Komentarz po sesji 22.08.2013

Dzisiejsza sesja to pokaz siły strony popytowej. Przy całkiem przyzwoitych obrotach indeks WIG20 wzrósł o 1.57%. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2420 co jest równoznaczne z ponownym wejściem nad poziom 2400 stanowiący psychologiczną barierę. [fumpBegin]

Wysoka biała świeca może chyba wzbudzić mocne nadzieje wśród inwestorów na powrót do wzrostów. Pamiętając jednak o tym, że jeszcze nie tak dawno bo zaledwie nieco ponad tydzień temu, byliśmy świadkami dwumiesięcznego ruchu wzrostowego to taka reakcja nie jest czymś bardzo zaskakującym. Dodatkowym dopalaczem był również ruch wzrostowy jaki dzisiaj odbywał się za oceanem. Najważniejszym będzie teraz zachowanie naszego WIG20 przy zbliżeniu się w rejony ostatniego szczytu bo raczej należy uznać, iż odreagowanie jeszcze będzie trwało no chyba, że …. dobre zakończenie notowań w USA przełoży się na wyższe otwarcie a następnie będziemy mieli do czynienia z realizacja zysku. Jakby to nie miało wyglądać to wydaje się, iż indeks WIG20 powinien dojść co najmniej w okolice 2450 na co wskazuje wygląd wykresu intra 1h.

Wybicie linii trendu po pełnym impulsie spadkowym powinno chyba skutkować dojściem do poziomu 61.8% zniesienia spadku a więc poziomu, na którym znajduje się również opór cenowy. Każde niższe zakończenie wzrostu oznaczałoby wielką słabość i zwiększałoby szanse spadku na nowe minima i to znacznie niższe od ostatniego do niemal 100%.
W obecnej sytuacji są chyba możliwe dwa warianty. Pierwszy z nich to wysokie otwarcie i realizacja zysku a drugi to test wybitej linii trendu na 1h i powrót do wzrostu z celem na poziomie wskazanym w powyższych zdaniach.
A co gdy wskazane opory nie powstrzymają byków? Taka sytuacja jeśli miałaby mieć miejsce to raczej dopiero w nowym tygodniu zatem nie zajmujmy się tym dzisiaj.
Osobiście uważam, że mimo tak silnego wzrostu, jesteśmy obecnie w ruchu korekcyjnym spadku od szczytu z 14.08 i gdy ta korekta wyczerpie swoje możliwości to nastąpi jeszcze co najmniej jeden spadek zanim będzie można myśleć o wyraźnych nowych szczytach a już dzisiaj warto spojrzeć na linię przerywana na wykresie intra, która będąc równoległa do wewnętrznej linii trendu może wyznaczać szczyt który stanie się …. no właśnie o tym może nieco więcej w „weekendowej”.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

3 Replies to “Komentarz po sesji 22.08.2013

 1. Dariusz Bartłomiejczak pisze:
  Sierpień 21, 2013 o 4:45 pm

  Tomon20 wiem, że falami zajmujesz się na poważnie dlatego chyba źle mnie zrozumiałeś. Chodzi mi o to, że Twoje założenie aczkolwiek możliwe, wydaje mi się mniej prawdopodobne niż to które przedstawiałem już jakiś czas temu. Po prostu uważam, że od 2009 do kwietnia 2010 mieliśmy A następnie do października 2011 B i od tego momentu C. Całość zaś od 2009 uważam za B w korekcie nieregularnej a to oznacza, że już rozpoczęliśmy (albo po jeszcze jednym szczycie rozpoczniemy) C z zejściem do do linii poprowadzonej przez dołki z 2002 i 2009.

  @Gospodarz
  To jest dla mnie alternatywa o której wspominam. Dokładnie te fale nazwałbym WXY (zamiast ABC ale wydźwięk jest taki sam) w tej sekwencji co Pan podał.
  Nie miałem wcześniej możliwości odpisania stąd teraz dopiero odnoszę się do tego komentarza.

 2. cała 5 tka w górę zrobiona w kształcie klina ,

  ja to już głupieje, 5 tka w dół , potem 5 tka w górę , nie wiadomo co jest impulsem a co korektą , LOP ciągle spada , małę spółki to na tygodniach mają HIPERBOLE z RSI po 86 pkt ,

  ciekawe jak to się skończy , w przyszłym tygodniu OFe ale jakoś w LOPie nie widać że ktoś się zabezpiecza na spadki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *