Komentarz giełdowy po sesji 16.09.2013

Wczorajsza sesja mimo wysokiego otwarcia, zakończyła się całkowitą porażką byków. Indeks WIG20 stracił na wartości -0.87% i zakończył dzień na poziomie 2355. Początkowy entuzjazm ujawnił się na niemal wszystkich rynkach jednak właściwie tylko nasz indeks okazał się tak słaby że zakończył dzień na wyraźnym „minusie”. Co z tego może wynikać?[fumpBegin]

Patrząc na wykres dzienny, możemy uznać, że przyszła pora na test prawdy. Raczej nie ubłagalnie rozpoczynająca się „korekta” powinna dać nam odpowiedź czy całe zamieszanie na rynku „spowodowane” OFE to początek „lepszego jutra” czy jednak będziemy dalej realizować scenariusz jaki w tym roku jest przeważający.
Jeszcze tuż po otwarciu wczorajszej sesji mogło wydawać się, iż formacja Harami jaka powstała w piątek, zostanie zanegowana. Jednak na koniec sesji mamy całkowicie przeciwny komunikat.Formacja została potwierdzona a nawet można mówić o kolejnej, znacznie silniejszej czyli Objęciu Bessy.
Wydaje się, że teraz tylko jakieś nieprzewidziany wydarzenia mogą stanąć na przeszkodzie testowania ostatniej luki hossy dzięki której mamy cały czas aktualną wyspę odwrotu. Dla inwestorów jest to chyba teraz najważniejsza kwestia, czy luka pozostanie czy może jednak zostanie zamknięta. A co dzisiaj?

No cóż patrząc na wykres intra 1h indeksu WIG20 można mieć nadzieję, że w trakcie dzisiejszej sesji moglibyśmy mieć jakieś odreagowanie wczorajszego spadku. Można dostrzec pełną piątkę w dół a to mogłoby oznaczać, iż pora na jakąś korektę np. będącą ruchem powrotnym do wybitego wsparcia poprowadzonego przez dołki trójkąta końcowego czyli poziomu ok. 2385. Oczywiście taki scenariusz jest mocno prawdopodobny ale do końca nigdy nie wiemy czy wspominany impuls w dół nie będzie bardziej rozbudowany. Zatem można chyba wyciągnąć jeden wniosek – trzeba zrobić przerwę od „L” i lepiej przyglądać się sposobnością na „S”.

Przypominam o ankiecie jaka znajduje się w górnym, prawym rogu bloga, w której to można oddawać swoje głosy wskazując przewidywania co do kierunku trendu na WIG20 w najbliższych trzech miesiącach. Oczywiście te osoby, które oddały swój głos w ubiegłym tygodniu również mogą to uczynić teraz (ankieta jest „Zerowana” zawsze w weekend) i to bez względu czy ich zapatrywania pozostają takie same czy uległy zmianie.

[fumpEnd]

12 Replies to “Komentarz giełdowy po sesji 16.09.2013

 1. Wow, to się nazywa odważna analiza. Jeszcze się sesja 17.09 nie zaczęła a już jest komentarz po niej 😛 Sorki za sarkazm ale tytuł do poprawki.

 2. Wszystkie rynki akcjii są już gotowe do zjazdu. Dla inwestycjii w średnim terminie
  wzrost o 5% wydaje się tak samo prawdopodobny jak spadek o 20%. Gdy porównamy obecne kształty wykresów z tym co działo się w przeszłości po wielomiesięcznych wzrostach/ coraz krótsze fale wzrostowe między korektami/ zauważymy, że głębsza korekta jest nieunikniona. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na rynki złota, dolara i zbóż. Rynek kapitałowy to system naczyń połączonych. Kasa przelewa się z jednych na drugie. Niewybicie ostatnich minimów na tych rynkach i odwrócenie tendencjii spowoduje spadek sentymentu do akcjii. Potem już tylko jakaś hiobowa wieść – pretekst
  Obecna sytuacja może utrzymać się tydzień, miesiąc lub kwartał ale dla cierpliwych na któtkich na akcje może zaowocować zwielokrotnieniem zainwestowanego kapitału gdy zrobimy bessę w przeciągu kilku lub kilkunastu sesjii. Można też czekać na sygnały techniczne. Ale gdy się one ostatecznie potwierdzą możemy mieć znaczną część zysku z głowy i brak odwagi na zajęcie krótkiej tym większą, im spadek będzie gwałtowniejszy. Pozdrawiam.

   1. Cześć Tomek! Też bym tak pisał, jakbym nie miał od pamiętnego czwartku papierów. Żałuję tylko, że nie załadowałem się po pachy i muszę czyhać na korekty spadkowe np. wczoraj.

    1. Tzn. ze wczoraj zapakowałeś się już po pachy i teraz jesteś zadowolony. Jeśli tego nie zrobiłeś to jesteś bajkopisarz.

     1. Owszem, dokupiłem PKOSA, EFH, PGNIG (błąd), PZU tuż przed zamknięciem, wcześniej niestety Handlowy, ale tylko po pas. Tak jak Roberto Panikale i jego bracia czekam z pachami na FED. W pełni sprawdza się to co pisałem jednoznacznie po czwartku 5.IX (przejęcie papierów i jazda w górę do wykupienia rynku na dziennych) i niezależnie co się jutro stanie nadal to podtrzymuję. A na korektach spadkowych uzupełnianie portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *