Komentarz po sesji 25.09.2013

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0.59% a zamknięcie wypadło na poziomie 2407. Tym samym ponownie znaleźliśmy się nad poziomem 2400 i zwiększyła się szansa na jeszcze jedno zbliżenie się do poziomów ostatniego szczytu.[fumpBegin]

Choć świeca po dzisiejszej sesji jest wyraźna i w kolorze białym to jednak w żaden sposób nie zagroziła ona formacji odwracającej trend jaka oparta jest na trzech czarnych świecach. Zatem w układzie dziennym nie doszło do żadnych konkretnych zmian i w dalszym ciągu można uznać, iż bliżej jest do korekty spadkowej niż do kontynuacji trendu wzrostowego wywołanego emocjami najpierw związanymi z OFE a następnie z decyzją FED. Oczywiście normalnym byłoby odwrotne założenie, iż trend będzie kontynuowany jednak znaczenie takiego układu świec jakie powstało na szczycie sprawia, że trudno jest zakładać, iż w ten sposób przebiegła cała korekta.
Dzisiejsze ponowne wyjście nad poziom 2400, na wykresie w ujęciu godzinowym miało przebieg układu 5-ciu fal.

Teraz moim zdaniem będzie ważne czy po tym impulsie rynek wykona strukturę trzech fal i po niej pójdzie kolejna piątka wybijająca ostatnie szczyty czy powstanie również struktura pięciu fal. W pierwszym wypadku moglibyśmy mieć do czynienia z początkiem kolejnego większego impulsu będącego jednak kontynuacją trendu wzrostowego z układu dziennego co wiązałoby się z wyjściem na nowe szczyty, negacją formacji odwracającej trend i kontynuacją wzrostu z testem nawet 2512. W drugim wariancie mielibyśmy wyraźne zakończenie wzrostu z układu dziennego i wejście w „dzienną” korektę. Wszystko wskazuje na to, iż mimo pojawiających się coraz niższych szczytów na intra myliłem się co do klasyfikacji tego zdarzenia jako rozpoczęcia już tej właściwej korekty.
Nie patrząc na układ fal powinniśmy brać pod uwagę powstały klin wzrostowy (zapomniałem go na tym wykresie zaznaczyć) którego górna ograniczenie na jutrzejszy dzień znajduje się w okolicach 2438 a dolne ograniczenie to poziom ok. 2390. Taki układ klina zapowiada najczęściej wybicie dołem zatem potwierdzałoby to moje założenie, iż formacja odwrócenia z układu dziennego nie zostanie całkowicie zanegowana i jednak zanim będziemy mogli myśleć o poziomach 2500 i wyżej będziemy musieli zmierzyć się z tymi w okolicach 2300 (luka cenowa).

Zachęcam do oddawania głosów w ankiecie jaka znajduje się w prawym górnym rogu na stronie głównej bloga. A osobą, które przymierzają się do założenia konta na rynku Forex przypominam, iż tylko do końca września u brokera IronFX można otrzymać bonus w postaci 100% wielkości swojego zasilenia. Konto takie można założyć i zasilić poprzez baner jaki znajduje się również na stronie głównej bloga.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

One Reply to “Komentarz po sesji 25.09.2013”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *