Komentarz po sesji 23.09.2013

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła nam spadek indeksu WIG20 o -0.81%. Zamknięcie wypadło na poziomie 2389 i choć minimum dnia zbiegło się z poziomem o 10 pkt. niższym to w dalszym ciągu ostatnia luka cenowa nie została nawet domknięta.[fumpBegin]

Zamieszczając dzisiaj wykres dzienny indeksu WIG20 chciałbym zwrócić szczególną uwagę na trzy ostatnie świece. Właściwie to już po sesji z ostatniego piątku mieliśmy do czynienia z układem, który w swojej wymowie ma wiele wspólnego z formacjami „dwa kruki” i „dwa kruki powyżej luki cenowej”. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż piątek był dniem Trzech Wiedźm i w takim dniu różne sterowania wartością indeksu maja miejsce, wstrzymałem się na wskazanie tego układu. Dzisiaj jednak również mamy czarną świecę i chyba należało o tym wspomnieć. Z resztą w tej chwili można również myśleć o formacji odwracającej trend jaką jest formacja Trzy Kruki. Oczywiście układ nie jest dokładnie taki w jaki formacja ta jest określana, jednak efekt ostatnich trzech świec ma chyba jednak duże podobieństwo w znaczeniu. Piszę dzisiaj o tym dlatego że w ostatnich miesiącach trzy coraz niżej zamknięte czarne świece występowały w przededniu „wodospadów” i jeśli weźmie się pod uwagę formacje dzienne jakie powstały na wykresach takich indeksów jak S&P czy DAX to i tym razem może się okazać, że „już za chwilę” będziemy wyraźnie niżej. Jeśli wskazany układ świec zadziała tak jak myślę to pierwszym kluczowym poziomem będzie rejon 2300 i znajdująca się tam luka cenowa.

Patrząc na wykres intra widać wyraźnie, że miejsce wczorajszych minimów nie było przypadkowe. Zatrzymanie na liniach trendów może oznaczać, iż dzisiaj rynek mimo wszystko będzie próbował iść w górę jednak trzy coraz niżej położone ostatnie szczyty zdają się wskazywać na budowę układu zapowiadającego kontynuację przeceny i z dużym prawdopodobieństwem można chyba powiedzieć, iż ewentualny ruch w górę będzie tylko korektą a wybicie utworzonego w ten sposób dołka powinno zaowocować przyspieszeniem spadku. Oczywiście nie można przekreślić wyjścia indeksu na nowe maksimum przy ewentualnym ruchu w górę ponieważ jakby nie było jesteśmy w dość silnym, krótkoterminowym trendzie wzrostowym jednak wydaje się, że nawet taki ruch nie pozwoli zostać na wyższych poziomach a co jedynie wydłuży formowanie poziomów szczytowych, które raczej nie mają szans osiągnięcia wartości mogących uznać, iz wybite zostały poziomy oporów w średnim terminie czyli chociażby linią trendu spadkowego na dziennym nie wspominając nawet o 2512.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *