Komentarz po sesji 27.08.2013

Dzisiejsza sesja nie była łaskawa dla byków. Indeks WIG20 stracił na wartości -2.08% i zakończył dzień na poziomie 2368. Taki finał sesji niesie za sobą pewne konsekwencje, które wydają się nieuchronne. [fumpBegin]

Jak pokazuje wykres dzienny, indeks WIG20 a właściwie jego wykres, wzbogacił się o dużą czarną świecę. Sama świeca nie jest jeszcze tak bardzo złym sygnałem jednak już przebicie przez nią linii trendu będącej dolnym ograniczeniem kanału cenowego powinno zapalić „mocno pomarańczowe” światełko w myśleniu inwestorów.
Zawsze powtarzam, że przebicie linii trendu nie jest jednoznaczne z zmianą trendu a jedynie świadczy o pewnym w 100% spowolnieniu dotychczasowego trendu. Jednak takich sygnałów nie można lekceważyć i dalej beztrosko myśleć o hossie. Jeśli w najbliższych dniach nie uda się wejść ponownie w rejon dotychczasowego kanału to możemy być nieomal pewni, że będzie próba przetestowania dołka na 2150.
Zatem tylko szybkie zanegowanie dzisiejszego wybicia może być ratunkiem dla byków. Osobiście, w dalszym ciągu przyjmuję ostatni wzrost jako ostatnią część dużej korekty pędzącej, po której wrócimy do trendu spadkowego zapoczątkowanego wraz z nastaniem nowego roku 2013. Jak już wcześniej wspominałem ważnym poziomem dla realizacji zakładanego przeze mnie scenariusza jest 2300. Pokonanie tego poziomu w tej odsłonie ruchu spadkowego przekreśli możliwość powstania impulsu wzrostowego. W celu uzyskania odpowiedzi czy taka sytuacja jest możliwa przejdźmy do wykresu intra.

Ten wykres pokazuje dobitnie, że podczas dzisiejszej sesji zostały przebite trzy ważne linie. W tym miejscu chciałbym podkreślić słowo „przebite” nie naruszone. Skoro byki nie zdołały w żaden sposób przeciwstawić się takiemu ruchowi to należy założyć, iż takie przebicie ma małe szanse aby było pułapką.
Na wykresie zaznaczyłem możliwą formację RGR z której zasięg wybicia (co dzisiaj się rozpoczęło, w minimalnym wydaniu to ok. 100 pkt. Z tej przyczyny można spodziewać się, iż poziom 2300 znajdzie się w zasięgu poruszania się indeksu w najbliższych dniach.
Jeśli zatem jutro czy w czwartek nie uda się bykom zanegować sygnału wybicia linii szyi to jeszcze w tym tygodniu a już najdalej na początku przyszłego będziemy na skraju rozwiązań z pytaniem czy wracamy do  spadków w dłuższym terminie czy jednak jest szansa na impuls wzrostowy od czerwca 2013.
Na obecną chwilę, po dojściu do pierwszej, zaznaczonej na wykresie strefy wsparcia, możemy oczekiwać na ruch wzrostowy, który do poziomu przebitej linii szyi będzie tylko ruchem powrotnym.

[fumpEnd]

14 Replies to “Komentarz po sesji 27.08.2013

 1. nie chcę wchodzić Panie Darku w Pana kompetencje analizy technicznej bo uważam, że jest Pan zdecydowanie lepszy w tej dziedzinie ode mnie.
  uważam jednak, że dzisiejsza sesja w ogóle nie powinna podlegać takiej analizie.
  dzisiaj ruchy na giełdach światowych wyznaczały sygnały fundamentalne.
  zatem analiza techniczna nie ma tu żadnego sensu.
  komentarz do sesji wyglądać powinien bardzo lakonicznie – czekamy co zrobią chłopaczki w mundurach lubiący się pobawić pistolecikami.

  1. No niestety tu się nie możemy zgodzić. Ja uważam że to właśnie AT wskazuje wszystko łącznie z „wojnami” a nie żadna AF która jest analizą po fakcie’

 2. WIG 20 to jest zmanipulowany dywidendami więc do trendu to lepiej brać indeks WIG jak już chce pan pisać że nasza giełda ma od stycznia trend spadkowy , ja bym powiedział że trend boczny , jak pan doliczy 150 pkt dywidend i ostatnio 2450 pkt na WIG 20 to ma pan 2600 ,

  jak pan spojrzy na WIG 20 TR to zobaczy pan zupełnie coś innego , po kilkadziesiąt spółek porobiło historyczne szczyty a pan pisze że jest trend spadkowy od stycznia , chyba pan patrzy na inne wykresy

  PZU , PGNiG , Handlowy , Bre , BZ WBK , Pekao z 10 zł dywidendy było 190 zł , niech pan obejrzy bo jak to jest trend spadkowy na WIG20 to ja jestem indianin ,

 3. Panie Darku, ta korekta pędząca wydaje mi się trochę wątpliwa. Rozumiem, że Pan patrzy na Wig20 jak w święty Graal ale ten indeks jest spaczony przez dywidendy. Na dużym Wigu, który jest dla mnie bardziej miarodajny, ostatni spadek jest to raczej ruch powrotny do pokonanego szczytu z początku czerwca, niż coś większego. Przynajmniej na razie. Trzeba być bardzo upartym, żeby na tym indeksie zobaczyć trend spadkowy. Od prawie 2 lat każdy dołek korekty jest wyżej niż poprzedni. Myślę, że to kwestia czasu i Wig20 też podąży na północ, a ma baaardzo dużo do nadrobienia.

 4. moim zdaniem mamy identyczną sytuacje jak rok temu , wtedy też w czerwcu spuścili indeks , potem pod dywidendy zrobili letnią hossę a potem po małej korekcie we wrzesniu były już wzrosty do stycznia

  obstawiam że teraz nic się nie zmieni i będzie identycznie ,

  WIG to ma jeszcze do dolnej lini kanału bardzo dużo miejsca ,

 5. i znów spadeczek co powtarza dołeczek nie wytrzymujemy nerwowo jak kontrakt osiągnie 2222 to na pewno go zamknę

 6. wygląda na H1 podwójne denko , RSI już dywergencje zrobiło , teraz tylko wybić dzisijeszy szczyt i mamy sygnał kupna po korekcie

  1. Jutro też jest dzień, a jak na porządny dołeczek przystało zrobiliśmy obrót 30tyś. kontraktów wczoraj (zamknięte zyskowne eS grubego?) a dzisiaj 35tyś. kontraktów (otwarte L + co nieco więcej z tych zarobionych S?) Niebawem będzie wiadomo, tymczasem nadal czekamy na start fali 5 (hiperbolki). Być może już dzisiaj wystartowała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *