Komentarz po sesji 13.02.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam jeszcze jedno, tym razem minimalne podciągnięcie indeksu WIG20 na nieco wyższy poziom. Wig20 wzrósł o 0.29% i zakończył dzień na poziomie 2490. Można powiedzieć, że jakieś znaczące zmiany nie zaszły w stosunku to sytuacji z wczoraj jednak warto zapewne spojrzeć na ……[fumpBegin]

…. wykres intra. Jednak na początek sam (bez jakiegokolwiek opisu) wykres dzienny, tak dla porządku.

wig20No a teraz już intra 1h indeksu WIG20.

wig20intraTu najważniejszym, tak przynajmniej uważam, jest fakt, iż w ostatniej “piątce” mamy niemal wszystko. Tzn. na “ostatnią minutę” dzisiejszej sesji mamy już kompletny impuls od dołka z 30.01 w którym ostatnia mniejsza “piątka” jest albo zrobiona w całości albo jeszcze fala 4 i 5 z tym że mówimy tu o jakiś 10-15 pkt max. To co również widać na wykresie to geometria, która wskazuje, iż wzrost osiągnął istotne zniesienie zewnętrzne poprzedniego spadku – 127.2% co również wskazuje na duże prawdopodobieństwo zakończenia pełnej fali na tym mniej więcej poziomie. Jeśli takie oznaczenie jest ok. to jutro a najdalej chyba w poniedziałek wejdziemy w ruch na południe, który powinien dać nam odpowiedź na pytanie “co z rynkiem w kolejnej perspektywie kilku tygodni?”.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

46 odpowiedzi na „Komentarz po sesji 13.02.2014

 1. Rafal pisze:

  Darku, chyba nie mamy co zaklinać rzeczywistości. Co prawda ten wzrost był szybki bo bez korekty, ale czas podążać za s&p. Myślę, że szybciej dobijemy do 2800 pkt niż do 2000.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Dla mnie jest zbyt wcześnie aby wydać taką opinię. Uważam, że tak można powiedzieć dopiero po korekcie. Przypomnę tylko sytuację z czerwca 2013 jak tam poszło w górę i niestety wówczas racja była po mojej stronie (korekta nieregularna). Teraz tak być nie musi ale fale do mnie przemawiają właśnie w ten sposób.

   • Rafal pisze:

    Ale każdy rok to inne realia. Więc chyba nie mamy co porównywać takich momentów, bo takich przykładów można multum wyszukać.

   • Jeśli tu ma chodzić o to, kto ma rację, to masz rację Darku, ale ja jeszcze trzymam L i zmienię pozycję dopiero, jak zacznie spadać, teraz to byłoby jak łapanie spadającego noża – “skoro tyle urosło, to wreszcie musi zacząć spadać” – i tak codziennie od kilku dni 🙂

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Całkiem zrozumiałe, skoro masz SL to z jakiego powodu miałbyś zamykać z ręki?

     • Nie mogę stawiać SL, mogę zmieniać pozycję tylko wg kursów zamknięcia w danym dniu. Dlatego na wypadek krachu ryzykuję, ale takowego się obecnie nie spodziewam, więc zamknę pozycję z ręki, jak na koniec dnia spadnie poniżej mojego progu.

    • Seweryn pisze:

     Darek ma rację, a Ty masz forsę : ) grunt to zachować dobry humor Panie Mariuszu.

   • lingwista pisze:

    A ja nie bawiąc się w kreski, fale, intra i nietoperze taką opinię głoszę od kilku tygodni. Ale cóż nie mam tytułu analityka rynków finansowych.

    • lingwista pisze:

     Myślę, że szybciej dobijemy do 2800 pkt niż do 2000. O taką opinię chodzi, gdyby ktoś miał jAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI.

  • qba pisze:

   ja uważam że nawet 2650 nie przejdziemy bo WIG banki robią 5 tą falę a PKO BP jako największy bank doszedł do oporu kanału wzrostowego , poza tym warto też patrzeć na walute bo te wzrosty robi zagranica widać to po WIG 5 a dla nich obecny poziom złotego już nie jest korzystny do chodzenia ,

   Rosja dzisiaj -2,5 % i nie wiem czy czasem nie szykuje się mocny zjazd na surowcach

   a w USA się śpieszą przed kolejnym cięciem FEDu , jak FEDu znów o 10 mld $ utnie QE to mamy już trend

 2. kondraciuk pisze:

  Chciałbym pograć sobie na kontraktach na sucho, czyli bez pieniędzy na próbę. Jest taka możliwośc?

 3. Seweryn pisze:

  Chciałbym przedstawić ciekawą wskazówkę. Może to komuś się przyda . Jeśli jutro w trakcie sesji okaże się, że domniemana podfala 3 w impulsie wzrostowym jest najkrótsza, może to oznaczać, że prawdopodobnie sięgniemy jednak szczytów , a może nawet je przekroczymy. Elliotowcy wiedzą o co chodzi.

 4. spartakus pisze:

  przy założeniu ze fala 5 jeszcze trwa to fala 3 będzie najkrótszą…

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Jest taka możliwość i wówczas oczywiście zmieni się oznaczenie ale tak jak pisałem może być juz po 5 i wtedy jest ok. może być teraz 4 i 5 skrócona i też jest ok a jak pójdzie dalej to będzie oznaczało że albo impuls rozbija się jeszcze bardziej i wówczas będzie byczo albo …. no właśnie aż trudno to napisać ale ponownie wróci oznaczenia “abc”. Nie ma co gdybać tylko patrzeć i wyciągać kolejne wnioski.

  • Seweryn pisze:

   spartakus
   Zakładamy, że domniemana piąta jeszcze trwa , jednak jeśli zbytnio się wydłuży przez co domniemana trzecia okaże się najkrótsza, to znaczy, że trzecia nie jest trzecią lecz pierwszą wewnętrzną, natomiast piąta nie jest piątą lecz trzecią wewnętrzną.

  • Krzysiek pisze:

   W obozie misiów mamy rozpiskę i na taką ewentualność:
   http://bankfotek.pl/view/1670205

   • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

    Wzrost od 30.01 też biorę w tym układzie pod uwagę ze względu na fale korekcyjne (ich różny czas trwania i rozmiar). Jednak do tego musiałaby mnie przekonać ostatecznie odpowiednia korekta w dół schodząca pod poziom 2420 na indeksie co wykluczyłoby “rozbudowę” impulsu.

 5. Hossowiec pisze:

  Wskaźnik aligator na wykresie miesięcznym mówi nam że 3 linie sygnalne na wykresie WIG20 są bardzo blisko siebie, a to oznacza duży ruch w najbliższych miesiącach.Bynajmniej zakładając wzrost gospodarczy który jeszcze się nie skończył a powiem więcej-konie ciągną karawanę;)- nie będzie to ruch w dół w najbliższych miesiącach. Dlaczego? Faza inflacyjna ożywienia gospodarczego przed nami. Spółki surowcowe niedoceniane dotychczas pociągną indeks w20 w górę. Średnia hossa na WIGu dawała 100% zysku w ciągu 2+- lat. Obecna zwyżka to tylko 47%. I tu ma być krach przy tym poziomie? Wzrosty zaskoczą wielu niedźwiedzi.

  • qba pisze:

   proszę pana ALIGATORA , INFLACJA tylko w początkowej fazie jest dobra dla akcji a potem MEGA BESSA pod podwyżki stóp procentowych i zjedzenie zysku firm przez inflacje

   w tym roku według mnie rozpoczniemy bessę , własnie po tej ostatniej fali wzrostowej którą teraz mamy ,

   • Rynek pisze:

    a skąd wiesz, że teraz mamy ostatnią 5 ? może takowa już była i po dojściu do 2530 postój i zawrót ? widzę opinie wielu grających na ostatnią 5. Ok L poodpalali to grajta na ostatnią 5.

  • lingwista pisze:

   Ale Darka wzrost gospodarczy nie obchodzi. Więc z czym do gościa.

  • DD pisze:

   jaka inflacja skoro idzie deflacja? Nie sa wazne zadne dane historyczne poza 1929 r bo tylko do tego roku jest zblizona sytuacja; zadne pozniejsze schematy nie obowiazuja, wlacznie z glupotami typu faza hossy. Inflacja na DM to pekniecie baniek na obligacjach i natychmiastowy krach.

   • Hossowiec pisze:

    Popatrz na wykres indeksu surowców (CRB).To ten wskaźnik pokazuje że w listopadzie-styczniu mieliśmy dołek inflacji. To spółki surowcowe zanim padną pod ciężarem bessy (prawdopodobnie za x miesięcy) pokażą siłę w W20.

    • DD pisze:

     No ale skad by mialo wziac sie ozywienie? +1% przy darmowej kasie to marne ozywienie, raczej wstrzymywanie nieuniknionego. Jest zadluzenie gospodarstw domowych na rekordowym poziomie na DM i “punkt przegiecia” juz za nami. Ozywienie wiaze sie z cyklem kredytowym, a faza inflacyjna ozywienia jest do niego wtorna; a teraz zadnego zwiekszonego zadluzania juz nie bedzie. U nas to PKB to czesciowo porzez zanizana inflacja, a czesciowo eksport, ktory w sporej czesci jest niemiecka produkcja na terenie Polski.
     Pzdr.

     • DD pisze:

      p.s. umiarkowana inflacja moze byc, ale to nie bedzie na tle jakejs fazy ozywienia; bo tej nie bedzie; moze byc sama inflacja.
      Surowce jesli rosna, to nie ze wzgledu na ozywienie w gospodarce; wiec wzrost cen bedzie mial wplyw hamujacy na gospodarki. Wzrosty spekulacyjne jedynie moga byc.

 6. gibon pisze:

  jutro to będzie taka dzida,że kupić na otwarciu i odejść od kompa-zawsze nie potrafię wytrzymać całej sesji wzrostów-zresztą najprostsze systemy dały extra zarobek

 7. Atazram pisze:

  Pon 17-02-2014USA Dzień Prezydenta

 8. Krzysiek pisze:

  Panie Darku może odniesc sie Pan do wykresu WIG Banki i oznacznia fal http://jacekborawski.blox.pl/resource/13indbank.png

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Ten fragment jest rozrysowany moim zdaniem dobrze ale można byłoby mieć zastrzeżenia co do 1 i 2 dlatego trzeba byłoby spojrzeć szerzej a to wymaga czasu którego teraz akurat nie mam. Przepraszam.

 9. zagadka pisze:

  Możliwości jest całkiem sporo. Niestety nie ułatwia to sprawy. Załóżmy że fale 1 i 2 wg wykresu intra są oznaczone prawidłowo. Falę 3 natomiast wydłużamy aż do chwili obecnej. JEst ona wtedy najdłuższa a przed nami TYLKO korekcyjna 4 a potem jeszcze wzrostowa 5. W takim przypadku 3 rozciągamy i obecnie jesteśmy w podfali V tej długiej 3.

 10. zagadka pisze:

  Chodzi mi w sumie o coś takiego:
  http://zapodaj.net/images/ed4cd1c6e4594.png

 11. qba pisze:

  na FW20 na dziennym 61,8% fibo nie mogą przejśc ale chyba nie ma się co dziwić jak zrobili 230 pkt od dołka non stop

 12. qba pisze:

  jeżeli przyjmiemy że 1 fala ma już 230 pkt od dołka to jak duże będą dalsze wzrosty całego 5 falowego impulsu jak 3 fala jest zawsze najdłuższa

 13. pablo76 pisze:

  USA blisko 88,6% zniesienia na kasowym (brakuje 2 pkt) chyba dadzą już sobie spokój te ich automaty.
  Znowu ta śpiewka im gorzej tym lepiej bo dodruk będzie kontynuowany???
  Czytałem gdzieś że tam jest potężnie ukryty socjal a spadek bezrobocia to tylko chyba upiększona statystyka podobnie jak dane o CPI które FED celowo zaniża żeby utrzymywać niskie stopy. Dziwne bo płace tam już rosną od wielu m-cy a ceny – nie coś tu jest nie tak.

 14. Koala_W pisze:

  Panowie dobrze idzie w usa dzisiaj zbliżyli się do maksów a we wtorek je forsujemy i mocno w górę. Radzę mieć gotowe portfele do zakupów długich.

  • Seweryn pisze:

   Piątkowa sesja była słaba . Nie wykorzystali szansy wybicia wyżej po dobrych Stanach . Liderami wzrostów była małe spółki , tak więc albo kończymy piątą falkę, albo podfalkę b w korekcie płaskiej niższego stopnia po ostatnim impulsie.

  • qba pisze:

   wiesz powiem ci że jak USA tak mocno rośnie to u nas już się boją że zaraz tam będzie spadać , zobacz w piątek że nasz WIG 20 już był najsłabszy , pierwsze oznaki słabości , PKO BP już nie ciagnie , został troche KGHM i czym dalej w górę ?

 15. 22kk pisze:

  Powiem krótko S&P spadał po nowiu – spadnie zaraz po pełni! Na pewno!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *