Komentarz po sesji 30.10.2013

Przedostatni dzień miesiąca października nie poszedł po myśli „strojących okienka” na koniec miesiąca. Indeks WIG20 wykonał widoczny zwrot i stracił na wartości -0.82%. Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2554 spowodowało utworzenie ….. [fumpBegin]

…. formacji odwracającej trend na wykresie dziennym. Tą formacją jest Objęcie Bessy i to prawie w idealnym wydaniu. Wszystko za sprawą wyższego otwarcia.

wig20To wyższe otwarcie spowodowało, że niemal cała wczorajsza świeca, łącznie z  górnym cieniem, została zasłonięta dzisiaj przez czarną świecę. Dodatkowo, dzisiejsza świeca wybiła w dół ograniczenie klina. To są elementy, które zdają się podpowiadać, iż rozpoczęliśmy co najmniej korektę ostatnich wzrostów. Teraz, jeśli tylko formacja zostanie potwierdzona, trzeba spoglądać na poziom 2450. Jego pokonanie w dół będzie raczej oznaczało koniec marzeń o piątce wzrostowej. Faktem jest również to, że jeśli ostatnia fala wzrostowa na dziennym jest klinem to z racji tego, iż jest to drugi ruch w górę od dołka świadczy o tym, że nie może to być fala „3” tylko „c”.
Jeśli spojrzymy teraz na wykres S&P i reakcję na FED to jeszcze bardzie wzrasta prawdopodobieństwo końca wzrostu na „nieco dłuższy czas”.
wig20intraJeśli spojrzymy na powyższy wykres intra 1h indeksu WIG20 to musimy „zachować” byczy zapęd. Tu widać wyraźnie że za 50 pkt. w dół mamy kolejny ważny ogranicznik spadków, jakim jest większy klin. Dopiero wybicie tego klina pozwoli założyć znacznie mocniejszy spadek z testem ostatniego dziennego dołka (najniższego).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

8 Replies to “Komentarz po sesji 30.10.2013

 1. Teraz wiemy kto pakował LOP zwłaszcza od ubiegłego poniedziałku nastąpił mocniejszy przyrost LOP.
  Dziś sygnał dały banki, jutro dołączy KGHM.

  1. no to już chyba znika element pod co było granie , FeD już tak jak Japonia nigdy nie skończy drukować i koniec bajki pod którą grają 5 lat ,

   teraz drukowanie FEDu to już norma bo nikt tych bilionów obligacji od nich nie odkupi

 2. Najbardziej muszę zgodzić się z Jerzym, USA rzeczywiście wyglądają fatalnie. Całe 0,4% od szczytu wszechczasów. Moim zdaniem to jest prawdziwy dramat Amerykanów, ich giełdy, inwestorów z całego wszechświata.

  1. Niechybnie na haju jest.
   To się już da zaobserwować od jakiegoś czasu.
   Namówił pewno sporo osób na swój „znakomity abonament” ciągnie z biedaczków kasę i mianował się 1 inwestorem RP.
   Nie można nikogo skreślać tylko przez to, że jest optymistą, ale czasem staje się śmieszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *