Komentarz po sesji 13.02.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam jeszcze jedno, tym razem minimalne podciągnięcie indeksu WIG20 na nieco wyższy poziom. Wig20 wzrósł o 0.29% i zakończył dzień na poziomie 2490. Można powiedzieć, że jakieś znaczące zmiany nie zaszły w stosunku to sytuacji z wczoraj jednak warto zapewne spojrzeć na ……[fumpBegin]

…. wykres intra. Jednak na początek sam (bez jakiegokolwiek opisu) wykres dzienny, tak dla porządku.

wig20No a teraz już intra 1h indeksu WIG20.

wig20intraTu najważniejszym, tak przynajmniej uważam, jest fakt, iż w ostatniej „piątce” mamy niemal wszystko. Tzn. na „ostatnią minutę” dzisiejszej sesji mamy już kompletny impuls od dołka z 30.01 w którym ostatnia mniejsza „piątka” jest albo zrobiona w całości albo jeszcze fala 4 i 5 z tym że mówimy tu o jakiś 10-15 pkt max. To co również widać na wykresie to geometria, która wskazuje, iż wzrost osiągnął istotne zniesienie zewnętrzne poprzedniego spadku – 127.2% co również wskazuje na duże prawdopodobieństwo zakończenia pełnej fali na tym mniej więcej poziomie. Jeśli takie oznaczenie jest ok. to jutro a najdalej chyba w poniedziałek wejdziemy w ruch na południe, który powinien dać nam odpowiedź na pytanie „co z rynkiem w kolejnej perspektywie kilku tygodni?”.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

46 Replies to “Komentarz po sesji 13.02.2014

 1. Darku, chyba nie mamy co zaklinać rzeczywistości. Co prawda ten wzrost był szybki bo bez korekty, ale czas podążać za s&p. Myślę, że szybciej dobijemy do 2800 pkt niż do 2000.

  1. Dla mnie jest zbyt wcześnie aby wydać taką opinię. Uważam, że tak można powiedzieć dopiero po korekcie. Przypomnę tylko sytuację z czerwca 2013 jak tam poszło w górę i niestety wówczas racja była po mojej stronie (korekta nieregularna). Teraz tak być nie musi ale fale do mnie przemawiają właśnie w ten sposób.

   1. Ale każdy rok to inne realia. Więc chyba nie mamy co porównywać takich momentów, bo takich przykładów można multum wyszukać.

   2. Jeśli tu ma chodzić o to, kto ma rację, to masz rację Darku, ale ja jeszcze trzymam L i zmienię pozycję dopiero, jak zacznie spadać, teraz to byłoby jak łapanie spadającego noża – „skoro tyle urosło, to wreszcie musi zacząć spadać” – i tak codziennie od kilku dni 🙂

     1. Nie mogę stawiać SL, mogę zmieniać pozycję tylko wg kursów zamknięcia w danym dniu. Dlatego na wypadek krachu ryzykuję, ale takowego się obecnie nie spodziewam, więc zamknę pozycję z ręki, jak na koniec dnia spadnie poniżej mojego progu.

   3. A ja nie bawiąc się w kreski, fale, intra i nietoperze taką opinię głoszę od kilku tygodni. Ale cóż nie mam tytułu analityka rynków finansowych.

    1. Myślę, że szybciej dobijemy do 2800 pkt niż do 2000. O taką opinię chodzi, gdyby ktoś miał jAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI.

  2. ja uważam że nawet 2650 nie przejdziemy bo WIG banki robią 5 tą falę a PKO BP jako największy bank doszedł do oporu kanału wzrostowego , poza tym warto też patrzeć na walute bo te wzrosty robi zagranica widać to po WIG 5 a dla nich obecny poziom złotego już nie jest korzystny do chodzenia ,

   Rosja dzisiaj -2,5 % i nie wiem czy czasem nie szykuje się mocny zjazd na surowcach

   a w USA się śpieszą przed kolejnym cięciem FEDu , jak FEDu znów o 10 mld $ utnie QE to mamy już trend

 2. Chciałbym przedstawić ciekawą wskazówkę. Może to komuś się przyda . Jeśli jutro w trakcie sesji okaże się, że domniemana podfala 3 w impulsie wzrostowym jest najkrótsza, może to oznaczać, że prawdopodobnie sięgniemy jednak szczytów , a może nawet je przekroczymy. Elliotowcy wiedzą o co chodzi.

  1. Jest taka możliwość i wówczas oczywiście zmieni się oznaczenie ale tak jak pisałem może być juz po 5 i wtedy jest ok. może być teraz 4 i 5 skrócona i też jest ok a jak pójdzie dalej to będzie oznaczało że albo impuls rozbija się jeszcze bardziej i wówczas będzie byczo albo …. no właśnie aż trudno to napisać ale ponownie wróci oznaczenia „abc”. Nie ma co gdybać tylko patrzeć i wyciągać kolejne wnioski.

  2. spartakus
   Zakładamy, że domniemana piąta jeszcze trwa , jednak jeśli zbytnio się wydłuży przez co domniemana trzecia okaże się najkrótsza, to znaczy, że trzecia nie jest trzecią lecz pierwszą wewnętrzną, natomiast piąta nie jest piątą lecz trzecią wewnętrzną.

   1. Wzrost od 30.01 też biorę w tym układzie pod uwagę ze względu na fale korekcyjne (ich różny czas trwania i rozmiar). Jednak do tego musiałaby mnie przekonać ostatecznie odpowiednia korekta w dół schodząca pod poziom 2420 na indeksie co wykluczyłoby „rozbudowę” impulsu.

 3. Wskaźnik aligator na wykresie miesięcznym mówi nam że 3 linie sygnalne na wykresie WIG20 są bardzo blisko siebie, a to oznacza duży ruch w najbliższych miesiącach.Bynajmniej zakładając wzrost gospodarczy który jeszcze się nie skończył a powiem więcej-konie ciągną karawanę;)- nie będzie to ruch w dół w najbliższych miesiącach. Dlaczego? Faza inflacyjna ożywienia gospodarczego przed nami. Spółki surowcowe niedoceniane dotychczas pociągną indeks w20 w górę. Średnia hossa na WIGu dawała 100% zysku w ciągu 2+- lat. Obecna zwyżka to tylko 47%. I tu ma być krach przy tym poziomie? Wzrosty zaskoczą wielu niedźwiedzi.

  1. proszę pana ALIGATORA , INFLACJA tylko w początkowej fazie jest dobra dla akcji a potem MEGA BESSA pod podwyżki stóp procentowych i zjedzenie zysku firm przez inflacje

   w tym roku według mnie rozpoczniemy bessę , własnie po tej ostatniej fali wzrostowej którą teraz mamy ,

   1. a skąd wiesz, że teraz mamy ostatnią 5 ? może takowa już była i po dojściu do 2530 postój i zawrót ? widzę opinie wielu grających na ostatnią 5. Ok L poodpalali to grajta na ostatnią 5.

     1. no to po co te S skoro cofamy ? ja L nie gram graj sam. Każdy wybiera swój styl gry. NA demo mam Twoje L i trzymam je na maksa z SL.

  2. jaka inflacja skoro idzie deflacja? Nie sa wazne zadne dane historyczne poza 1929 r bo tylko do tego roku jest zblizona sytuacja; zadne pozniejsze schematy nie obowiazuja, wlacznie z glupotami typu faza hossy. Inflacja na DM to pekniecie baniek na obligacjach i natychmiastowy krach.

   1. Popatrz na wykres indeksu surowców (CRB).To ten wskaźnik pokazuje że w listopadzie-styczniu mieliśmy dołek inflacji. To spółki surowcowe zanim padną pod ciężarem bessy (prawdopodobnie za x miesięcy) pokażą siłę w W20.

    1. No ale skad by mialo wziac sie ozywienie? +1% przy darmowej kasie to marne ozywienie, raczej wstrzymywanie nieuniknionego. Jest zadluzenie gospodarstw domowych na rekordowym poziomie na DM i „punkt przegiecia” juz za nami. Ozywienie wiaze sie z cyklem kredytowym, a faza inflacyjna ozywienia jest do niego wtorna; a teraz zadnego zwiekszonego zadluzania juz nie bedzie. U nas to PKB to czesciowo porzez zanizana inflacja, a czesciowo eksport, ktory w sporej czesci jest niemiecka produkcja na terenie Polski.
     Pzdr.

     1. p.s. umiarkowana inflacja moze byc, ale to nie bedzie na tle jakejs fazy ozywienia; bo tej nie bedzie; moze byc sama inflacja.
      Surowce jesli rosna, to nie ze wzgledu na ozywienie w gospodarce; wiec wzrost cen bedzie mial wplyw hamujacy na gospodarki. Wzrosty spekulacyjne jedynie moga byc.

 4. jutro to będzie taka dzida,że kupić na otwarciu i odejść od kompa-zawsze nie potrafię wytrzymać całej sesji wzrostów-zresztą najprostsze systemy dały extra zarobek

  1. Ten fragment jest rozrysowany moim zdaniem dobrze ale można byłoby mieć zastrzeżenia co do 1 i 2 dlatego trzeba byłoby spojrzeć szerzej a to wymaga czasu którego teraz akurat nie mam. Przepraszam.

 5. Możliwości jest całkiem sporo. Niestety nie ułatwia to sprawy. Załóżmy że fale 1 i 2 wg wykresu intra są oznaczone prawidłowo. Falę 3 natomiast wydłużamy aż do chwili obecnej. JEst ona wtedy najdłuższa a przed nami TYLKO korekcyjna 4 a potem jeszcze wzrostowa 5. W takim przypadku 3 rozciągamy i obecnie jesteśmy w podfali V tej długiej 3.

 6. na FW20 na dziennym 61,8% fibo nie mogą przejśc ale chyba nie ma się co dziwić jak zrobili 230 pkt od dołka non stop

 7. jeżeli przyjmiemy że 1 fala ma już 230 pkt od dołka to jak duże będą dalsze wzrosty całego 5 falowego impulsu jak 3 fala jest zawsze najdłuższa

 8. USA blisko 88,6% zniesienia na kasowym (brakuje 2 pkt) chyba dadzą już sobie spokój te ich automaty.
  Znowu ta śpiewka im gorzej tym lepiej bo dodruk będzie kontynuowany???
  Czytałem gdzieś że tam jest potężnie ukryty socjal a spadek bezrobocia to tylko chyba upiększona statystyka podobnie jak dane o CPI które FED celowo zaniża żeby utrzymywać niskie stopy. Dziwne bo płace tam już rosną od wielu m-cy a ceny – nie coś tu jest nie tak.

 9. Panowie dobrze idzie w usa dzisiaj zbliżyli się do maksów a we wtorek je forsujemy i mocno w górę. Radzę mieć gotowe portfele do zakupów długich.

  1. Piątkowa sesja była słaba . Nie wykorzystali szansy wybicia wyżej po dobrych Stanach . Liderami wzrostów była małe spółki , tak więc albo kończymy piątą falkę, albo podfalkę b w korekcie płaskiej niższego stopnia po ostatnim impulsie.

  2. wiesz powiem ci że jak USA tak mocno rośnie to u nas już się boją że zaraz tam będzie spadać , zobacz w piątek że nasz WIG 20 już był najsłabszy , pierwsze oznaki słabości , PKO BP już nie ciagnie , został troche KGHM i czym dalej w górę ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *