Komentarz po sesji 27.09.2013

Wczorajsza sesja upłynęła pod dyktando byków i indeks WIG20 zdołał wyjść na nowy szczyt od września 2013. Skala wzrostu była całkiem przyjemna dla posiadaczy akcji i wyniosła 1.19%. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2436 a więc w niedalekim „sąsiedztwie” linii trendu.[fumpBegin]

Biała świeca z niewielkim ale wyraźnym górnym cieniem (odbicie od linii trendu) całkowicie zanegowała układ trzech czarnych świec po luce z jaka mieliśmy do czynienia 19.09.2013. Tym samym nie ma już formacji odwracającej trend a to co powstało daje nadzieję na wybicie linii trendu i atak na kluczowym moim zdaniem poziom 2512. Wczorajszemu wzrostowi towarzyszył zdecydowanie większy niż w poprzednich dwóch dniach, obrót a to oznacza, że nie brakuje tych, którzy wierzą w kontynuację wzrostów.
W obecnej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem dla popytu byłoby wybicie, zdecydowane wybicie linii trendu czy jednak to będzie miało miejsce? Przyglądając się dokładnie obrazowi indeksu jaki powstał od dołka ustalonego w dniu 5.09 dostrzec można trzy luki. Wczorajsza, właśnie trzecia, miała znamiona (między innymi ze wzgledu na obrót) tzw. luki wyczerpania. Zatem byki muszą chyba mocno się postarać aby kontynuować ruch wzrostowy.
Spoglądając na wykres intra 1h indeksu WIG20 dostrzec można niemal natychmiast tworzący się klin wzrostowy, którego górne ograniczenie było wczoraj wyraźnie respektowane.

Jeśli udałoby się je jednak wybić to wówczas najprawdopodobniej mielibyśmy kolejne ok. 30 pkt. do przebycia w kierunku północnym. Jeśli natomiast „objęcie bessy” jakie powstało na szczycie zostałoby potwierdzone to najprawdopodobniej kolejne godziny notowań przyniosą nam korektę w okolice dolnego ograniczenia klina czyli do poziomu ok. 2400.
Rozpatrując wykres intra w ujęciu falowym, powiedziałbym, że w klinie najprawdopodobniej mamy zrobioną falę 1,2,3 jeśli zatem jest to trafne spostrzeżenie to tym bardziej w dniu dzisiejszym moglibyśmy mieć do czynienia z ruchem spadkowym. Idąc jednak dalej należałoby uznać, że nie będzie to jeszcze ruch, który wybije dolne ograniczenie klina tylko fala 4 a po niej jeszcze jeden ruch w górę jako fala 5. Oczywiście w takim wypadku ostatni wzrost nie musiałby już wybić wczorajszego szczytu bo w „trójkącie końcowym” a chyba z tym mamy do czynienia, fala 5 nie koniecznie ma najwyższy szczyt i często jest „skrócona”.
Dużo będzie również zależało od zachowania indeksu za oceanem, który od trzech dni „szoruje po dnie” i do końca nie można wywnioskować czy podniesie się w końcu czy jednak wybije tą krótką konsolidację w dół.

[fumpEnd]

14 Replies to “Komentarz po sesji 27.09.2013

 1. Dzien dobry
  Chyba jednak nie bylo wczoraj luki na WIG20; zaginela u Pana na wykresie swieczka dzienna z 25 IX(?). …Wzrosty wygladaja mi na „skok po S-ki”, bo prosze spojrzec jakie wyceny maja banki. Nic nie dyskontuja, przewartosciowane horrendalnie. Ponadto ich zyski to juz historia, bo koniec banki na obligacjach to koniec dopisywania po kilkadz. mln. zl zyskow kwartalnie. Ale najwazniejsze jest to, ze implementacja zalecen Bazylea III to koniecznosc pozyskania dlugoterminowego finansowania dlugoterminowych kredytow, wiec skonczxy sie finansowanie dlugoterminowych kredytow darmowymi RORami i trzeba bedzie pod to emitowac mocno oprocentowane obligacje.. Wyniki bankow wkrotce mocno „zjada”
  Pozdrawiam

 2. Niedźwiedzie, a co tu ostatnio taka cisza?
  U longterma ponad 60 wpisów i hosannowy optymizm.
  Czy to nie powinno dawac krótkoterminowo do myslenia?
  PS. W perspektywie roku jestem bykiem

 3. krzys…………………..do longterma…jego wtopy tez pamietam…. twoj wpis nic nie wnosi ,jak i moj z reszta 🙂 pozrawiam:)

 4. Rozumiem ze nietrafione at na mwig40 boli i krytyka nie wskazana no i nie licza sie tylko krechy tylko trzeba sie podpierac sytuacja u jankesow a my i tak robimy swoje. pozdrawiam naczelnego cenzora RP

  1. A dlaczego ma boleć? Chyba tylko w tak mało pojętnym mózgu jak Twój może urodzić się taka myśl. Gdybyś miał choć krztynę odwagi i odpowiedzialności za swoje słowa to nie byłbyś tak anonimowy. I na koniec, jak zaczniesz pisać rozsądnie i zgodnie z prawdą to nie będziesz miał żadnego problemu z przeczytaniem swoich komentarzy nawet jeśli będzie to komentarz wypominający mi moje błędy (ot chociażby tak jak w tym ostatnim) nie mam monopolu na nieomylność.

 5. Darek, sprawdz , gdyz to co piszesz ,ostatni wzrost nie musiałby już wybić wczorajszego szczytu bo w „trójkącie końcowym” a chyba z tym mamy do czynienia, fala 5 nie koniecznie ma najwyższy szczyt i często jest „skrócona”.
  dotyczy TUP-a , natomiast w TUK-u z reguly fala statnia zwykle wychodzi ponad kreske

 6. At nie trafione bo urodzony niedzwiedz zawsze bedzie widzial pierwsza piatke spadkowa z nadzieja ze nadejdzie druga po korekcie

  1. Tak zgodne z tym co dzisiaj pisałem. Oczywiście zaznaczyłem również że 5-ta nie musi wybić szczytu 3 ale taki wariant jest jak najbardziej prawidłowy i zgodny z moją oceną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *