Komentarz giełdowy po sesji 24.07.2013

Wczorajszy dzień zakończył się minimalnym spadkiem indeksu WIG20. Stracił on -0.13% i zamknął się na poziomie 2324. Innymi słowy sytuacja techniczna nie zmieniła się ani trochę jednak na pewne kwestie chciałbym zwrócić uwagę.[fumpBegin]

Na powyższym wykresie intra 1h indeksu, bo to na nim chciałbym wskazać pewne kwestie mogące okazać się istotnymi dla notowań w kolejnych dniach, mamy ciąg dalszy lekko rosnącej konsolidacji, przebiegającej nieomal idealnie w kanale. Cały ten ruch można byłoby “podzielić na dwie części”. Pierwsza z nich to początek do momentu pierwszego dotknięcia dolnego ograniczenia kanału, druga to dalsza część do dnia wczorajszego. Już sam fakt, iż konsolidacja ma charakter lekko wzrostowy a nie spadkowy może delikatnie niepokoić “długą stronę” rynku. Jednak warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, że od pierwszego dotknięcia wspomnianej linii kanału, wykres intra rysuje wyraźny klin wzrostowy i to zdaje się zapowiadać, że nawet gdyby miało wystąpić wybicie górą to najbliższe godziny powinny być spadkowe w kierunku ponownego dojścia do dolnego ograniczenia kanału. Potwierdzeniem takiego kierunku zdaje się być układ trzech świec na ostatnim, wczorajszym szczycie który jest zbieżny z wszystkimi szczytami tworzonymi w ramach tej konsolidacji i każdy z nich był zapowiedzią kilku godzin spadkowych. Dzisiaj może to być dodatkowo wzmocnione zachowaniem indeksów w USA na wczorajszej sesji. A jeśli już o tym mowa to trzeba przyznać, że zarówno nasz indeks jak i DAX były wczoraj “nad wyraz silne” w obliczu spadku za oceanem. Wracając do naszego rynku, uważam, że klin plus formacja szczytowa to zapowiedź spadku w ramach kanału, który przypomnę jeszcze raz jest lekko wzrostowy co nie jest moim zdaniem najlepszym układem pod wybicie górą z kanału. Jednak tu trzeba zaczekać na ostateczne wnioski.

Wykres dzienny wzbogacił się o białą szpulkę, która “zajęła pozycję” w obszarze korpusu poprzedniej białej świecy. Jak wiadomo możemy tu mówić o formacji Harami w której dopuszczane są wszelkie kombinacje kolorów świec oczywiście z uwzględnieniem że najlepsze to te w których pierwsza świeca jest biała (tu tak mamy) i druga jest czarna (i tu jest różnica). Zatem pełen układ techniczny nie zmienił się a co najwyżej możemy mówić o jakimś zagrożeniu dla wybicia górą w postaci właśnie tej “słabszej” Harami. Czekamy na ruch opuszczający “przystań “Kanał”” bo bez tego nie ma mowy o czymś ciekawym i pozwalającym zarobić czy to bykom czy niedźwiedziom.

[fumpEnd]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Komentarz giełdowy po sesji 24.07.2013

 1. Qba pisze:

  mi się wydaje że korekta cała abc po 5tce spadkowej została wykonana , a pan to nie wiem co rysuje od dołu niby całą 5tke w górę ?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   “Qba” nie wiem do jakiego wykresu się odnosisz ale już niejednokrotnie powtarzałem, że mój scenariusz bazowy zakłada, że po 5-ce w dół mamy teraz 3-kę w górę i poziomy które teraz osiągnęliśmy mogą być końcem korekty ale nie można wykluczyć wybicia strefy i dojścia nawet do ok. 2370. Jednak cały czas będzie to tylko korekta abc. Dopiero dalszy ruch w górę mógłby zburzyć te założenia wynikające oczywiście z wykresu dziennego.

 2. Qba pisze:

  odniosłem się do drugiego wykresu i 2 czerwonych kresek , moim zdaniem to źle są narysowane , dlaczego pierwsza czerwona nie zaczyna się od dołka

  Przedział punktowy wynikający z projekcji dziennych przypadał na 2293-2301. Na poziomie 2298 wypada równość fal A do C, natomiast poziom 2293 stanowi 1,61 zniesienia zewnętrznego fali B.

  Wspomniana strefa jest bardzo mocnym argumentem dla otwarcia krótkich pozycji. Jej zanegowanie uczyni z niej wsparcie w przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego. Po dotarciu do poziomu 2297 niedźwiedzie uaktywniły jednak swoją aktywność i wszystko wskazuje na to, że dzisiejsza sesja będzie kontynuacją ruchu spadkowego.

  Scenariuszem bazowym pozostaje budowa kolejnego pięciofalowego impulsu spadkowego. Po drodze wsparciami dla obozu kupujących będzie dolne ograniczenie kanału wzrostowego znajdujące się obecnie na poziomie 2245 pkt oraz niezwykle istotny punkt dla potwierdzenia faktu ze mieliśmy do czynienia jedynie z korektą wzrostową – szczyt fali A który znajduje się na poziomie 2232 pkt.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   “Qba” to są kreski dotyczące ewentualnej flagi , widać najwyraźniej miałeś przerwę w śledzeniu moich komentarzy i weekendowej. Ładnie przekopiowałeś wypowiedź jakiegoś analityka. O wszystkim tym mówiłem już kilka dni prędzej.

 3. krzysiekk pisze:

  Na dziennym WIG20 przydałoby się narysować linię po szczytach z 2 stycznia i 15 marca, wtedy komentarz byłby inny.

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   A może byś wyjaśnił co masz na myśli bo ta linia o której mówisz to nie ma nic wspólnego z faktyczną obecną linią trendu więc zapewne masz coś innego na myśli.

   • krzysiekk pisze:

    Jako byk (nie na kontraktach) wolałbym żeby nie miała, ale jednak index się od niej wczoraj odbił. Patrzę jeszcze na linię po dołkach z 24.05.2012 i 23.04.2013

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Ale to jest co najwyżej wewnętrzna linia trendu i zgadza się jej poziom był ponownie respektowany jednak jako wewnętrzna może być wybita. Na obecną chwile scenariusz z mojego komentarza spełnia się co do joty i tego się trzymam.

     • Qba pisze:

      ale jak się spełnia jak pan mówił że jest konsolidacja która wybije w górę a wybiła w dół ,

     • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

      Dzisiaj chyba napisałem wyraźnie, że są wskazania na ruch do dolnego ograniczenia kanału.

 4. Atazram pisze:

  @ Qba
  Skup sie na zarabianiu, bo mieszasz 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *