Komentarz po sesji 26.02.2014

Dzisiejsza sesja sprawiła dość chłodny prysznic na rozgrzane ostatnio głowy inwestorów. Indeks WIG20 spadł 0 -1.14% i zamknął się na poziomie 2478. Choć może to nie jest jakiś wielki spadek to jednak ma on swoje znaczenie na wykresach.[fumpBegin]

wig20intraTo co dzisiaj wyrysowało się na wykresie intra 1h indeksu WIG20 chyba już jednoznacznie pokazuje że nie ma tu mowy o ewentualnej fali 4 w ostatniej części impulsu od dołka z 30.01. Tak jak jeszcze po wczorajszej sesji można było brać to pod uwagę tak już dzisiejsze notowania wskazały wyraźnie, iż w najlepszym wypadku możemy mówić o korekcie całego wzrostu. Możemy różnie podchodzić do tego co na dzień dzisiejszy widać na powyższym wykresie jednak bez względu na to czy tworzy się korekta „abc” czy impuls 5-cio falowy to i tak najprawdopodobniej jeszcze to potrwa. Dlaczego? Brakuje obrotu, który niemal zawsze, w największym wymiarze towarzyszy tworzeniu fali 3 lub C. Dlatego też można z dużym prawdopodobieństwem założyć, iż najmniejsze zniesienie do jakiego dzisiaj doszliśmy czyli 23.6 nie zdoła zatrzymać spadku i najprawdopodobniej już niebawem przywitamy się z kolejnym na poziomie ok. 2435. Zdaję sobie sprawę, że wcześniej mamy dość istotny poziom cenowy jaki wyznaczył dołek przed ostatnim szczytem ale czy w świetle takiej struktury i obrotów możemy mocno wierzyć, iż na przestrzeni zaledwie 20 pkt zakończymy ten spadek? Dzisiaj wydaje mi się to znacznie mniej prawdopodobne chociaż z drugiej strony patrząc byłoby to idealne miejsce do odbicia i utworzenia np. RGR. No cóż jutro okaże się jak to będzie dokładniej a dzisiaj spójrzmy jeszcze na wykres dzienny, który zdaje się pokazywać, że o trwającym spadku raczej powinniśmy pomyśleć w nieco dłuższym okresie czasu niż jeden, dwa dni.

wig20Jakby nie było to dzisiaj został zniesiony cały wzrost z poniedziałku. Nie muszę chyba pisać czym są i o czym świadczą trzy ostatnie świece albo inaczej, co zapowiadają? Oczywiście aby ten układ pasujący do gwiazdy wieczornej zadziałał musi najpierw zostać potwierdzony. Wydaje mi się jednak że z tym nie będzie raczej większego problemu, zwłaszcza jak przypomnimy sobie zachowanie naszego rynku w ostatniej godzinie notowań kiedy to w USA zaczęli gwałtownie odrabiać spadek z pierwszej godziny ich notowań a u nas nawet nie drgnęło nic w górę.
Zastanawiając się nad tym czym może być ten spadek warto przypomnieć sobie sytuację USD/PLN.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz po sesji 26.02.2014

  1. No cóż cały wzrost od stycznia w głównej mierze oparty był właśnie o ten bank, dzisiaj jest co prawda na plusie ale to już drugi dzień gdzie mamy wyraźnie większy cień górny od korpusu a wszystko „poukładane” w klinie.

 1. Darku czy ostatnie trzy świece nie tworzą formacji objęcia bessy? Ta formacja chyba jest groźniejsza niż gwiazda wieczorna??

  1. Objecie to dwie świece i raczej tego bym się trzymał a co do wymowy to taką samą ma gwiazda wieczorna.

 2. Panie Darku pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem. Nie rozumiem dlaczego pisze Pan że nie ma mowy o ewentualnej korekcie ? Jak już wcześniej zauważyliśmy impuls rozbił się na więcej podfal dlatego należy założyć, że jest to korekta wewnętrzna wyższego stopnia jednak nie powinna ona zamknąć luki. Nie sugeruję się Stanami, w tej chwili na minusie.

  1. Może faktycznie nie sprecyzowałem tego dobrze. Mówiąc o definitywnej utracie szans na 4 miałem na myśli wyskok z poniedziałku jako impuls w którym wczorajszy spadek dawał jeszcze szanse na to że może byc częścią 4 fali ale właśnie w tym końcowym impulsie .Teraz może to być co najwyżej 4 fala w całym wzroście od 30 stycznia co nie zmienia faktu że powinniśmy zejść poniżej dołka przed szczytem.

 3. Witaj Darku…powiedz mi czy jest szansa na jakąś krótką analizę indeksu RTS w weekendowej? Zainwestowałem w ten rynek pod koniec grudnia (mówię tu o fundach opartych m.in. o ten rynek) i nie ukrywam, że ten ruch był strzałem w kolano…..

  1. Nie wiem czy to kogoś jeszcze by interesowało ale jak nie będzie w weekendowej to napisz do mnie jeszcze raz i postaram się taką pisaną zrobić ale pisz na maila.

 4. Dywergencja na RSI dziennym na WIG Banki – będzie plum??? Banki to prawie 42% WG20 bez nich nie ma wzrostów. Będzie plum??? Zabrakło około 180 pkt na tym indeksie żeby dobić do all time high 9075 czyli 2%. Zawrócą i będą głaskać czy odpadną.
  Siwucha Yellen odpali lonta??? 16:0000000….. A payrolsy w przyszły piątek to już musztarda po obiedzie.
  Jeszcze EBC i ten domniemany eurakowy dodruk w przyszły czwartek 14:30 konferencyja – to byczki trzyma to ich karma. Ale może być z tego niezła sraka padaka.
  Posłuchajcie wujka JP Morgana:
  http://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/780330,pko-bp-jpmorgan-nadal-zaleca-przewazaj.html

 5. Chłopcy z Londka już coś wiedzą coś czego main street dopiero się dowie.
  Czemu leci u nas a wszędzie stoi – chłopcy z Londka już coś wiedzą szkoda że nie powiedzieli wczoraj na open co??? Obili R2 na miesiączku i tygodniu na FW20- a obili 2538, 2536. Pivot na tygodniu 2484 złamany??? Malarze od brzydkich czarnych świec piszcie co widzicie???

 6. Wisielec na tygodniowym – why not?
  A może 2626-2280 to A lub 1 a 2280-2526 to B lub 2 – głucho wszędzie co to będzie co to będzie???
  W Ameryce mają tam jakąś blokadę notowań gdy coś leci w dół na pamiątkę po tym flash crashu – pamięta ktoś przy jakiej obsuwie to stopuje???
  W marcu jak w garncu???

 7. Hozsa na czym Panie: na bezzwrotnym kredycie z OFE na 153 mld i tych niby eurakach wyrzucanych w błoto (dotacje do rolnictwa, budowę dróg które się sypią zanim przetną wstęgę???)
  Ile budżet dopłaca do wszystkich darmozjadów polskich emerytów rocznie ktoś wie bo jak to jest 30-40 mld to na ile to OFErmowe jadło starczy??? (3-5 lat??)
  A potem co? Chyba nacjonalizacja banków zostaje bo z tych łupków to chyba tylko Chevron coś wyciśnie.
  A ludzie żyją dłużej, a im dłużej żyją to tym dłużej jeszcze chcą żyć i co więcej w dobrym zdrowiu więc się tłoczą w NFZetodajni gdzie rozdają eliksir młodości za free na koszt podatnika.

 8. Panie Gospodarzu to jak będzie RGR nachylony w dół – a jego prawica wesprze się na 38,2% ostatniego wzrostu??? Szkopuł w tym że to już wszyscy pewnie sobie wypicassowali. I te RGR jakieś takieś zawodne są. Ale póki 2389 nie złamią na WG20 to scenariusz z impulsową 5-tką w grze – jednak zasady jakieś muszą być.

  1. Być może taki scenariusz wszyscy sobie wyrysowali, jednak nie wszyscy wyrysowali sobie wybicie z RGR do góry. To na pewno będzie mniejszość.

   1. Niech się sesja skończy i jak nic wielkiego się nie stanie i zakończymy mniej więcej tak to faktycznie będzie duża szansa że rgr nie będzie

 9. To jest akurat mało prawdopodobne . Powinno być albo dużo wyżej albo dużo niżej. Obstawiam młot i wyjście na plus.

  1. A to się zgadza ale to co mam na myśli to będzie wówczas jak niewiele się zmieni albo jeszcze bardziej spadną. A co będzie to się okaże bo jak nie będzie niespodzianek na danych w USA to mogą tak bujać do końca sesji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *