Komentarz po sesji 19.02.2014

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.62% a zamknięcie wypadło na poziomie 2486. Można powiedzieć, że notowania miały dwa etapy. W pierwszej części indeks spadał i czynił to powoli „z majestatem”, w drugiej części do głosu doszły emocje związane z wzrostem za oceanem i natychmiast indeks ruszył w górę i to w sposób „błyskawiczny” w ostatniej godzinie notowań. To powoduje, że …..[fumpBegin]

…. nadzieje byków na dalszą kontynuację wzrostu ,z jakim may do czynienia od 30.01, wzrosły gwałtownie. Myślę jednak, że takie podejście do sytuacji może okazać się błędne i już jutro sytuacja okaże się zgoła odmienna. Ale po kolei, spójrzmy na wykres dzienny.

wig20Jak widać na powyższym wykresie, dzisiejsza biła świeca zdołała delikatnie naruszyć ceną zamknięcia, połowę wczorajszego, czarnego korpusu. Innymi słowy na obecną chwilę dzisiejsza sesja jest korektą wczorajszej i w dalszym ciągu nie mamy ani potwierdzenia ani zanegowania układu świec o wymowie objęcia bessy. Zatem tutaj nie mamy zbyt wiele wskazówek, które mogłyby pozwolić na jednoznaczne określenie przyszłości na kilka kolejnych dni. Przejdźmy zatem do niższego interwału.

wig20intraTutaj możemy dość jasno określić, iż spadek w dół odbył się pięcioma falami a wzrost, do zakończenia sesji to „trójka” korekcyjna. Jeśli jutro ten wzrost nie będzie kontynuowany a jest to bardzo możliwe, to będziemy najprawdopodobniej świadkami rozwijania się rozpoczętej wczoraj fali spadkowej. Dodatkowo za takim scenariuszem przemawia zachowanie LOP przy dzisiejszym gwałtownym wzroście. Ilość otwartych pozycji na kontraktach malała w bardzo szybkim tempie a to oznacza że wzrost na tym instrumencie powodowany był ucieczką tych którzy zdążyli wcześniej zająć pozycje S.
Warto chyba jeszcze zaznaczyć taką kwestię, mianowicie nasz indeks nie zdołał wyjść na szczyt mimo tego, że w USA jeszcze przed zakończeniem naszych notowań, utworzyli nowy szczyt w ostatniej fali wzrostowej. Dla mnie to jest o tyle jasne, że najprawdopodobniej my jesteśmy o „krok z przodu” tak jak ma to najczęściej miejsce już od wielu miesięcy. Czyli tam dzisiaj wykończyli impuls w górę a my już jesteśmy w impulsie w dół. Oczywiście to jest taka moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać ale jutrzejszy spadek na naszym rynku uważam za mocno prawdopodobny, znacznie bardziej niż wzrost.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz po sesji 19.02.2014

 1. pisałem wczoraj Darku o możliwości tworzenia się flagi przed wybiciem na północ-trzeba brać to pod uwagę-byki nie powiedziały ostatniego słowa,a straszyć w przeciwną stronę zawsze mogą-ja stawiam na wzrost

  1. Ja też tę flagę widziałem, ale wydawało mi się, że jest zbyt mała i niejednoznaczna, żeby tak ją nazwać. Widać, nie tylko ja miałem takie zdanie. Ciągle kibicuję wzrostom, a jak będzie, zobaczymy.

 2. Darku jesteś od jakiegoś czasu bardzo nastawiony na spadki, widzisz kliny kończące objęcia i RGR-y, ciągle szukasz spadków nie patrzysz obiektywnie, nie zauważyłeś też że minimalny zasięg tego RGR-a został zrealizowany i idziemy dalej w górę, a fale to się fajnie liczy jak się zakończy cała struktura. Pozdrawiam.

  1. Jest tu trochę osób, które tak jak Ty odbierają że wszystko widzę „w czerwonym” kolorze, ale jakoś nikt nie ma cywilnej odwagi w sposób konkretny przedstawić cały układ od listopada tylko bla bla bla. Dla mnie to normalne jak Ci co głównie grają na akcjach wypominają mi tak bo dla nich liczy się tylko wzrost.

   1. Słuszna uwaga apropos osób, które grają tylko na akcjach i chcą widzieć tylko wzrosty – sam należę do tego grona i dostrzegam, że i u mnie ten efekt występuje, oczywiście wtedy gdy posiadam akcje. Akurat kilka dni temu wszystko sprzedałem, więc teraz oczekiwałbym (czytaj: chciałbym) dłuższej fali spadkowej, aby po jakimś czasie znowu zapełnić portfel tanimi akcjami.
    Logiczne: mam akcje, chcę aby rosło; nie mam akcji, chcę aby spadało, aby tanio kupić.

    Ale zauważyłem, że przez takie postrzeganie rynku jestem mocno nieobiektywny – moja opinia nie bazuje na trzeźwej ocenie sytuacji tylko na emocjach wynikających z tego, że zarabiam tylko na wzrostach. Stąd ostatnio zacząłem rozważać czy nie zacząć grać na FW20, nie dlatego, że oczekuję ponad przeciętnej stopy zwrotu, tylko dlatego aby móc zarabiać zarówno na wzrostach i spadkach, jednocześnie patrząc trzeźwo na rynek.

    Na razie mam jednak z FW20 problem tzn. za duża kwota za 1 pkt = 10 zł, dla początkującego takiego jak ja chciałbym spróbować na mniejszych kwotach np. za 1 pkt = 3 zł, tak aby poczuć temat, ale nie podejmować ryzyka, które na ten moment nie jest dla mnie akceptowalne. Jak ktoś ma jakieś sugestie – to chętnie posłucham.

    A na koniec podziękowania dla Darka za dobre analizy, z których wiele można się nauczyć.

     1. Czy na platformach Forex są dostępne miniloty na FW20, bo gdzieś czytałem, że nie?

 3. Być może korekta spadkowa zakończona. Dzisiejszy wzrost wygląda na nowy impuls wzrostowy niższego stopnia po korekcie którego nastąpi wybicie szczytów. Stany w tej chwili spadają -0,53% więc jest szansa na korektę dzisiejszego wzrostu.

  1. A może zamiast takiego „żargonu” podałbyś konkret na podstawie którego ten dzisiejszy wzrost wygląda na nowy impuls. Ja podałem konkrety (LOP, układ fal na intra) a Ty co masz na obronę swojego spostrzeżenia?

   1. Nie prognozuję ruchów na podstawie LOP, dla mnie to nie jest konkret . Panika niedźwiedzi w końcówce sesji i to wszystko.
    Układ fal owszem . Wzrost środowy na mniejszym interwale jest piątką niższego stopnia (nie wiem czy dokończoną)może pojawi się również piątka na większym interwale . Jednak najważniejszy argument to korekta wcześniejszych fal . To co oznaczyłeś na czerwono jako piątka spadkowa według mnie jest impulsem spadkowym fali c, korekty nieregularnej abc niższego stopnia korygującej ostatnią podfalkę wzrostową którą wcześniej oznaczałeś jako piata . Zwróć uwagę na poprzedzającą ją trójkę wzrostową ustanawiającą nowy szczyt . Wygląd i osobowość tej fali wskazuje na falkę b ,wcześniej mamy falkę a. Do tego dochodzi to o czym pisałem wcześniej mianowicie Fala 3 z dużego impulsu wzrostowego jest najkrótsza wskazuje to że ruch wzrostowy rozbije się na więcej fal. Jeśli środowy dołek zostanie przebity korekta może przybrać postać zygzaka. Sytuacja polityczna również zachęca do zakupów, akcje są najtańsze gdy słychać słowo wojna. Tak więc obstawiam korektę nieregularną abc lub zygzak abc w przypadku przebicia środowego dna.

    1. Wszystko ładnie pięknie ale założę się że bardzo dużo osób nie skuma o co Ci chodzi. Nie lepiej było wrzucić wykres?

 4. gawra sie otwiera po raz kolejny czy tylko po ran n-ty stary niedźwiedź nie dostanie obuchem w głowę przy wyjściu:)

  1. A zauważyłeś kolego Mirku kto od kilku dobrych dni najwięcej udziela się tu na forum? Kto zrobił przerwę w udzielaniu się do wczoraj? Kto na nowo zaczyna udzielać się dzisiaj? Nie zauważyłeś? To Ci podpowiem, Ci którzy „idą” na 2600, 3000 i nie wiadomo gdzie jeszcze wyżej. To może coś Ci podpowie?

 5. Darek, chyba tworzy się ładny wzorek na S , potrzebne jeszcze tylko utworzenie „i” i wybicie go . Na razie , gdyby tak było to zejdziemy prawdopodobnie w okolice 2445. Czy dobrze odczytuję ?

 6. Jeżeli po sesji (13.02) jest 46 komentarzy – tzn., że zmiana kierunku tuż, tuż. O pełni już pisałem, więc czekam tylko na 1 -3 komentarze po sesji i longi w ciemno -DO PEŁNA – pod korek. Instykt stadny niezawodny od tysięcy lat, w przeciwieństwie do Elliota. Już widziałem nie jeden wytrzeszcz oczu inwestora, i zielonkawy poblask twarzy, jak mówił, gdzie popełnił błąd w liczeniu fal – tylko że nie miał już DEPO!!! Udanych zagrań po myśli właściwej!!!

 7. A ja myślałem, że OFE ruszą na zakupy i będzie hossa, a tutaj wygląda na to, że Ukraina robi swoje. Cóż wieszczę rychły upadek OFE i bessę na giełdzie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *