Komentarz po sesji 18.02.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam trochę więcej „ruchu” niż ta wczorajsza a ślady jakie zostawiła na wykresie są chyba warte uwagi i komentarza. Na początek jak zwykle informacja o zmianie wartości WIG20. Nasz indeks największych spółek spadł dzisiaj o -0.42% i zakończył dzień na poziomie 2471. To spowodowało, że …..[fumpBegin]

…. na wykresie dziennym możemy chyba mówić o powstaniu układu świec, których „wymowa” jest taka sama jak objęcie bessy.

wig20Wyraźny czarny korpus jaki powstał po dzisiejszej sesji zasłonił korpusy z trzech poprzednich dni handlowych. Można powiedzieć jeszcze inaczej mianowicie , że wcześniejsze harami zostało zasłonięte przez czarną świecę. Jakby na to nie spojrzeć trzeba przyjąć, że jest to „pierwsza jaskółka” zmiany kierunku na spadkowy. Oczywiście jak to w takich wypadkach bywa, potrzebujemy jeszcze potwierdzenia (choć negacji nie możemy teraz jeszcze odrzucić). Tak się składa, że najczęściej to od środy zaczyna się „ten prawdziwy kierunek” i dlatego należy przypuszczać, iż jutro ta kwestia się wyjaśni.
Za potwierdzeniem wymowy naszego układu świec dziennych czyli za potwierdzeniem zmiany kierunku na spadkowy zdaje się przemawiać wykres intra 1h indeksu WIG20.

wig20intraTutaj po utworzeniu potrójnego szczytu z lekko uniesioną linią szyi (TUK) doszło do wybicia po otwarciu sesji w USA. Co prawda to pełni szczęścia brakuje jeszcze wybicia przerywanej czerwonej umiejscowionej na poziomie dołka który oznaczony jest jako pod fala „iv” ale jest mocno prawdopodobne, iż dojdzie do tego w dniu jutrzejszym. Jeśli rozpoczniemy ruch w kierunku południowym czyli nie będziemy już jutro „świrować” z jakimś podnoszeniem indeksu to pierwsza ważna strefa wsparcia w ujęciu intra znajduje się na poziomie ok. 2445. Z resztą wszystkie istotne strefy naniosłem na wykres. Uważam, że wsparcia są teraz bardzo istotne. Dlaczego? Jeśli byki miałyby w zakończonym impulsie wzrostowym mieć pierwszą falę znacznie większych wzrostów, o czym naprawdę w wielu miejscach „słychać”, to nie ma mowy aby najprawdopodobniej rozpoczynający się ruch spadkowy wybił dołek z 30.01 a rozszyfrowaniu czy tak będzie czy też nie, mogą właśnie pomóc obserwacje zachowania indeksu na wyznaczonych strefach wsparć i tego w jakim układzie falowym rozwijać się będzie taki ruch.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

12 Replies to “Komentarz po sesji 18.02.2014

  1. I może Ci się tak kojarzyć bo w końcu potrójny szczyt tworzy kanał. Dlatego też należy patrzeć również na inne aspekty i tu oczywiście mogę się mylić ale po drodze były dwie „większe korekty i dlatego zakładam że to szczyt ale impuls może jak najbardziej się rozbijać na więcej.A na marginesie powiem że napisałem, iż do „szczęścia” brakuje wybicia poziomu dołka fali której oznaczyłem jako „iv”. Zobaczymy jak będzie.

 1. Bardzo podobają mi się oznaczenia na wykresie dziennym. Po spadkowej czerwonej piątce, mamy korektę ABC, którą można uznać za korektę płaską pędzącą, gdzie w przypadku trendu spadkowego koniec fali B znajduje się znacznie poniżej początku fali A, a koniec fali C wybiega znacznie ponad koniec fali A. Dodatkowo ma ona układ 3-3-5. Jeśli te oznaczenia zostaną potwierdzone, to rozpoczynamy dużą – przeważnie największą i najdłuższą falę III.

 2. Korekta wygląda książkowo ale uważam że należy być ostrożnym z obwieszczaniem końca wzrostów, bo rynek po ewentualnej korekcie wzrostów, która następuje teraz może testować szczyt wielokrotnie. Pamiętajmy o luce i linii szyi, które są poniżej i stanowią komfort psychiczny dla byków i powód stresu dla niedźwiedzi.

 3. Jeśli chodzi o USA to nie sądzę aby zbyt mocno zareagowali na Ukrainę. Rynki które są w owczym pędzie ignorują złe wiadomości.

 4. wszystko byłoby OK gdyby nie mały szczegół w którym fala 3wC jest najkrótszą falą impulsu przy tych ustawieniach

 5. dopóki nie padnie szczyt A lub FALI 1 nie możemy mówić że to tylko korekta ABC bo równie dobrze może być dopiero fala 4 i potem 5tka na 2540 w górę ,

  także 2400 na FW20 bardzo wazne bo tutaj jest szczyt A lub Fali 1

  1. Zgadzam się z Tobą ale moje spojrzenie na sytuację jaka panuje od 2013 czyli od szczytu na 2630 jest takie i w tych kategoriach wzrost od dołka z 10.01 traktuję jako korektę. Powiem więcej, nawet zmiana z „abc” na impuls nie zmieni tego ostatecznie bo nic nie stoi na przeszkodzie aby cała korekta (nie tylko to co teraz na FW oznaczyłem jako ostatnie abc czyli wzrost od 30.01) może być 3-3-5

 6. spadki, spadkami a w usa zaraz nowe maxy, u helmutów. w20 nie ma sobie zaprzątać głowy bo to boczniak z chaotycznymi ruchami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *