Komentarz posesji 21.08.2013

Niestety, mimo zachęcająco wyglądającej sytuacji do korekty wzrostowej po sesji z wtorku, rynek zrobił inny ruch i kontynuował spadek. W wyniku takiego zachowania indeks WIG20 stracił kolejne -0.92%, pokonał poziom 2400 i zakończył dzień na 2383. Oczywiście przez pół dnia większość komentatorów rynku tłumaczyła spadek indeksu odcięciem dywidendy na PZU, co zgodnie z prawdą miało znaczenie, jednak fakty pokazują, że takie tłumaczenie to tylko mydlenie oczu indywidualnym inwestorom, które ma na celu wmówić ponad wszelką wątpliwość o nieuchronności hossy itp. A jak sytuacja wygląda rzeczywiście?[fumpBegin]

W wczorajszym komentarzu wskazywałem na skuteczność strefy wsparcia na wykresie intra 1h indeksu WIG20 jednak okazało się, że skuteczna to ona była ale tylko w wtorek. Wczoraj została wybita i tym samym możemy mówić o wzroście prawdopodobieństwa na bardziej rozbudowany impuls spadkowy.

Wczorajsze zamknięcie na minimach spowodowało, że znaleźliśmy się w rejonach kolejnych wsparć jakie stanowią wewnętrzna linia szyi i dolne ograniczenie kanału cenowego. To są „tylko” wsparcia a musimy pamiętać, że w trendzie spadkowym (mam na myśli ten „godzinowy” to opory mają istotne znaczenie bo wsparcia są po to aby je łamać. Patrząc od tej strony, najbliższy opór to szczyt wczorajszych osiągnięć do pokonania którego indeks potrzebuje wybicia z opadającego kanału cenowego. Jeśli ta sztuka udałaby się w dniu dzisiejszym to będzie szansa, że cały tydzień nie zakończy się na aż tak mocnym spadku jak to ma miejsce na dzień dzisiejszy. Dopiero wybicie wskazanych oporów pozwoli mocniej pomyśleć o korekcie wzrostowej całego spadku od szczytu na 2475. Piszę, że o „korekcie” bo sytuacja jaka zapanowała na tym wykresie wskazuje jednak, że w dół „poszedł impuls” co powinno nieść za sobą właśnie takie a nie inne konsekwencje.
Jeśli chodzi o sytuację na wykresie dziennym to oczywiście zejście poniżej 2400 nie jest dobrym znakiem dla posiadaczy akcji ale należy pamiętać, że nie jest też tragedią którą będzie można dopiero rozważać po zejściu o kolejne 100 pkt a więc poniżej 2300.

Tym niemniej wygląd 4 pod rząd czarnych świec nie jest zachęcający do inwestowania i trzeba się liczyć z tym, że to najprawdopodobniej nie jest jeszcze żaden koniec zwłaszcza, że nawet najszybsze oscylatory mają jeszcze dość sporo miejsca zanim wejdą w strefę wyprzedania.
Na wykresie dziennym oznaczyłem dwie istotne strefy wsparć wynikające z geometrii całego ruchu wzrostowego od dołka na 2150. Powstrzymanie spadku na którejkolwiek z nich da szansę na powstrzymanie spadku jeszcze przed poziomem 2300 , jednak zejście do drugiej, niższej strefy będzie wiązało się z wybiciem kanału cenowego i wówczas byki będą musiały naprawdę się postarać aby „wciągnąć indeks” ponownie w jego obszar.
Na dzień dzisiejszy w dalszym ciągu obowiązuje „harmoniczny nietoperz” z szczytem w postaci Harami na bardzo istotnych oporach czyli inaczej mówiąc duża (od kwietnia) korekta w trendzie spadkowym rozpoczętym wraz z pierwszymi dniami 2013 roku.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

30 Replies to “Komentarz posesji 21.08.2013

 1. gdyby pan pokazał wykres kontraktu a nie WIg 20 to nie miałłby pan problemu z dywidendą PZU a tutaj już linia trendu po dołkach od czerwca padał , tak samo jak szli w górę najpierw wybił się kontrakt

 2. Wsparcie nie zostało wybite a ledwie naruszone, a patrząc na dzisiejsze zachowanie po mini lawinie w USA wygląda na to, że była to fałszywka.
  Niemniej oczekuję drugiej nóżki korekty do okolic +/- 2300 a następnie wzrostowej fali 5.
  BTW proponuję doczytać nieco o formacjach harmonicznych bo nietoperza na wykresie nie ma.

  1. „Panie profesorze Rubik”, formacja nietoperza jest w najczystszej postaci. Jeśli uważasz inaczej to podaj swoje zastrzeżenia a nie pisz głupot bez pokrycia.

  1. Marianie jeśli tak uważasz to po kiego diabła czytasz i zaglądasz tutaj. Jeśli jesteś przekonany że mamy hossę czy coś podobnego to podaj konkrety a nie pisz takich frazesów.

 3. dopóki nie przejdą 2390 -2402 pkt to tylko mamy wedug mnie B i teraz powinno być w dół C jako korekta abc , ale trzeba czekać do końca dnia ,

  w każdym razie znów ryzyko wejścia w rynek jest małe bo wiemy gdzie ustawić blisko STOP LOSS ,

  więc zagranie S po 2390 do 2402 a STOP LOSS powyżej powiedzmy 2410 pkt żeby nas fałszywka nie wyrzuciła

 4. Zaglądam tu bo jesteś dobrym antywskaźnikiem. Jak ostatnio zacząłeś pisać o możliwości wzrostów, to przyszła korekta. Jak zaczynają się wzrosty, to nadajesz o spadkach. Więc czekam na moment, aż zaczniesz znowu pisać, że może będzie rosło. Proste i skuteczne.

  1. Muszę przyznać, że twój komentarz obnaża całkowicie Twoją głupotę ale nawet nie będę nic tłumaczył i udowadniał bo jak ktoś nie dorósł do pewnych spraw to niestety najpierw musi to zrobić a dopiero później można z nim dyskutować. I uwaga na przyszłość, jeśli będziesz chciał jeszcze jakiś głupkowaty komentarz wpisać to się nie męcz bo go zbanuje. Konstruktywne wypowiedzi to co innego.

   1. heh to fakt, cenzurowanie masz w paluszku 😛
    co do nietoperza, już Ci kiedyś pisałem, że formacje harmoniczne XABCD mają również samo ABCD harmoniczne przy czym AB=CD zarówno cenowo jak i czasowo

    1. Jeśli Ty jesteś przekonany o tym że musi AB = CD to raczej powinieneś zasięgnąć gdzieś wiedzy na temat formacji harmonicznych. Z resztą dużym postępem byłoby wyjaśnienie sobie np. przy pomocy jakiegoś słownika co oznacza słowo „harmonicznie”. Co do „cenzury” nawet nie będę „prostował” tego bo po prostu takich głupot nie ma sensu tłumaczyć. I jeszcze coś o „harmonicznych”. Jak zapewne wiesz a co najmniej powinieneś wiedzieć, formacja nietoperza charakteryzuje się tym że fala AB znosi XA w przedziale 38,6%- 50% zatem jak chciałbyś otrzymać w każdym wypadku równość fal AB i CD? Dla dalszego rozjaśnienia podpowiem jeszcze że całe AD znosi tylko i wyłącznie 88.6%.

  1. Widzisz kolego tak to jest jak się gdzieś coś przeczyta a potem chce się zgrywać „profesora” Wystarczy, że spojrzysz na komentarz „po sesji 16.08” i będziesz wiedział że ten Twój zarzut mija się z prawdą tak samo jak w poprzednim komentarzu kwestia „cenzury”.

   1. ok, w takim razie nie mam pytań i żegnam..
    to co uprawiasz jest naciąganiem sytuacji na rynku do potrzeb analizy a nie analizowaniem rzeczywistej sytuacji

    1. Zabrakło konkretów? No tak trudno zanegować to uciekamy. Też tak możesz, a co tam najpierw zasiać niepokój a gdy sytuacja wymaga odpowiedzi rzeczowej i konkretnej a takowej wiedzy się nie posiada to ucieczka, tak trzymać.

     1. Człowieku o czym Ty piszesz? Pokazałem Ci rysunek jak wygląda nietoperz łącznie z podanymi pomiarami. Cenowe zniesienia są w porządku ale chodzi o czas! Spójrz na długość (w czasie) fali AB i porównaj to z CD

     2. No widzisz teraz chociaż napisałeś o co konkretnie Ci chodzi ale niestety ktoś musiał wprowadzić Cię w błąd z tym czasem. Wystarczy, że spojrzysz na to jeszcze pod kątem wskazówek teorii Elliotta dotyczących długości czasowej różnych fal.

     3. Zauważasz swoje zaślepienie w takich komentarzach? Człowieku po co piszesz takie bzdury?

 5. czy ktoś poza mną jeszcze jest w stanie podac poziom wejścia w jakąs pozycję i gdzie STOP LOSS, bo reszta to szum medialny BEZ ZNACZENIA

  ale przed czasem oczywiście

 6. a na tej podbitce LOP cały czas w dół , czyżby ktoś zamykał zyskowne L-ki z letniej hossy ,

  banki już nie chcą rosnąc ,

 7. Na FW20 doszliśmy do 61,8% ostatniej fali spadkowej z 2434 na 2354 (jednocześnie dna falki pierwszej tego spadku)- jutro będzie odpowiedź co z tym fantem??? Radzę śledzić futy bo sa bardziej miarodajne i wyceniają ubytek punktowy z dywidend.
  3IX – PGE i znowu mniej o 9 pkt na indeksie
  15IX – PKO a tu już 19 pkt

  Bogdanka to tylko 2 pkt i pewnie przejdzie niezauważone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *