Komentarz po sesji 26.02.2014

Dzisiejsza sesja sprawiła dość chłodny prysznic na rozgrzane ostatnio głowy inwestorów. Indeks WIG20 spadł 0 -1.14% i zamknął się na poziomie 2478. Choć może to nie jest jakiś wielki spadek to jednak ma on swoje znaczenie na wykresach.[fumpBegin]

wig20intraTo co dzisiaj wyrysowało się na wykresie intra 1h indeksu WIG20 chyba już jednoznacznie pokazuje że nie ma tu mowy o ewentualnej fali 4 w ostatniej części impulsu od dołka z 30.01. Tak jak jeszcze po wczorajszej sesji można było brać to pod uwagę tak już dzisiejsze notowania wskazały wyraźnie, iż w najlepszym wypadku możemy mówić o korekcie całego wzrostu. Możemy różnie podchodzić do tego co na dzień dzisiejszy widać na powyższym wykresie jednak bez względu na to czy tworzy się korekta „abc” czy impuls 5-cio falowy to i tak najprawdopodobniej jeszcze to potrwa. Dlaczego? Brakuje obrotu, który niemal zawsze, w największym wymiarze towarzyszy tworzeniu fali 3 lub C. Dlatego też można z dużym prawdopodobieństwem założyć, iż najmniejsze zniesienie do jakiego dzisiaj doszliśmy czyli 23.6 nie zdoła zatrzymać spadku i najprawdopodobniej już niebawem przywitamy się z kolejnym na poziomie ok. 2435. Zdaję sobie sprawę, że wcześniej mamy dość istotny poziom cenowy jaki wyznaczył dołek przed ostatnim szczytem ale czy w świetle takiej struktury i obrotów możemy mocno wierzyć, iż na przestrzeni zaledwie 20 pkt zakończymy ten spadek? Dzisiaj wydaje mi się to znacznie mniej prawdopodobne chociaż z drugiej strony patrząc byłoby to idealne miejsce do odbicia i utworzenia np. RGR. No cóż jutro okaże się jak to będzie dokładniej a dzisiaj spójrzmy jeszcze na wykres dzienny, który zdaje się pokazywać, że o trwającym spadku raczej powinniśmy pomyśleć w nieco dłuższym okresie czasu niż jeden, dwa dni.

wig20Jakby nie było to dzisiaj został zniesiony cały wzrost z poniedziałku. Nie muszę chyba pisać czym są i o czym świadczą trzy ostatnie świece albo inaczej, co zapowiadają? Oczywiście aby ten układ pasujący do gwiazdy wieczornej zadziałał musi najpierw zostać potwierdzony. Wydaje mi się jednak że z tym nie będzie raczej większego problemu, zwłaszcza jak przypomnimy sobie zachowanie naszego rynku w ostatniej godzinie notowań kiedy to w USA zaczęli gwałtownie odrabiać spadek z pierwszej godziny ich notowań a u nas nawet nie drgnęło nic w górę.
Zastanawiając się nad tym czym może być ten spadek warto przypomnieć sobie sytuację USD/PLN.

[fumpEnd]

20 Replies to “Komentarz po sesji 26.02.2014

  1. No cóż cały wzrost od stycznia w głównej mierze oparty był właśnie o ten bank, dzisiaj jest co prawda na plusie ale to już drugi dzień gdzie mamy wyraźnie większy cień górny od korpusu a wszystko „poukładane” w klinie.

 1. Darku czy ostatnie trzy świece nie tworzą formacji objęcia bessy? Ta formacja chyba jest groźniejsza niż gwiazda wieczorna??

  1. Objecie to dwie świece i raczej tego bym się trzymał a co do wymowy to taką samą ma gwiazda wieczorna.

 2. Panie Darku pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem. Nie rozumiem dlaczego pisze Pan że nie ma mowy o ewentualnej korekcie ? Jak już wcześniej zauważyliśmy impuls rozbił się na więcej podfal dlatego należy założyć, że jest to korekta wewnętrzna wyższego stopnia jednak nie powinna ona zamknąć luki. Nie sugeruję się Stanami, w tej chwili na minusie.

  1. Może faktycznie nie sprecyzowałem tego dobrze. Mówiąc o definitywnej utracie szans na 4 miałem na myśli wyskok z poniedziałku jako impuls w którym wczorajszy spadek dawał jeszcze szanse na to że może byc częścią 4 fali ale właśnie w tym końcowym impulsie .Teraz może to być co najwyżej 4 fala w całym wzroście od 30 stycznia co nie zmienia faktu że powinniśmy zejść poniżej dołka przed szczytem.

 3. Witaj Darku…powiedz mi czy jest szansa na jakąś krótką analizę indeksu RTS w weekendowej? Zainwestowałem w ten rynek pod koniec grudnia (mówię tu o fundach opartych m.in. o ten rynek) i nie ukrywam, że ten ruch był strzałem w kolano…..

  1. Nie wiem czy to kogoś jeszcze by interesowało ale jak nie będzie w weekendowej to napisz do mnie jeszcze raz i postaram się taką pisaną zrobić ale pisz na maila.

 4. Dywergencja na RSI dziennym na WIG Banki – będzie plum??? Banki to prawie 42% WG20 bez nich nie ma wzrostów. Będzie plum??? Zabrakło około 180 pkt na tym indeksie żeby dobić do all time high 9075 czyli 2%. Zawrócą i będą głaskać czy odpadną.
  Siwucha Yellen odpali lonta??? 16:0000000….. A payrolsy w przyszły piątek to już musztarda po obiedzie.
  Jeszcze EBC i ten domniemany eurakowy dodruk w przyszły czwartek 14:30 konferencyja – to byczki trzyma to ich karma. Ale może być z tego niezła sraka padaka.
  Posłuchajcie wujka JP Morgana:
  http://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/780330,pko-bp-jpmorgan-nadal-zaleca-przewazaj.html

 5. Chłopcy z Londka już coś wiedzą coś czego main street dopiero się dowie.
  Czemu leci u nas a wszędzie stoi – chłopcy z Londka już coś wiedzą szkoda że nie powiedzieli wczoraj na open co??? Obili R2 na miesiączku i tygodniu na FW20- a obili 2538, 2536. Pivot na tygodniu 2484 złamany??? Malarze od brzydkich czarnych świec piszcie co widzicie???

 6. Wisielec na tygodniowym – why not?
  A może 2626-2280 to A lub 1 a 2280-2526 to B lub 2 – głucho wszędzie co to będzie co to będzie???
  W Ameryce mają tam jakąś blokadę notowań gdy coś leci w dół na pamiątkę po tym flash crashu – pamięta ktoś przy jakiej obsuwie to stopuje???
  W marcu jak w garncu???

 7. Hozsa na czym Panie: na bezzwrotnym kredycie z OFE na 153 mld i tych niby eurakach wyrzucanych w błoto (dotacje do rolnictwa, budowę dróg które się sypią zanim przetną wstęgę???)
  Ile budżet dopłaca do wszystkich darmozjadów polskich emerytów rocznie ktoś wie bo jak to jest 30-40 mld to na ile to OFErmowe jadło starczy??? (3-5 lat??)
  A potem co? Chyba nacjonalizacja banków zostaje bo z tych łupków to chyba tylko Chevron coś wyciśnie.
  A ludzie żyją dłużej, a im dłużej żyją to tym dłużej jeszcze chcą żyć i co więcej w dobrym zdrowiu więc się tłoczą w NFZetodajni gdzie rozdają eliksir młodości za free na koszt podatnika.

 8. Panie Gospodarzu to jak będzie RGR nachylony w dół – a jego prawica wesprze się na 38,2% ostatniego wzrostu??? Szkopuł w tym że to już wszyscy pewnie sobie wypicassowali. I te RGR jakieś takieś zawodne są. Ale póki 2389 nie złamią na WG20 to scenariusz z impulsową 5-tką w grze – jednak zasady jakieś muszą być.

  1. Być może taki scenariusz wszyscy sobie wyrysowali, jednak nie wszyscy wyrysowali sobie wybicie z RGR do góry. To na pewno będzie mniejszość.

   1. Niech się sesja skończy i jak nic wielkiego się nie stanie i zakończymy mniej więcej tak to faktycznie będzie duża szansa że rgr nie będzie

 9. To jest akurat mało prawdopodobne . Powinno być albo dużo wyżej albo dużo niżej. Obstawiam młot i wyjście na plus.

  1. A to się zgadza ale to co mam na myśli to będzie wówczas jak niewiele się zmieni albo jeszcze bardziej spadną. A co będzie to się okaże bo jak nie będzie niespodzianek na danych w USA to mogą tak bujać do końca sesji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *