieniem minimalnie przekroczyła połowę wczorajszego czarnego korpusu. To powoduje że właściwie każde rozwiązanie kolejnych dni jest możliwe. Obrót który przy takim obrocie sprawy był wyraźnie wyższy tez nie wnosi zbyt wiele do prognoz ponieważ prawie połowa tego obrotu jest ściśle związana z PKO BP czyli jedna spółką. No dobrze ale skoro na jednej spółce wygenerowano taki obrót to chyba warto chociaż spojrzeć na jej wykres?

pkoTen wykres pokazuje wyraźnie, że dzisiejszy wzrost na „skokowo” wyższym obrocie nie zrobił nic co można byłoby nazwać „byczym sygnałem”. Wyraźny górny cień pokazuje, że słabość widoczna już od początku marca dalej „trzyma się dobrze”. Cena akcji tej spółki jest znacznie poniżej dołka z 3 marca który to był już atakowany przez sam indeks. Właściwie już na wykresie dziennym widać najbardziej prawdopodobny rozkład fal w impulsie spadkowym ale dzisiejsze obroty zmusiły mnie do tego aby przedstawić również wykres intra.

pkointraOczywiście na giełdzie nic nie jest „pewne” ale w tym wypadku jest tyle zbieżnych kwestii, że trudno pomyśleć aby można się mylić. Po kolei. Pierwsza sprawa to „falowość”. Układ fal jaki mamy od szczytu jest bardzo wyraźny, żeby nie powiedzieć pewny. Obecnie cena PKO BP znajduje się w fali 4 a to oznacza, że po jej zakończeniu przyjdzie pora na co najmniej 5-tą (może nastąpić większe rozbicie).
Druga sprawa to obroty, które dokładnie z wszystkimi prawidłowościami największe są na fali 3 a w naszej sytuacji mam na myśli falę 3 w c. Trzecia kwestia, może najmniej wartościowa, to klin w jakim porusza się cena. I ostatnia sprawa to strefa oporu geometryczna. Każda z tych kwestii osobno nie jest niczym wielkim ale wszystkie razem?
No i na koniec wprowadzony od niedawna wykres intra FW20.

fw20intraJak pokazałem na powyższym wykresie, w dalszym ciągu są możliwe dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy. Z wykresu wynika, że istotnym w tej kwestii poziomem jest 2386. Oczywiście giełda to nie apteka i kilka pkt. w tą czy inną stronę jest ok. My jednak musimy trzymać się swoich założeń i poziomów. Dlatego wybicie tego poziomu powinno zapalić pomarańczowe światełko dalszego wzrostu.
Ostatnio, nie wiem dlaczego mailem a nie w komentarzach (domyślam się że może tu chodzić o prywatność) pytacie mnie jak można tak dokładnie wyznaczyć strefy wsparć i oporów, odpowiadam – są techniki które pozwalają na to wraz z tym ze rynek podpowie Ci czy to odbicie jest zmiana czy nie. Oczywiście aby to poznać potrzeba więcej nauki i teraz nie na to pora.

[fumpEnd]

19 Replies to “Komentarz po sesji 20.03.2014

 1. oRGR na minutach się sprawdziła. Takich perełek nie wolno przepuszczać.

  rubik mam pewną uwagę. Piszesz że brałeś L w czwartek na close i w piątek na open. Powiem Co, że jeśli w piątek nie wywaliło ci SL na te pozycje długie z czwartku to masakra. Wygląda na to ze nie miałeś SL. Teraz Ci się udało ale na dłuższą metę to pewne bankructwo. Ja brałem L w piątek po 2322 ale po tym jak już odbiło i postawiłem stop loss na 2314, Tak więc nie ryzykowałem wiele. Jak brałeś L po 2340 i po zejściu do 2300 ciągle je miałeś to wiesz nie zawsze się uda . Po drugie nawet jak masz najlepsze wsparcie to zawsze lepiej brać jak już odbija niż jak jeszcze spada, dlatego branie na otwarciu w piątek też było zbyt ryzykowne.

  1. Seweryn napisałeś to o czym ja nie chciałem pisać. Nie mam siły obnażać głupot piszących tutaj niektórych czytelników.

  1. Jak najbardziej jest to realne aczkolwiek to są warianty „z minimalnym wymiarem kary”.

   1. A ta „3” w obłokach to kiedy Pan się spodziewa – bo ta skala na osi poziomej się zamazuje jakoś tak urywa – o co chodzi?
    Toż to wystrzał jak z aurory lub katiuszy jakiejś – czy my na jakimś złożu siedzimy czy pod nami bomba demograficzna siedzi a może mi się zdaje?

 2. Już wiem to kosmici zaczną współżyć z Polkami i będzie jak w połowie lat ’50 za papy Stalina 18 promili przyrostu naturalnego (jakoś wtedy niczego nie było ale dzieci się rodziły)
  Jeśli chcecie prawdziwego wolnego rynku to głosujcie gościa z muchą JKM – póki co w Polsce jest większy socjal niż za PRL i ludzie więcej kradną jeśli ktoś słabo pilnuje swej własności a tak niestety jest w tej naszej II Japonii, Irlandii.
  4100 na WG20 niby to tylko 70% – szok&szał – szklana kula Borawskiego – na Fakcie też jest taki jasnowidz ale ten to już chyba siedzi w tej kuli a nie na nią patrzy:)

 3. A wuje z Wall Street? Psy szczekają ale karawana jedzie dalej chyba jednak 1900 zobaczymy wiosenką. Gdzieś widziałem nawet zniesienie 261,8% na 1929 (rok krachu u nich zdaje się też).
  Oni lubią takie gierki to tylko 2,5% – w m-c może dojdą przy czym pewnie jedna sesja to będzie 1,5% a potem 15 dni po 0,1%. Co my na tym zrobimy? Pewnie 2450-2527 czyli małe deja vu.

 4. Zależy Darku o którym wariancie powiadasz.Jacek podał 4 różne w tym najgorszy czyli spadek w okolice 1600-1700.Czytajac Twoja wypowiedz można uznać ze Twoim zdaniem bedzie znacznie niżej.przebijemy dołki marca 2009? Hmm….musiałeś wstać lewą nogą.Spójrz za okno:wiosna ,20 na plusie….
  Gorąco pozdrawiam

  1. Bo on odrzuca wariant w którym 2007-2009 było „a” tylko zakłada jedną możliwość w której od 2009 była „1” a pogoda i pora roku nie ma tu nic wspólnego. Nawet w wariancie w którym była by ta 1 to warto pamiętać że 2 najczęściej znosi od 61.8 do 88.6 a i 100% też potrafi. Zatem różne są możliwości a która będzie to czas pokaże.

   1. Ok.wytłumaczone,zrozumiane.racja pełna
    Pozdrawiam
    Ps.mimo wszystko upierałbym sie że za oknem wiosna jest i warto na nią zwrócić uwagę.:-))

  1. Jakbyś wstawił wykres i pokazał to co napisałeś byłoby lepiej bo trudno jest się zgodzić z tym. Niby co wskazuje na zanegowanie ewentualnej”abc”?

 5. A teraz miód na uszy niedźwiedzi . S&P Będzie chyba miało dziś fatalną świecę w dodatku przy drugim szczycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *