Komentarz po sesji 23.10.2013

Dzisiejsza sesja stała się kontynuacją tego czego doświadczyliśmy wczoraj od drugiej godziny notowań. Indeks WIG20 stracił kolejne -0.83% i zakończył dzień na poziomie 2523. Aby wyciągnąć z tego wnioski przejdźmy natychmiast do wykresów. Na „pierwszy ogień” pójdzie wykres……[fumpBegin]

…. intra 1h indeksu WIG20.

wig20intraWykres ten pokazuje wyraźnie, iż otwarcie dzisiejszej sesji nastąpiło poniżej poziomu o jakim pisałem wczoraj i dokonało się to luką cenową. Ta luka mimo starań popytu nie została zamknięta a maks jaki zdołały one osiągnąć to właśnie poziom ok. 2536 czyli poziom którego wybicie oznacza otwarcie drogi do dolnego ograniczenia klina.
Jeśli jutro dojdzie do dalszej kontynuacji spadku, która wybije krótkoterminową linię trendu to wówczas ciężko będzie zatrzymać rynek niż dopiero właśnie na dolnym ograniczeniu klina. Dodatkowo taki ruch spowoduje powstanie pewnego układu, który ma ogromną skuteczność. Jeśli spojrzymy na poziom dolnego ograniczenia „tej figury geometrycznej” to zauważymy że w tych okolicach nachodzi kilka ważnych czynników. Zatem tylko chyba zarąbiste wzrosty na rynku za oceanem mogą uchronić nas od zejścia do poziomu ok. 2450. Czy jednak takie rozwiązanie oznacza coś w dłuższym nieco terminie. Spójrzmy na wykres dzienny.

wig20Jak widzimy na tym wykresie, dzisiejszy spadek ponownie zatrzymał się na znajomym wsparciu czyli w okolicach połowy długiej białej świecy. Mamy zatem już dwie spadkowe świece które nawet nie zdołały znieść ponad połowę drogi jaką zrobiła jedna biała. Co to oznacza? Myślę, że tym samym wzrasta szansa na szybki powrót do wzrostu. Jeśli jutro indeks nie wybije wyraźnie minimum długiej białej świecy to będzie można poważnie myśleć o formacji kontynuacji trendu wzrostowego. Musze jednak ostrzec przed „pewniackim” obstawianiem takiego scenariusza. Dlaczego? Jeśli nic się nie zmieni do 22.00 to w USA będziemy mieli formację Harami na oporze (linia po kilku ostatnich szczytach) jeśli dołożymy do tego taką samą formację na DAX to wcale nie zdziwi mnie jeśli jutro nastąpi przyspieszenie spadku  zwłaszcza że będziemy mieli do czynienia z pewnym układem na wykresie 1h, który najczęściej daje zarobić całkiem sporą ilość pkt.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

12 Replies to “Komentarz po sesji 23.10.2013

 1. Też utkwiło mi podczas dzisiejszej sesji, że fw zamknęły lukę, natomiast WIG20 tego nie zrobił co wg. mnie jutro spowoduje dalszy spadek.
  Pozdrawiam
  Robert

 2. Zwracam uwagę na na sprzedaż znacznych pakietów akcji PEKAOSA po 199 i 200 PLN przez jakiegoś spryciulę mającego dostęp do informacji poufnych.

 3. no niestety nie ma co szukać spadków na wzrostowym rynku, nastroje, oscylatory, formacje można sobie miedzy bajki włożyć. Trzeba patrzeć na wsparcia, a nie opory przy trendzie up, i jechać z trendem to podstawa gry, inne zachowania to samobójstwo albo onetowe granie.

  1. Dobrze piszesz ale o co chodzi Ci dokładniej? O wyższe otwarcie? Bo chyba nie chcesz powiedzieć,że wzrost do końca sesji jest przesądzony?

    1. To wszystko się zgadza. Napisałem tak ponieważ często wypisuje się tu hurra optymistyczne komentarze na samym początku sesji a na koniec sytuacja wygląda inaczej i odwrotnie również.

 4. A kto poza spekula i naiwnymi by takie Pekao kupowal po takich cenach? Zyski bankow spadna minimum 10% w 2014 tylko ze wzgledu na brak juz zyskow z obligacji (a jeszcze sprawa Bazylei III i w dol intercharge, co dodatkowo oslabi wyniki). PEO zas to wydmucha Unicredita.
  Dodatkowo w strefie Euro sytuacja bankow jest dramatyczna, a to odbije sie na reszcie krajow, gdy juz trupy z szaf powypadaja. Na razie jednak jeszcze trupy w wiekszosci w szafie, ale coraz tam ciasniej.

 5. Z rynkiem się nie dyskutuje – rośnie i chwała mu za to. Jest z czego spadać.
  Wszystkie media i większość komentarzy na blogach mówią o hossie. Ona trwa już od dawna. Aktualnie z technicznego punktu widzenia wygląda mi to na wykończenie wzrostowej piątki. Może jeszcze jakiś euforyczny wzrost na sam koniec (tak z 1,5 do 2 %) na głównych indeksach. Sądzę, że pod koniec przyszłego tyg. będziemy co najmniej 5% taniej niż dziś. A jeśli nie? Jeśli nie to po prostu się pomyliłem. Ale stawiam na to pieniądze. Dziś planuję jeszcze dołożyć. Posdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *