Komentarz po sesji 26.11.2013

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła nam dość znaczny “plus”. Indeks WIG20 zyskał 0.96% i zakończył dzień na poziomie 2615. Tym samym znaleźliśmy się ponownie w rejonach ostatniego szczytu jaki ustanowiony został “wystrzałem indeksów” w poprzedni poniedziałek. Jak widać inwestorzy “upatrzyli” sobie poniedziałki na “bycze święto”. [fumpBegin]

Co prawda zarówno wygląd przebiegu wczorajszych notowań jak i końcowy wynik był znacząco odmienny od tego z poprzedniego poniedziałku co jednak nie zmienia, że początek tygodnia stał się ponownie “dobrym dniem” dla inwestorów. Po wysokim otwarciu, prawie cała regularna sesja miała charakter korekty tegoż otwarcia ale na fixingu “byki” nie dał o sobie zapomnieć i podciągnęły indeks o prawie 0.5%. Tym samym, jak pokazuje poniższy wykres intra, rozpoczęła się ( a może nawet już skończyła) piata fala w impulsie wzrostowym intra trwająca od 21.11.

wig20intraWydaje się zatem, że nie pozostało zbyt wiele miejsca dla wzrostu (jeśli w ogóle coś pozostało) i w najbliższych godzinach powinniśmy byś świadkami (uczestnikami) ruchu w przeciwnym kierunku. Czy będzie to tylko korekta wspomnianego impulsu intra? Oczywiście tego nie możemy całkowicie wykluczyć jednak patrząc na wykres dzienny powinniśmy znacznie bardziej brać pod uwagę co najmniej korektę całego wzrostu od września.

wig20Za takim scenariuszem przemawiają następujące fakty. Po pierwsze, jesteśmy w wyraźnej trzeciej fali wzrostowej od wrześniowego dołka przedzielonych korektami. Po drugie, te trzy ruchy wzrostowe mają strukturę “trzy falową” co może oznaczać, iż jest to TUK w korekcie “abc” rozpoczętej pod koniec czerwca 2013. Po trzecie, wczorajsza sesja, która nie wybiła w cenach zamknięcia poprzedniego szczytu miała miejsce przy skokowo większym obrocie co wraz z obrotem z poprzedniego poniedziałku może świadczyć o “dystrybucji” na tych poziomach.
Patrząc na oscylatory takie jak Stochastick wydaje się, że potencjał wzrostu z ostatnich dwóch tygodni uległ wyczerpaniu a prawie “pewna” dywergencja na MACD w przypadku zmiany kierunku na spadkowy również przemawia za końcem całego wzrostu od wrześniowego dołka. Od takiego rozwiązania może odsunąć nas tylko prawie natychmiastowe wybicie szczytu i kontynuacja ruchu w kierunku północnym. Natomiast wybicie poziomu 2580 w cenach zamknięcia będzie pierwszym silnym sygnałem realizacji tego co napisałem powyżej.

[fump End]

7 Replies to “Komentarz po sesji 26.11.2013

  1. Tzw, trójkąt końcowy w teorii Elliotta. W tym trójkącie, impulsy wzrostowe i korekty (przy spadkach przeciwnie) “trójkami” a fala 4 może nachodzić na falę 1.

 1. nasze OFE mają ponad 90% w akcjach na nowy system a do tego jeszcze co kilka dni duże nowe emisje , będzie sypoanie papierem przed styczniem , do tego ten LOP rosnący przy szczycie

  jak ruszaliśmy we wrześniu to LOP by 78 000 teraz 114000 , wygląda że grubas ma zabezpieczony wysyp papierów
  o małych spółkach rosnących kilkadziesiąt % tygodniowo to typowy OBJAW EUFORII kowalskiego

 2. Darku – a właściwie dlaczego nie pokazujesz już wykresu kontraktów?

  I druga sprawa – jakie będziesz miał podejście przy przejściu na WIG30 (krótka historia notowań)?

  1. Nie ma na tyle dużo czasu aby opisywać też kontrakty, które są pochodną indeksu. Jednak cały czas zastanawiam się czy intra nie robić właśnie wykresu kontraktów. A co do wig30 to pieśń przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *