Komentarz po sesji 23.01.2014

Dzisiejsza sesja zmieniła nieco obraz z ostatnich dni. Indeks WIG20 spadł o -1.09% kończąc dzień na minimum, które wypadło na poziomie 2406. Ten spadek to jeszcze żadna „tragedia” choć zapewne może już wzbudzać niepokój wśród posiadaczy akcji i pozycji L na kontraktach terminowych. Choć z drugiej strony zapewne …..

[fumpBegin]

… jest wiele osób, które czekają na taki ruch z utęsknieniem. Dlaczego? Pokażę to na wykresie.

wig20Tym w czym byki upatrują „sukces” dzisiejszego spadku jest możliwość utworzenia formacji ORGR z linią szyi na poziomie ostatnich szczytów czyli ok. 2440. Dzisiejsza świeca nie zdołała zejść pod szczyt w cenach zamknięcia z 16.01 co przy dość znaczącym obrocie może świadczyć, iż byki mają zamiar jeszcze powalczyć. Oczywiście zejście na niższy poziom a dokładniej do poziomu ok. 2370 będzie cały czas oceniany jako budowa prawego ramienia formacji i tak tez może być. Jednak w tym wariancie jest jeden „minus”. Jednak o tym przy wykresie intra gdzie chyba łatwiej będzie wskazać plusy i minusy omawianego wariantu.

wig20intraW dalszym ciągu nie wypowiem się do końca na temat ujęcia całego okresu od listopada jednak dwa podstawowe założenia oznaczyłem na wykresie. Zajmijmy się ostatnim wzrostem który ułożył się w klin. Po dzisiejszej sesji powinniśmy wykluczyć wariant z budową impulsu wzrostowego a to za sprawą zejścia indeksu na ewentualną pierwszą piątkę. Oczywiście zawsze można jeszcze liczyć na budowę jakiegoś TUP ale takie warianty zdarzają się dość rzadko. Jeśli zatem nie możemy teraz mówić o impulsie wzrostowym a jedynie o wariancie „abc” to :
a) zakończyliśmy korektę wzrostową i wracamy do spadku (patrząc na wykresy dwóch największych banków jest to mocno realne) co świadczyłoby o bardzo wielkiej słabości naszego rynku ponieważ ta korekta zdołała znieść tylko niewiele ponad 38.6% całego spadku
b) cała trójka wzrostowa jest częścią większej korekty, czyli teraz po jakimś spadku nie wybijającym dołka na 2300 powinniśmy mieć kolejny ruch wzrostowy, który mógłby a nawet powinien wybić linię szyi wspominanej wcześniej ewentualnej ORGR. I tu wypowiedziany wcześniej „minus” mianowicie zasięg formacji ORGR osiąga się najczęściej tylko wówczas gdy mamy do czynienia z tworzeniem formacji opartej na nowym impulsie wyższego rzędu. Innymi słowy gdy prawa część „głowy” jest impulsem następnie połowa ramienia (w dół) korektą i wówczas na fali kolejnego impulsu (najczęściej wydłużonego) następuje wybicie linii szyi.
Na koniec jeszcze kilka słów o wspomnianym poziomie ok. 2370 do którego bez negatywnych skutków mogłoby spadać aby jakaś formacja powstała. Ten poziom to okolice na których powstał dołek ewentualnego lewego ramienia , to również poziom linii szyi mniejszej ORGR która zapoczątkowała wzrost oraz 50% zniesienia całego wzrostu od dołka na ok. 2300. Widać zatem, że okolice 2370 to naprawdę odpowiedni poziom do powstrzymania spadku. Zejście poniżej w układzie impulsu (5 fal) w ujęciu intra będzie raczej potwierdzeniem mocno niedźwiedziego scenariusza.
I na koniec kilka słów o pozycjach na kontraktach. Ci którzy zajęli pozycję L na dłuższy okres niż kilka sesji powinni chyba uciekać z nich po wybiciu dołka na 2360. Osoby które grają w krótkich interwałach zapewne już nie mają L a co z S ? Tu odwrotnie. „Szybcy” gracze powinni byli dzisiaj zareagować na utworzone świece z górnymi cieniami na zniesieniu ok. 78.6% wczorajszego spadku jaki miał miejsce w pierwszej części sesji natomiast Ci o nieco dłuższym horyzoncie powinni zacząć „trzymać palec na spuście” a właściwie na „enter”.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Komentarz po sesji 23.01.2014

  1. Wracając do analizy weekendowej, to zakładany scenariusz spadkowy zaczyna się sprawdzać. Pierwsza częśc tygodnia w górę, a potem spadki. Do tego też nie najlepsze dziś rysujące się wykresy indeksów zachodnich i prawdopodobne jest, że najbliższa weekendowa zacznie się od słów: „a nie mówiłem” :).
    Pozdrowienia z mroźnej Wlkp.

  2. Koniec spadków idziemy na 2800 kto podebrał 13 stycznia i dziś na fw20 zyska sporo.

    @gracz

    jaki zasięg dajesz na Fw20 bo dobrze główkujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *