Komentarz po sesji 21.01.2014

Po dzisiejszej sesji, indeks WIG20, zyskał 1.35% i zakończył dzień na poziomie 2411 pkt. Tym samym inwestorzy ponownie zdołali zakończyć dzień nad poziomem 2400 co przez niektórych jest odbierane za “dobrą monetę”. [fumpBegin]

wig20Dzięki dzisiejszemu wzrostowi, indeks zdołał wybić linię trendu spadkowego i niemal zamknąć lukę cenową z 7.01.2014 (dokładnie zabrakło tylko 0.5 pkt). To zapewne są pozytywne rezultaty dla posiadaczy akcji. Niestety do pełni szczęścia zabrakło chociażby wybicia w cenach zamknięcia szczytu z 16.01 i tym samym nad rynkiem zawisła możliwość powstania “podwójnego szczytu” co wiązałoby się z powrotem do spadku.
Oczywiście losy jeszcze nie są przesądzone, w końcu jutro też jest dzień i być może zadziała przysłowie “co się odwlecze to nie …..”. My jednak skoncentrujmy się nad konkretami a te niestety albo i stety każą patrzeć na rynek z perspektywy rynku niedźwiedzia w ujęciu dziennym. Zatem to co dzisiaj miało miejsce traktowałbym jako zbliżający się moment do ponownego zajęcia pozycji S. Zwrócę tylko uwagę na pewną “systematyczną zależność” mianowicie zazwyczaj to dopiero środa wyznacza prawdziwy kierunek i jesli weźmiemy pod uwagę to jak niskie obroty cechowały dwa pierwsze dni tego tygodnia to naprawdę uważam, że mając pozycję L można delikatnie zacząć się martwić o jej los.
Spójrzmy jeszcze na wykres intra 1h indeksu WIG20.

wig20intraPatrząc na niego możemy wyznaczyć poszczególne fale impulsu z dwóch ostatnich sesji w wyniku czego w najlepszym wypadku mamy już 4 fale i przed nami co najwyżej “piąta” i to raczej niezbyt długa (patrz jaka jest fala pierwsza). Nie wykluczone jest jednak i to, że jedna mała biała świeca z godz. 15 była już falą 5-tą. Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcie, które nastąpi jutro , w przypadku ruchu w dół pierwszym wsparciem a właściwie strefą wsparcia będzie dolna część dzisiejszej pierwszej białej świecy o imponującym rozmiarze. Wybicie tej strefy byłoby tożsame z wybiciem dopiero co powstałej linii trendu wzrostowego od najniższego dołka z tego roku.

[fumpEnd]

34 Replies to “Komentarz po sesji 21.01.2014

 1. Masz rację, też bym sie martwił o L. Trzeba uważać bo korekta w USA może przyjść w każdej chwili i wtedy W20 tąpnie niesamowicie.

 2. Co powie pan na ORGR?? Napewno widzi pan tą formację. Moim zdaniem jesteśmy w trakcie tworzenia fali trzeciej z zasiegiem do 2470pkt. Kurs powinien dotrzeć do górnej lini kanału, który pan narysował. Niewiem dlaczego widzi pan same S. Wybyliśmy linie trendu spadkowego i ładnie idziemy na nowe szczyty. Dodatkowo dziś byliśmy jedną z lepszych giełd na świecie. Jeszcze jedno ta fala niby korekcyjna ABC trochę naciągana jest.
  Pozdrawiam Michał

  1. Oczywiście, że każdy, kto chce widzi tę formację (ORGR). Sęk w tym, że Pan Dariusz w 9 przypadkach na 10, widzi ryzyko wybicia dołem, podczas gdy “reszta rynku” widzi możliwość wybicia górą. Za każdym razem, gdy Pan Dariusz pisze o wzrostach, dokładnie przyglądam się sytuacji na moich spółkach, bo to zwykle oznacza wyczerpanie wzrostów i sygnał sprzedaży. Taka jest prawda Dariuszu. Możesz się spierać, ale taka jest prawda. “Starzy” subskrybenci widzą to bardzo wyraźnie i naprawdę nie ma sensu czarować rzeczywistości.

   1. P.S. Z resztą, jaki jest sens robienia analizy technicznej WIGu20, skoro ten w zeszłym roku zupełnie oderwał się od rzeczywistości… Tym nie mniej, lubię czytać Twoje wpisy, bo dużo uczę się na temat formacji. Z tym, że interpretuję je inaczej niż Ty.

    1. Ano taki jest sens że to kontrakty na WIG20 są w największym kręgu zainteresowań i mają największą płynność a nie na inne indeksy czy akcje.

   2. Proszę podać chociażby 5 przykładów na 10 a nie pisać całej serii bzdur. Wymyślać każdy może ale rzetelnie wykazać to już nie.

    1. Dariusz, tu nie chodzi o udowadnianie czegokolwiek. Nikt nie ma czasu na analizowanie wszystkich Twoich wpisów i liczenie. Najlepszym “dowodem” na “ogólne wrażenie” jest fakt, że bardzo wielu forumowiczów uważa Cię za “Naczelnego Niedźwiedzia Rzeczpospolitej”. To musi o czymś świadczyć. Nie gniewaj się. Po prostu piszę, co obserwuję. Twoja sprawa. Ale chyba Ty sam przyznałeś niejednokrotnie, że na całości WIGu20 widzisz wielką bessę, więc nad czym my się tu spieramy?

     1. Ja się nie spieram tylko chciałem abyś wskazał konkretnie a nie rzucał słowa bo tak wygodnie. A to że dalej twierdzę że najpierw będziemy co najmniej na 1500 zanim zobaczymy 3000 jest ok. i nie martwi mnie to co piszą o mnie inni.

 3. Hej
  Pamietajcie o OFE. Kazdy 1% na akcjach w dol (i utrzymany do 31 I), to 2/3 miliarda zl wiecej pozostawione w ich portfelach 🙂

 4. Hmm, w piątek “przeszkadzała” misiom nie wybita linia trendu, dziś jak została wybita, to “przeszkadza” podwójny szczyt, ciekawe co jutro jak szczyt nie daj Boże zostanie wybity? Przypuszczam, że niskie obroty, a później to, że indeks ciągną 2-3 spółki. I tak sobie będzie rosło a Pan będzie zalecał odnawianie eS 🙂 as always

  1. Jeśli tą swoją głupkowata uwagą chcesz powiedzieć, że na obecną chwilę są techniczne sygnały do zajmowania dłuższej L to raczej pora odświeżyć wiedzę z zakresu AT.

   1. Obnażyć jakąś analizę można tylko po przez konkretny, logiczny komentarz a nie przez bełkot, który często również i Ty uprawiasz.

    1. @rubik przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś w swoim pierwszym komentarzu i w myślach oceń go obiektywnie.

  1. Bardzo dobra analiza Pana Jacka. Nie można jednak wykluczyć , że jesteśmy w podfali 3 większej całości , można by to obstawić jako trzeci wariant, jednak obrót i szerokość nie bardzo za tym przemawiają, ale kto wie.

 5. 2460 pkt na FW20 silny opór , dla mnie wygląda na koniec abc 2 5tki zrobione w góre ale jeszcze czekam na wolumen i swiece podazową

  300 pkt w dół teraz 150 w góre

 6. Wybicie ponad opór, które ostatecznie przesądza o zmianie trendu z początkiem w trzeciej dekadzie listopada jest faktem wykres godzinowy WIG20. Widać wyraźnie, iż popyt po pokonaniu poziomu 2430 punktów na indeksie WIG20 (WIG20) staje się pewniejszy siebie wchodząc coraz mocniej także w kluczowe dla rynku walory.

 7. To była analiza z niedzieli. Jak pod swoje analizy gram, ponieważ mam zaufanie jedynie do swoich.
  Nie wiem czy to jakaś fala 3 czy co innego.
  Elliotta stosuję jedynie do fraktali i korekt, nie prognozuje rynku. Do wzięcia sygnałów mam inne dobre narzędzie.

  Nie ma co wróżyć że będą s. Jak sygnał pokaże to będą a teraz cieszę się z moich L,mimo iż od dwóch dni próbują mi je z głowy wybić.

  Na pierwszym sygnale od dołka zarobił 100 pkt
  http://galeriazyskow.pl/aktualizacja-wykresow-fw20-pko-bp-i-pzu-czesciowa-realizacja-zyskow-16-01-2014r/
  i teraz po podłączeniu do “trendu” (nie mylić z trendem na zawsze) również 100 pkt.
  http://galeriazyskow.pl/analiza-indeksu-wig20-interwal-godzinowy-19-01-2014r/

  Pozdrawiam
  Jacek Raczkowski

  1. panie Raczkowski , ale skoro pan tak bierze po te 100 pkt na kontrakcie to dziwne że nie gra pan na S z tych wykresów bo też były duże zyski a nie widziałem żeby to pan zalecał ,

   1. po co miałem brać s skoro w analizie było napisane że przedstawiam dwa warianty wzrostowe. Jak widzę trend, choćby krótkoterminowy, to mimo że widzę 5 fal albo inne symptomy osłabienia bądź wyczerpania, nie zagrywam przeciw niemu. Wolę poczekać aż korekta się skończy i wówczas pobieram pozycje.
    Nawet jak cena zaliczy niższe poziomy to lepiej grać z trendem niż odwrotnie.

    Ja mam swoje zasady i można się z nimi zgadzać lub nie.

    1. w trendzie spadkowym zasady to granie L na korekty , ja dziękuję ale pan niech gra i bierze po 100 pkt non stop co kilka dni , już w to wierzę

     1. Nie biorę po 100 pkt co kilka dni.
      W zeszłym roku wchodziłem na wigu20 bodaj 3-4 razy, więcej nie widziałem bezpiecznych wejść. W tym roku tylko dwa razy było wejście.

      Na wigu gram bardzo rzadko. Tylko jak widzę dobre sygnały.

      Dziwnie piszesz qba. Nic Ci nie zrobiłem. Opisałem przy wejściu co biorę i dokładnie kiedy występuje sygnał i teraz kiedy zamykam. Jakich dowodów jeszcze potrzebujesz?

      Już wygodniej chyba się nie da.

      Mimo to pozdrawiam i życzę udanych inwestycji.
      Jacek Raczkowski.

 8. stenku pisze:
  Styczeń 22, 2014 o 12:45 pm

  Oczywiście, że każdy, kto chce widzi tę formację (ORGR). Sęk w tym, że Pan Dariusz w 9 przypadkach na 10, widzi ryzyko wybicia dołem, podczas gdy „reszta rynku” widzi możliwość wybicia górą. Za każdym razem, gdy Pan Dariusz pisze o wzrostach, dokładnie przyglądam się sytuacji na moich spółkach, bo to zwykle oznacza wyczerpanie wzrostów i sygnał sprzedaży. Taka jest prawda Dariuszu. Możesz się spierać, ale taka jest prawda. „Starzy” subskrybenci widzą to bardzo wyraźnie i naprawdę nie ma sensu czarować rzeczywistości.
  Odpowiedz

  Święte słowa. Darek dobrze rysuje ale naturę ma niedźwiedzią. Jak takie niedźwiadki widzą wzrosty lub trend wzrostowy to należy patrzeć za Shortami. Jak po sporym spadku nakręcają się na przyspieszenie spadku to za Longiem trzeba patrzeć.
  Darek tylko się nie denerwuj ja po prostu tak postrzegam okresy przesileń w których pomaga mi Twój blog. Podczas trwania ruchu spadkowego natomiast bardzo fajnie się w tym odnajdujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *